Sexualita človeka sa končí za dverami jeho spálne

Minister školstva Martin Fronc patrí do koalície,

ktorá si za svoju prioritu stanovila uskutočniť rozsiahle reformy. Výnimkou nie je ani jeho rezort. V minulej vláde pôsobil na ministerstve ako štátny tajomník, do druhého volebného obdobia si ho KDH nominovalo ako ministra. Vo funkcii už dosiahol niekoľko úspechov. Podarilo sa mu presadiť financovanie malého školstva systémom na žiaka. Vo vysokom školstve však neprešiel návrh o spoplatnení štúdia. Martin Fronc býva v Divine pri Žiline. Je ženatý, má 57 rokov a tri deti. Od roku 2002 je ministrom školstva.

SkryťVypnúť reklamu

Pán minister, bývate v obci Divina pri Žiline. Ako ste sa dostali do tohto regiónu?

Bývam v tomto regióne od roku 1971. Moje deti sú už nielen Žilinčania, ale sú Žilinci, pretože sa tu narodili. Určitým spôsobom tu už mám domovské právo.

Aký je váš vzťah k Žiline a okoliu?

Prišiel som sem na vysokú školu práve preto, že je tu krásne. Lákali ma miesta, kde sú lesy a hory, pretože mám veľmi rád turistiku. Zliezol som tu naokolí všetky vrchy aj niekoľkokrát. Manželka však odtiaľto pochádza. Zakotvil som v tomto regióne a stal som sa jeho súčasťou. Beriem ho aj s jeho špecifikami a mám ho vcelku rád.

Aká bola vaša cesta do politiky?

Moja politická dráha začala v roku 1989, kedy vznikali štrajkové výbory a ja som bol v jednom z nich. Pred voľbami v roku 1990 ma nahovárali, aby som šiel priamo do parlamentu. Odmietol som. Myslím si totiž, že politik by mal najskôr poznať situáciu zdola. To sa dá dosiahnuť iba tak, že bude postupovať krôčik po krôčiku. Najskôr som teda viedol klub KDH, potom som bol v okresnej rade...

SkryťVypnúť reklamu

Politika je vo verejnosti vnímaná ako niečo nečisté. Ako je podľa vás zlúčiteľná s morálnymi a duchovnými zásadami kresťanstva?

Každá ľudská aktivita môže byť taká aj onaká. Ona sama osebe nie je. Robia ju ľudia. Vo verejnosti je síce vytvorený takýto obraz, ale aj o podnikateľoch sa hovorí, že si chcú za každých okolností nakradnúť. Pritom sú aj takí, aj onakí podnikatelia. Rovnako je to aj v politike. Myslím si, že ak ľudia príjmu pohľad, že politika je nečistá vec, bude to zle pre spoločnosť. Politika nie je ľahká vec, má svoje špecifiká. Presne tak, ako každá iná práca. Podľa môjho názoru je však v politike viac takých ľudí, za ktorých by som dal ruku do ohňa. Naozaj sa usilujú o spoločenské dobro a nie sú tam preto, že chcú profitovať.

SkryťVypnúť reklamu

Vaša snaha o spoplatnenie vysokého školstva narazila na odpor nielen u poslancov, ale aj samotných študentov. Priznali ste už porážku?

Moja práca nie je o víťazstvách. Bohužiaľ, je viac o prehrách. Avšak dôležitá nie je jedna prehra, ale to, ako dopadne vojna. Ja sa totiž neusilujem o takéto riešenie preto, že je to moja vízia. Robím to v prospech vysokého školstva. Chcem, aby bolo konkurencieschopné v otvorenom európskom priestore, aby tu existoval výrazný tlak na kvalitu. Keď totiž niekto, hoci aj málo, platí, pýta sa, čo za to dostane.

Študenti sa pýtajú, čo im reforma vysokého školstva okrem zvýšených výdavkov prinesie...

Reformu už robím dlho. Začal som už ako štátny tajomník a vysokoškolský systém sme nasmerovali na zmenu, ktorá prebieha v európskom školstve. Zaviedli sme trojstupňový systém, vysokým školám sme dali akademické aj ekonomické slobody. Súčasťou zmien je aj finančný motív, spoluzodpovednosť za vzdelávanie, aby študent cítil, že keď niečo dostane, musí za to aj niečo dať.

