Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v Dlhom Poli

„Doma som manželka a mama, v úrade starostka...“

Sedemnásť kilometrov severozápadne od Žiliny, na úpätí Javorníkov, leží obec Dlhé Pole. Od dolného konca na horný meria asi 5 kilometrov, presne toľko aj opačným smerom. Obec,

v ktorej podľa posledného sčítania ľudu žije 2 096 obyvateľov, riadi od posledných komunálnych volieb v roku 2002 žena. Starostka Dana Veveričíková.

Prečo ste si vybrali práve „povolanie“ starostky?

Posledné dve volebné obdobia som robila v obci poslankyňu, ostatné štyri roky som bola zástupkyňou starostu Ondreja Fuljera. Dvanásť rokov som robila na odbore sociálnych vecí v Žiline, a to je tiež každodenná práca s ľuďmi. Keď som dostala možnosť kandidovať, dlho som ju zvažovala. Podporila ma kolegyňa z práce, ktorá si starostovanie tiež vyskúšala. Samozrejme, podporila ma aj rodina. Bez jej opory by to bolo veľmi ťažké. Deťom je jedno, či je ich mama starostka alebo robotníčka, potrebujú jej lásku a trebárs aj to, aby im ráno urobila desiatu do školy. Ďalšou dôležitou vecou je mať rád svoju obec a ľudí, ktorí v nej žijú. Vedieť ich vypočuť, poradiť im a pomôcť.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké to bolo, keď ste si prvýkrát sadli do starostovského kresla?

Prvý rok bol jednoznačne najťažší. S novou prácou prišli na obce aj nové kompetencie, ale vďaka pracovníkom úradu a poslancom sme všetky náročné úlohy zvládli. Prvou ťažkou skúškou bolo leto, keď sa v dôsledku dlhodobého sucha prejavil v obci nedostatok pitnej vody. Museli sme regulovať spotrebu, hľadať poruchy, rozmýšľať o nových riešeniach.

Pozrime sa trochu do budúcnosti?

Roboty budeme mať stále dosť. Čaká nás dokončenie plynofikácie, rozhodne musíme zrealizovať rekonštrukciu obecného vodovodu. Budeme pokračovať v príprave projektu kanalizácie obce v rámci združenia Javorníky. Ďalšou vecou sú miestne komunikácie, ktoré nutne potrebujú opravu. Obyvatelia túžobne čakajú na signál televízie JOJ, mladí by zasa určite privítali zriadenie internetovej čitárne alebo kaviarne. Trápi nás aj nedostatok miest na športovanie, nerada vidím, keď sa mladí ľudia, dokonca aj žiaci, stretávajú v miestnych pohostinstvách. To určite nie je vhodné prostredie na formovanie mladého človeka.

Skryť Vypnúť reklamu

Záujem o menšie obecné práce

Miera nezamestnanosti v obci Dlhé Pole je 11,6 percenta, čo je hlboko pod celoslovenský priemer. Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Žiline je zaevidovaných 152 nezamestnaných z tejto obce. „Vlani nám veľmi pomohli menšie obecné služby v rámci projektu udržania pracovných návykov. V obci sa do nich zapojilo 24 ľudí, ktorí pomáhali pri menších stavebných prácach, čistili obec, kosili zeleň na verejných priestranstvách, vyčistili a ohradili okolie vodojemov. V lete bola ich pomoc neoceniteľná pri vyhľadávaní a odstraňovaní porúch na obecnom vodovode,“ vyzdvihla prácu nezamestnaných pre obec starostka Dana Veveričíková. Koordinátora prác robil Marián Červenčík. Už teraz v obci čakajú na začiatok menších obecných prác. „Dokážeme zamestnať hocikoľko ľudí, roboty na zlepšení životného prostredia a skrášlení obce je stále dosť,“ ukončila túto kapitolu starostka. V obci je málo príležitostí na zamestnanie, a tak väčšina ľudí za prácou dochádza. Okrem miestnych prevádzok sú pracovné možnosti len v troch firmách.

