Takmer polovicu tela tukana juhoamerického (sulfuratus) tvorí jeho dutý zobák. Dokáže ním poľahky drviť bobule, orechy a pre človeka je veľmi nebezpečný, môže ho nepekne zraniť. Má mocné nohy, ktorými skáče po konároch aj dva metre vzdialených. Väčšinou života totiž strávi vo vysokých korunách stromov.
Veľa chovateľov na Slovensku vlastní prekrásne exotické vtáky. Ale tukan juhoamerický žije len v zoologickej záhrade v Bojniciach a v jednej obci pri Žiline. Ako sa chovajú tieto vtáky „nadivoko“, nám priblížil dlhoročný chovateľ Igor Kmeť.
Fascinuje ma, že sú divé
Chovom exotických vtákov sa zaoberám už štyridsať rokov, začal som ako päťročný. Je to moja obrovská vášeň a láska, venujem im takmer všetok voľný čas. Chovám len väčšie druhy papagájov rodu ara, amazona a kakadu. Zvláštnu časť chovu venujem rodu tukanus juhoamerický a africký zobákorožec. Z ďalekých krajín Južnej Ameriky, Indonézie či Austrálie sa dostali až sem ku mne, do Žiliny. Väčšinou boli odchytené vo voľnej prírode. Sú to prekrásne zvieratá, očarilo ma ich exotické, tropické, sfarbenie. Keďže chcem, aby hniezdili a množili sa, musím im zachovať aspoň približne prirodzené prostredie, aké mali na slobode. To znamená, že sa ich nesnažím skrotiť, držím si od nich určitý odstup. Mali by zostať napoly divé. V Paname alebo Brazílii je normálne, že veľké druhy papagájov domorodé deti používajú ako u nás bábiky, spávajú s nimi v postieľkach, hrajú sa s nimi, ale tieto moje sú divé a napríklad veľká ara v čase hniezdenia je schopná svojím silným zobákom človeka aj zabiť.
Len pre zahraničie
Pre väčšinu bežných slovenských chovateľov sú tieto prekrásne vtáky cenovo nedostupné. Pritom celosvetovo je obchod so zvieratami na treťom mieste, viac sa obchoduje hádam už len so zbraňami a autami. Tento koníček je ohromne drahý. Už zaobstáravacia cena je vysoká. Taký amazoňan džungľový stojí v Peru 1,5 dolára, a keď sa cez deň na trhu nepredá, indiáni si ho večer upečú na ohni. Lenže ak ho dovezú do Európy, stojí už 40 000 Sk.
A to sú ešte tie lacnejšie. Cena niektorých druhov je na chovateľskom trhu omnoho vyššia, taký zobákorožec africký môže stáť až 1,5 milióna korún. Cena je preto taká vysoká, lebo z niektorých druhov žije na celom svete už len niekoľko desiatok kusov.
Maškrtníci v klietkach
To, čím kŕmim ary, môžete pokojne jesť pred televízorom. Obľubujú rôzne čerstvé a sušené ovocie, zeleninu, orechy a podobne. Zaujímavý je jedálny lístok tukana: Pre jeden pár na deň potrebujem približne 1/4 kg hrozna, 30 dkg tvarohu, 2 presnidávky, 2 banány,
1 pomaranč, 2 jablká, 1 kg granúl s mäsovou časťou, varenú ryžu, med, vitamíny,... spolu asi za 400 Sk
na jeden kus, a to ich mám niekoľko párov!
Dlhodobá záležitosť
Ak chce chovateľ stihnúť za života nejaký ten prírastok, mal by začať najneskôr v tridsiatke. Taká ara prežije i tri generácie ľudí, dospieva v ôsmom až pätnástom roku a dožije sa aj stovky. V prírode hniezdi len jedenkrát za tri roky, a to nie s hocijakým partnerom.
Chovateľstvo vtákov je nesmierne náročné na čas, vedomosti, samozrejme, aj peniaze, a preto sa mu nemôže venovať hocikto.
Miloš Skalický
Foto: archív I. K.