Viete, že...
... prieskumami sa dokázalo, že polovica ľudí, čo zahynuli pri požiaroch, sa mohla zachrániť, keby ich varovali dymové detektory? Rovnako sa mohlo eliminovať až 60 percent majetkových škôd. Detektory, ktoré môžu v predstihu registrovať nebezpečenstvo a včas varovať ohrozené osoby, sú teda neoceniteľným pomocníkom.
***
... je zvláštne, že človek A sa zamiluje práve do človeka B a nie do C, D, E alebo Z. V čom spočíva ten zázrak? Faktorov je viac, ale v poslednom čase sa prišlo na to, že človek, ktorý sa nám páči, nám v podstate „vonia“. Aj keď výraz „vonia“ nie je najpresvedčivejší. Podľa dánskeho profesora Jacobsona máme v nose uložený „Jacobsonov orgán“, čo je supercitlivá organela, ktorá vníma „spraš“ z kože. Na jednom centimetri kože má človek asi tisíc kusov „spraše“. Vnímame ju nosom, ale s čuchom nemá nič spoločné.
***
... celkom zvláštny servis ponúka svojim klientom policajné prezídium v Amsterdame? Vo vykachličkovanej väzenskej cele nainštalovali multimediálny terminál. Pokusy, ktoré sa začali v roku 1997, ukázali, že takzvané technostĺpy zamerané na zmierňovanie agresivity pôsobia na zatknutých dobre. Zariadenie, samozrejme, nehrdzavejúce a nezničiteľné, ponúka v siedmich jazykoch väzňom nielen pravidlá a zásady, ktoré platia v base. Väzeň si ich pomocou môže nastaviť teplotu a intenzitu osvetlenia v cele. Podľa typu a závažnosti svojho prečinu si môže na stĺpe pozrieť televíziu či videotext alebo vypočuť rozhlasové vysielanie.
***
... berlínski vedci zistili, že stromy neznášajú psí moč? Najcitlivejšie reagujú mladé dreviny, ktoré môžu aj odumrieť. Psí moč mení kyslosť pôdy a ničí dôležité živiny. Každý druh stromu reaguje inak. Relatívne odolný je dub, breza a platan. Najcitlivejšie reaguje javor, gaštan a lipa. Týmto druhom stromov by sa mali majitelia psov na prechádzkach vyhýbať.
***
... huby pred mrazením umyjeme, očistíme a nakrájame na kúsky? Potom ich 3 – 4 minúty povaríme v slanej, trochu okyslenej vode. Vložíme ich v malých dávkach do polypropylénových vrecúšok, aby vystačili do polievky alebo omáčky. V mrazničke ich môžeme uskladňovať 3- 4 mesiace. Huby pred varením nerozmrazujeme a hotové jedlo z húb nikdy nezohrievame.
***
... ak v minulosti človek ochorel – úplne jedno na čo – pomoc bola jednoduchá – pijavice? Všeobecne sa verilo, že tieto červy vysajú všetku zlú krv, ktorá zapríčiňuje chorobu, a nechajú len dobrú. Pacienta takto neraz pripravili až o 80 percent krvi. Takáto terapia však v skutočnosti pomáha len pri vysokom krvnom tlaku a pri zlyhaní srdca. Používanie pijavíc v medicíne dosiahlo vrchol v 30. rokoch 19. storočia.
***
... prianie vybudovať v Prahe metro, resp. podzemnú dráhu, vyslovili českí radní na konci 19. storočia? V roku 1898 vytvoril prvý akýsi projekt metra v Prahe Ladislav Rott. V roku 1926 vypracoval konkrétny projekt prof. Vladimír List a prof. Bohumil Benada. V roku 1966 prijala vláda rozhodnutie o výstavbe metra v Prahe. Onedlho sa začalo s jeho výstavbou.Vybral: (ti)