Skryť Vypnúť reklamu

„Som ešte len džarkom...“

Slovami z titulku zareagoval na našu návštevu Ján Madaj z Dlhého Poľa, keď sme mu povedali, že sme sa o ňom dozvedeli, že je drotárskym majstrom. „Drotárom bol vraj aj môj dedo. Ja som sa tomu začal venovať asi pred piatimi rokmi. Kamarát Peter Hlavatovič mi ukázal nejaké veci, bol som aj u Jozefa Polku a niečo som obzrel aj u neho. Ale na niektoré finty už prichádzam aj sám,“ rozhovoril sa Ján Madaj a ukázal nám priam čipkové obruby drôtených misiek, ktoré sú už jeho vlastným výmyslom. Záľuba, ktorá ho chytila a nepustila. „Som na invalidnom dôchodku a s drôtikmi mi rýchlejšie prejde čas.“

Zvedavosť nám nedala a chceli sme vedieť, kedy sa Ján Madaj stane majstrom. „Už sa to rysuje. Ktorési veci už mám celkom dobré, horšie je to s drôtom. Stačil by mi aj obyčajný, ale ten sa zháňa veľmi ťažko.“ A keďže sa Ján Madaj venuje aj šachu, jeho majstrovským dielom by mala byť šachovnica. Už má vyrobených niekoľko políčok, figúrky však zatiaľ končia v odpade. „Zatiaľ je to len hrubá robota, políčka sa musia urobiť na milimeter presne, aby mi to nakoniec štimovalo. Figúrky som už skúšal, ale akosi sa mi nepáčia, musím vymyslieť niečo iné. Je to ešte roboty aspoň na rok,“ ukazuje nám svoje práce Ján Madaj. Doma ich má len niekoľko. Väčšinu z nich porozdáva alebo niekomu venuje.

Tradícia nezahynie

Hneď vo vestibule základnej školy vás upúta expozícia malého múzea. Venované je histórii obce a, samozrejme, aj drotárstvu. Jednotlivé artefakty pozháňali žiaci, niektoré z nich darovali škole aj obyvatelia obce. V roku 1997 totiž škola získala certifikát projektu Škola podporujúca zdravie, ktorý zastrešuje aj projekt Náš región. Odvtedy už pedagógovia školy spolu so žiakmi a obyvateľmi Dlhého Poľa vydali päť knižiek, ktoré mapujú život v ich regióne. Čo varili dlhopoľské babky je kniha tradičných receptov, Nárečie dlhopoľské alebo potreba poznania tohto ročníka je slovníkom nárečových slov z regiónu. Zaujímavé sú aj Huby z nášho regiónu, milovníkov histórie zaujali zasa Povesti z Dlhého Poľa a okolia. Tento rok vyšlo už druhé vydanie publikácie Domáci remeselník a poľný hospodár v Dlhom Poli. V škole pracuje niekoľko záujmových krúžkov, každý rok tu organizujú školu v prírode, chodia na plavecké výcviky i na kultúrne podujatia v Bratislave. Obľúbené sú športové turnaje a iné kultúrne akcie v škole i v obci. Vysokú úroveň mala aj Biblická olympiáda, ktorú viedla učiteľka Eva Letková a vdp. Roman Skolozdra. Na záver niekoľko základných údajov. Od 1. januára tvorí jeden právny subjekt s materskou školou, navštevuje ju 294 žiakov z obce i zo Svederníka, 33-členný učiteľský kolektív vedie riaditeľka Ľubica Heinrichová.

Preslávili ich drotári

História Dlhého Poľa je neodmysliteľne spojená s históriou slovenského drotárstva. Od roku 2003 je spolu s Veľkým Rovným, Kolárovicami a Makovom členom združenia Drotária. Jeho cieľom je aj oživiť a udržať tradície drotárstva v regióne. Z Dlhého Poľa pochádza zakladateľ umeleckého drotárstva Jozef Holánik Bakel i jeho nasledovník Jakub Šerík. V obci funguje aj združenie na záchranu Baklovho domu (na snímke), ktoré by chcelo kúpiť a zrekonštruovať tak, aby tu mohlo vzniknúť malé drotárske múzeum. Tradície drotárstva v obci stále udržujú Jozef Polka, Ján Madaj a Peter Hlavatovič. Ten so zástupkyňou riaditeľky školy Máriou Mrníkovou vedie v škole krúžok Drotár. „Krúžok momentálne navštevuje 23 detí, všetko začiatočníci. Ale drotárstvu sa venujeme aj v rámci niektorých vyučovacích predmetov a tak môžem povedať, že každý náš žiak vie pracovať s drôtom,“ povedala nám Mária Mrníková.

