Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Basketbalová extraliga mužov – 17. kolo

Baník Handlová – BK Váhostav –SK Žilina 104:67 (51

:36).

Body: Miloševič 37, Uhnák 28, Golian 15, Smačko 8, Morávek, Štefánik a Jonas po 4, Klátik a Homola po 2, resp. Miš 19, Kocur 14, Rimarčuk a Tucakovič po 10, Minovski 8, Slezák 5, Baláž 1, Orolín 0. Fauly: 29-27. Trestné hody: 30/24 – 31/20. Päť faulov: Klátik, Golian, resp. Rimarčuk, Slezák. Trojky: 12-1. Rozhodcovia: T. Lukáč (Košice), V Pavelka (Sereď), 1 000 divákov.

Váhostav-SK bojuje o záchranu, Handlová o miesto v prvej šestici v nadstavbe a hrala doma. Kompletná. Hostia prišli bez pivotov Faitha a Futa. Mal to byť jasný zápas, rozhodcovia nechali mužstvá hrať. Lenže predpokladaný scenár sa nenapĺňal, Žilinčania vyhrali prvú štvrtinu 19:14. V druhej sa všetko zmenilo, domáci ,,hrali“ basketbal, hostia prestali existovať. Za dve minúty ,,schytali“ 5faulov, prakticky sa nedostali na polovicu Handlovej, prehrali tento úsek 10:0. Zubami-nechtami držali so súperom kontakt do 16. minúty (28:25), potom sa zosypali. Rimarčuk s Tucakovičom mali po

4 fauly, Slezák 3, Miš 2. Handlová sa vrátila do zápasu v 2. štvrtine cez trestné hody (hádzala ich 14!) a Váhostav-SK dorazila piatimi trojkami. Druhú štvrtinu vyhrala 37:17... Po prestávke sa rozhodcovia ,,polepšili“, pískali fauly aj baníkom, hosťom pre istotu poslali na lavičku pre päť faulov Rimarčuka a Slezáka. Výsledok bol jasný, otáznou bola iba výška víťazstva, resp. prehry. Nebránení Miloševič, Golian a Uhnák triafali zblízka i z diaľky, kontovali im sporadicky Miš, Kocur a Minovski, Baláž je z formy, ďalšch ligových hráčov tréner Berček prakticky nemá...

Už v stredu hrá Váhostav-SK doma s Nitrou, treba zmobilizovať fyzické a psychické rezervy a pokúsiť sa o nemožné (lebo v športe je možné aj nemožné). Ostatné výsledky 17. kola: Nitra-Levice 93:85, Košice-Lučenec 60:65, Svit-Prievidza 82:53, Inter-Komárno 71:55.

10. Žilina 17 4 13 1249:1495 21

Už v stredu, 4. februára, je na programe posledné kolo základnej časti súťaže. Žilina v ňom hrá doma s Nitrou (o 17.00 hod. v ŠH na Bôriku), Lučenec s Handlovou, Levice s Interom, Komárno so Svitom a Prievidza s Košicami. V nadstavbovej časti bude súťaž pokračovať vo dvoch skupinách, o 1. - 6. miesto a o 7. - 10. miesto, v oboch systémom každý s každým doma i vonku. Všetky doterajšie výsledky sa mužstvám započítavajú. Po skončení tejto časti budú nasledovať play off zápasy o titul, týkajú sa prvej šestice a prvých dvoch mužstiev z dolnej skupiny. Posledný tím v tabuľke dolnej skupiny zostúpi do 2. ligy. Nadstavbová časť súťaže začína túto sobotu, žilinskí basketbalisti budú hrať vonku, ale súpera spoznajú až po zápasoch 18. kola. (jh)