vá. Problémov, ktoré kvária šport v našej krajine je niekoľko, ale medzi tie najpálčivejšie patrí najmä nedostatok finančných prostriedkov. Inak tomu nie je ani v Bytči. O situácii v bytčianskom športe sme sa pozhovárali z Františkom Garabíkom, ktorý od roku 1994 pôsobí ako predseda Telovíchovného združenia občanov Bytče. V TZOB je zastrešená väčšina športových oddielov v Bytči.
Pán Garabík, aké športové oddiely v TZOB zastrešujete?
Do TZOB sa v roku 1994 zapojili hlavne hádzaná, ako najväčší oddiel, ďalej stolnotenisový oddiel, šachový oddiel, rádioamatéri, karatisti a horolezci. Hlavná ťarcha činnosti však spočíva na oddiele hádzanej. V Bytči sme od jeho vzniku pracovali na príprave žiačok a máme tiež dorastenky. Od roku 1999 do roku 2001 sa podarilo založiť oddiel žien. Stolnotenisový oddiel má družstvá v prvej, tretej, štvrtej a dve družstvá v šiestej lige. Posledné dve tvoria hlavne mládežníci. Títo hrajú okrem šiestej ligy dospelých aj svoje mládežnícke súťaže, organizované formou turnajov. Popri tom u nás funguje školské športové stredisko. Toto vzniklo na základe dohody o zriadení s OÚ, Mestským úradom a v spolupráci s TZOB a zväzom konkrétneho športu. Stredisko funguje pod základnou školou a trénerom je Rudo Takáč. V súčasnosti sa v ňom pripravuje asi dvadsaťpäť chlapcov – stolných tenistov, ktorí sa zúčastňujú na turnajoch. Šachový oddiel sa v súčasnosti už menej venuje mládeži. Ich družstvo hráva v tretej najvyššej súťaži. Karatisti sa pravidelne zúčastňujú preborov v okrese a kraji. Mesto sa neskôr rozhodlo, že bude podporovať oddiely, ktoré hrávajú pravidelné súťaže a venujú sa najmä mládeži. Z toho vyšlo, že sa bude podporovať najmä hádzaná a stolný tenis.
Akými úspechmi sa môžete v súčasnosti pochváliť?
Najväčšie úspechy dosahujú najmä hádzanárky a stolní tenisti. Hádzanárske žiačky a mladšie dorastenky skončili v minulej sezóne na piatom mieste na Slovensku. V tejto sezóne nám robia radosť najmä mladšie a staršie žiačky, ktoré stoja zhodne na druhých miestach tabuľky Žilinského a Trenčianskeho kraja a majú reálnu šancu postúpiť na Majstrovstvá Slovenska.
Stolní tenisti nás výborne reprezentujú v druhej najvyššej slovenskej súťaži, kde im momentálne patrí štvrtá priečka a ich béčko útočí na postup do druhej ligy. Žiaci a dorastenci dosť stagnujú, ale máme i dva talenty – Adamova a Kalmana.
Určite však musí byť veľmi náročné utiahnúť činnosť všetkých združených oddielov. Ako ste zabezpečení finančne?
Peniaze nám v súčasnosti vystačujú na prežitie. Náklady na cestovanie a na výstroj narastajú. Napríklad v hádzanej si nemôžeme dovoliť chodiť na turnaje, nemáme rehabilitáciu, či sústredenia. V takýchto podmienkach je takmer nemožné vyrovnať sa špičkovým slovenským družstvám. Tie najlepšie odohrajú v sezóne až deväťdesiat zápasov. My len tridsať. Keď nie sú na toto financie, nie je možné aby nám hádzanárky výkonnostne rástli. Čo sa týka sponzorov, v Bytči je zložitá situácia. Oslovili sme viaceré firmy, ale všetci sa nám obrátili chrbtom. Občas dostaneme od niektorých menších podnikateľov drobnú výpomoc, keď organizujeme nejaký turnaj. Jedná sa ale len o sumy 500 alebo 1000 Sk, ktoré nám veľmi pomôžu, ale situáciu neriešia.
Koľko peňazí dalo mesto Bytča na činnosť TZOB v minulom roku?
Je to okolo 300 tisíc korún pre všetky oddiely.
Kto má kompetenciu financie rozdeľovať?
V minulosti vždy zasadli oddiely a financie sa rozdelili. Teraz sa už schvaľujú financie pre jednotlivé oddiely mestským zastupiteľstvom. Keby však nebolo mesta, tak by ani hádzaná, ani stolný tenis v Bytči neexistovali, mesto nám vykrýva v podstate celý rozpočet. Ja však dúfam, že sa nám v budúcnosti podarí zlepšiť podmienky na šport tak, aby sme sa aj v budúcnosti mohli pýšiť podobnými úspechmi, ako v minulosti. Veď koncom päťdesiatych rokov patrili naši hádzanári a hádzanárky k špičke na Slovensku a dorastenky sa stali v roku 1986 majsterkami Československa. (mif a pb)
Foto: archív