Už bude oficiálny

Hoci obec Dlhé Pole používa nový erb už asi tri roky, až teraz sa dostal na schválenie na Heraldickú komisiu. Jeho návrh vznikol podľa fotografie vitráže z roku 1927, ktorá bola v Kostole sv. Martina. Vari aj po oficialitách na ňom bude postava sv. Martina na koni, s mečom v ruke, ako podáva časť svojho plášťa kľačiacemu žobrákovi. Nového schválenia sa dočká aj vlajka obce, ktorú tvorí sedem pozdĺžnych pruhov s takýmto poradím farieb: modrá, biela, žltá, červená, žltá, biela a modrá.

Jednou vetou...

• Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1320, keď Matúš Čák Trenčiansky listinou daroval územie Dlhého Poľa - Longus Campus svojmu vernému vojakovi Sidelmanovi a jeho dedičom.

• V roku 1613 tu postavili drevený kostolík.

• V roku 1717 vznikla farnosť Dlhé Pole s filiálkami Veľké Rovné, Zárieč, Svederník a Keblov.

• V rokoch 1733 - 35 prestavali drevený kostolík na murovaný, do dnešnej podoby ho zväčšili v roku 1927 zásluhou rodáka Martina Mičuru.

• Je zasvätený sv. Martinovi.

• Najstaršou občiankou obce je Mária Bublíková, ktorá 26. novembra 2003 oslávila svoje 97. narodeniny.

• Z mužov je najstarší Gašper Uščík, ktorý mal 7. januára 94 rokov.

• Zatiaľ najmladším občiankom je Matej Králik, ktorý sa narodil 26. januára.

• Do obecného zastupiteľstva si obyvatelia obce zvolili 9 poslancov - Jána Dujčíka (zástupca starostky), Dagmar Cingelovú, Jána Gábora, Annu Hecíkovú, Ján Haščíka, Jána Letku, Jána Rybárika, Ľubomíra Urbaníka a Pavla Višňovského.

Plynofikácia finišuje

S plynofikáciou v Dlhom Poli sa začalo v roku 2000. V tom istom roku sa položilo 9,5km plynových rozvodov a na vykurovanie plynom sa pripojilo 180 domácností. V roku 2003 sa urobila aj plynofikácia kotolne základnej školy a na kúrenie plynom pripojili aj zdravotné stredisko. Posledné štyri ulice v obci by sa mali dokončiť do konca júna tohto roku.

Aktívni matičiari

Činnosť Matice slovenskej v Dlhom Poli sa spája predovšetkým s folklórom. „Folklórny súbor Drotár organizuje každoročne fašiangový sprievod s maskami a so všetkým, čo k tomu patrí. Boli sme aj na oslavách 140. výročia založenia MS v Martine,“ povedala nám predsedníčka MO MS v Dlhom Poli Dagmar Cingelová. Súbor Drotár bol aj na regionálnej súťaži folklórnych skupín v Súľove, poznajú ho i vo Vychylovke a s pásmom Život drotára sa predstavil i na oslavách 10. výročia detského folklórneho súboru Krasňanček. Spolupracujú aj so súborom Drotárik zo ZŠ v obci, kde vyrastá ich dorast. Nuž a bez ich účinkovania v kostole by si Dlhopolčania nevedeli predstaviť veľkonočné ani vianočné sviatky.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 2. Zázračná škola so zelenou strechou
 3. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 4. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 5. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 626
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 716
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 313
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 463
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 318
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 6 575
 7. Po Slovensku na motorke 6 141
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 5 405
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 272
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 3 852
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Súťažilo viac ako 200 párov z celého Slovenska.


2 h
Ako si vybrať turistickú obuv? Poradí vám Lukáš Majerčák, expert z Intersportu.

Radí expert Lukáš Majerčák zo spoločnosti Intersport.


9 h
Tréner MŠK Žilina Pavol Staňo počas dnešného stretnutia s novinármi.

Prípravné zápasy pred ročníkom 2021/2022 klopú na dvere.


23 h

Diskusiu sledujte naživo vo štvrtok o 14. hodine.


15. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nečakaná správa o skone Júliusa Kohúta zasiahla mnohých.


17. jún

Mladý medveď navštevuje v dedine včelára.


7 h

Zásahový tím evidoval o výskyte medvedice v dedine vyše 70 hlásení a sťažností.


17. jún

Počet kolízií elektrokolobežiek s chodcami v Trnave stúpol, pribudli aj vážne zranenia.


17. jún

Už ste čítali?