lových klubov v tejto dobe sa chystá na novú sezónu. Klub, ktorý po jesennej časti súťaže stojí na siedmom mieste tabuľky druhej triedy Oblastného futbalového zväzu v Žiline, začal prípravu na jarnú časť začiatkom februára. Svoje ambície naznačil už v prvom prípravnom zápase, v ktorom dokázal nad považskobystrickou Ravenou zvíťaziť 4:2.
Predseda klubu František Kadáček o tomto zápase, ale i o ambíciách pred odvetou povedal: „Tento výsledok pre nás vyznieva ako pikoška. Kto by si bol pred takými desiatimi rokmi pomyslel, že Rašov porazí Považskú Bystricu? Čo sa týka našich ambícií, boli by sme radi, keby sme do konca súťaže hrali aspoň v strede tabuľky.“
V Rašove sa momentálne nechystajú nejako výrazne obmieňať káder. Väčšina futbalistov má trvalé bydlisko práve tam. Zdá sa to ako výhoda, ale skrýva sa v tom i určité nebezpečenstvo. Predseda klubu situáciu v kádri komentuje nasledovne: „Momentálne máme dvadsaťčlenný káder, ale akonáhle príde jar, väčšina z nich odchádza za robotou do Bratislavy. Stane sa, že na zápas príde osemnásť hráčov a na ďalší zápas sotva dvanásti.“ Problémy s tímom v Rašove sú i iného rázu.
Káder ŠK má v súťaži najstarší vekový priemer. Preto sa v Rašove predčasom rozhodli opäť založiť dorastenecké a žiacke družstvo. Zdá sa, že urobili dobre, pretože žiaci i dorastenci sa v druhej triete držia slušne. Oba celky sa po jeseni usadili na šiestych priečkach vo svojich vekových kategóriách. Mužstvo v súčasnosti pod vedením žilinského trénera, miestneho rodáka, Pavla Pápaja, zarezáva trikrát do týždňa. Kondíciu po miestnych lesoch naháňajú vždy v stredu a sobotu. Techniku cibria každú nedeľu v telocvični v neďalekom Predmieri. Zdá sa teda, že po športovej stránke sú na futbal v Rašove skutočne vynikajúce podmienky a nechýba im ani materiálne vybavenie.
František Kadáček: „O telocvičňu v Predmieri sme zviedli neľútostný súboj. Bolo o ňu množstvo záujemcov, ale dokázali sme sa medzi nimi presadiť. Vynikajúce je, že máme teplú vodu a v kabínach sa nám kúri. Veď vieme o prípadoch, že aj mužstvá z vyšších súťaží majú s energiami problémy. U nás problémy neexistujú. Veľmi nám pomáha starosta a zohnali sme si i ďalších piatich sponzorov z dediny. Našou výhodou je, že nemáme len jedného veľkého sponzora, ale viacerých menších. To eliminuje riziko, že by sme mali existenčné problémy, keby sme hlavného sponzora stratili. Náš rozpočet je zhruba 100 tis. Sk a v súčasnosti ho máme tak akurát vykrytý.“
Takéto podmienky dokázala v Rašove vytvoriť skupina ľudí, ktorým ležal na srdci osud futbalu. Veď ten do minulej sezóny prežíval len zo zotrvačnosti. Neexistoval výbor, neboli mládežnícke súťaže a aj súčasný prestárnutý káder je dôsledok tohto stavu. Jano Vrábel, Michal Matúš, Fero Vrábel, Čupej, Juraj Budka či Pavol Pápaj sú tí, ktorým môžu byť priaznivci najpopulárnejšej hry v dedine, v ktorej prednedávnom oslávili päťdesiate výročie futbalu, vďační. O tom, čo mužstvo pred začiatkom jari ešte čaká, nám opäť povedal predseda ŠK: „Čo sa týka prípravných zápasov, momentálne čakáme na upresnenie termínov a hlavne na to, kedy sa zlepší počasie a upravia sa terény, pretože v súčasnosti pre sneh nie je kde hrať. Hneď po tom by však mali byť našimi súpermi Jablonové, dva krát Plevník, Podvažie a možno i niekto ďalší, pretože podľa terénov to vyzerá, že začiatok súťaže sa presunie až na začiatok apríla.“
S akou menovkou si teda ŠK Rašov trúfa svoje ciel naplniť?
Káder ŠK Rašov pre jarnú časť sezóny 2002/2003: Hubocký, Kubinec – M. Butko, Prášek, Michánek, Švancar, P. Baláž ml., P. Baláž st., Tretinár, Okrucký, J. Butko, M. Kadáček, R. Kadáček, S. Lacko, Oščádal, Minárik, Gombár, M. Lacko, Ragula.
Michal Filek
Foto: archív