Aká je situácia okolo vyššieho odborného štúdia, ktoré je už 10 rokov v štádiu experimentu?

Problém sa nachádza v patovej situácii. Vyššie odborné školy sme vytvorili s úmyslom, aby sa mohli transformovať na odborné vysoké školy, ktoré poskytujú len prvý stupeň vysokoškolského štúdia – bakalársky. Je potrebné povedať, že sa tak neudialo aj preto, že z ich strany nebola ochota. Ak prídu s názorom, že chcú, aby transformácia prebehla a prejdú akreditáciou, nevidím žiaden problém, aby sa tak stalo. Legislatíva na to vytvorená je. Lenže na školu a pedagógov by boli kladené tvrdšie podmienky, ako je to doteraz.

Prečo doteraz nikto nezakročil proti nezákonnému vyberaniu poplatkov na vysokých školách?

Zákroky boli, aj sú. Vysokoškolský zákon sa niekoľkokrát sprísňoval. Vysoká škola nemôže vyberať poplatky, ale je pravdou, že našli mechanizmy, ako obchádzať zákon a poplatky sa vyberajú prostredníctvom rôznych „eseročiek“. Na to však treba dvoch. Tých, ktorí to organizujú a tých, ktorí sú ochotní do toho vstúpiť. Sú to častokrát aj študenti, ktorí sa nechajú zlákať na vidinu vysokoškolského diplomu. Menej ich už zaujíma, či dostanú aj dostatočne kvalitné vzdelanie.

Čo najradšej robíte vo voľnom čase?

Teraz ho nemám. Zvyčajne som od siedmej do jedenástej v práci. Baví ma však práca s drevom a doma mám veľmi slušne vybavenú dielňu. Mojou druhou záľubou je písanie poviedok. To už som však tiež musel pre nedostatok času opustiť.

KDH je silne konzervatívna strana. Aký máte názor na homosexuálov?

Pre mňa je dôležitá a prvoradá rodina. To je hodnota, ktorú pokladám za veľmi dôležitú. Vo videní KDH je rodina prvoradá. Homosexuálov vnímam ako ľudí, ktorí sú v tomto smere iní. Každý človek má priestor na realizáciu, ale každý človek musí mať svoju hranicu. Aj sexualita človeka musí končiť za dverami jeho spálne. Rovnako aj homosexualita. Nie je to vec, ktorá by sa mala takýmto spôsobom na verejnosti premieľať. Myslím si, že aj medzi učiteľmi existuje malé množstvo ľudí, ktorí sú takto orientovaní. Pokiaľ sa ich homosexualita končí za dverami ich spálne a riadne si plnia svoje pedagogické povinnosti, vnímam ich ako každého iného.

Do popisu činnosti vášho ministerstva patrí aj šport. Športujete?

Keby som nešportoval, tak by som asi fyzicky vo funkcii neprežil. Od jari do jesene chodievam vždy ráno o šiestej na priehradný múr na kolieskové korčule a v zime chodievam včas ráno plávať.

Ktorému futbalovému mužstvu fandíte?

Nie som veľký fanúšik futbalu. Aj keď mám futbal rád, mám pocit, že ten slovenský je v kríze. Myslím si, že dnes sa futbal ktorý prináša radosť, hrá najmä na dedinách.

Čo budete robiť, keď skončíte s politikou?

Som už dosť starý človek, takže sa môže stať, že sa dostanem do situácie, keď pôjdem do dôchodku. Koniec však môže prísť zo dňa na deň. Nikdy som neprestal byť vysokoškolským pedagógom, nerozviazal som pracovný pomer a s veľkou pravdepodobnosťou sa vrátim za katedru. Budem prednášať tie isté disciplíny, ktoré som prednášal tridsať rokov. Michal Filek

Foto: autor

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 20 157
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 873
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 947
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 402
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 401
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 924
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 558
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 453
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 035
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 332
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  2. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  4. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  5. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  6. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  7. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  8. Martin Borecky: Rakovina
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 289
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 655
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 453
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 035
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 378
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 332
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu