ého nad Váhom Dušan Pinčík sa svojimi zásluhami nerád chváli. Jeho pýchou sú jeho ľudia. Na obyvateľoch Hlbokého nad Váhom stavia základy obce. To, že sú pevné, tak ako pevní sú Hlbočania, potvrdzuje aj fakt, že celá dedina je dielom spoločnej práce ich šikovných rúk. Máloktorá obec sa môže chváliť tým, že drží pokope. Malá dedinka pod Strážovkými vrchmi dýcha rodinnou atmosférou. Na každom kúsku cítiť prácu a lásku malých ľudí s veľkými srdciami.
Obec Hlboké nad Váhom vznikla už v roku 1960 zlúčením Dolného a Horného Hlbokého. Dlhé roky však patrila pod mesto Bytča. Osamostatniť sa im podarilo 1. apríla 1998. V referende, ktoré malo rozhodnúť o samostatnosti obce, sa za postavili takmer všetci obyvatelia. Za svojho starostu si zvolili Dušana Pinčíka, ktorý dodnes ukážkovo zastáva svoju funkciu. O jeho dobre vykonanej práci hovoria za neho výsledky. Starosta Hlbokého nad Váhom však hovorí, že to je dielom ľudí, ktorí držia spolu.
Hlboké nad Váhom prešlo podstatnou zmenou od roku 1998. Obec sa osamostatnila a týmto rokom začala aj napredovať. Čo všetko sa od tej doby zmenilo?
Celá dedina má zavedený plyn. Po náročnej spoločnej práci sme dokončili aj vodovodné rozvody. Vodu si ťaháme priamo z vodopádu. Nikto nám vtedy nechcel veriť, že sa to dá. Spolu sme však dokázali prelúskať i tento problém. V celej dedine máme aj káblovú televíziu. Všetko, čo bolo nevyhnutné sa spravilo. Svojpomocne sme sa zaslúžili o výstavbu kostola a domu smútku. V rámci novo výstavby sme zo starého kultúrneho domu postavili bytovku s dvanástimi domami.
Táto obec je vo veľmi lukratívnom prostredí, ako riešite záujem o pozemky a novú výstavbu?
Je tu obrovský záujem o túto lokalitu. Nechceme si však narušiť krásu a pohodu. Veľmi dôsledne schvaľujeme každú žiadosť o výstavbu. Nepustíme si tu kohokoľvek. Musíme to riešiť takýmto spôsobom, bolo by to na škodu zničiť všetku tú krásu.
Pripravuje sa Hlboké špeciálne na Európsku úniu?
Projekty sa píšu, ale výhodné sú pre väčšie obce. Únia žiada finančné garancie, my ich nemáme. Takže je to ťažké. Samozrejme, ťažisko je naša príroda a treba ju využiť.
Ako sa na rozvoji obce podieľajú nezamestnaní?
Veľa príležitostí na prácu tu nie je. Ľudia musia cestovať. Sme na treťom mieste nezamestnanosti v okrese. V rámci pomoci nezamestnaným, sme vytvorili od prvého marca štyridsať pracovných pozícií. Zmluva je na pol roka a práca v rôznych aktivitách obce. V tomto období čistia ľudia komunikácie. Pomáhajú v okolí, vykonávajú drobné stavebné práce.
Nepripisujete si žiadne zásluhy. Hovoríte, že na všetkých týchto aktivitách sa podieľali hlavne ľudia.
Je to tak, všetko sme si postavili svojimi rukami. Výzor dediny je spoločné dielo všetkých obyvateľov. My tu držíme pokope. Napríklad káblovú televíziau si každý vykopal sám. Záleží nám spoločne na fungovaní obce. Je nás tu málo, tak inak, ako spolu to nejde. Aj keď sa priznám, je ťažké byť starostom.
Užitočný vodopád
O Hlbockom vodopáde mnohí nevedia. Domáci ho však považujú za neoddeliteľnú súčasť obce. Jeho výška je 15 metrov a vyviera zo skaly, ktorá je časťou Strážovskej vrchoviny. K vodopádu patria aj povesti, ktoré hovoria o vílach a škriatkoch. Kvalitu a silu vody ocenili obyvatelia hlavne pri prívode pitnej vody. Časť zásob vody čerpajú práve z tohto vodopádu. Kvalita vody sa môže prirovnávať ku kojeneckej vode.
Turistov budú lákať aj koníky
Priority a krásy rázovitej dedinky sú v prírode. Celá je vsadená do hornatého prostredia špecifických Strážovských vrchov. Obyvatelia si toto bohatstvo uvedomujú. Na jednej strane si nechcú narušiť pokojnú atmosféru. Proti prílivu nových osadníkov sa bránia. Bolo by škoda zničiť to, čo im zadarmo ponúkla príroda. Na strane druhej je tu turisticky zaujímavé prostredie, z ktorého by mohla obec ťažiť. Dopomôcť k rozvoju turistického ruchu by mohol v tomto roku kemp. Plánuje ho vybudovať starosta. Jeho základom budú koníky a rôzne turistické atrakcie. Už teraz sa miláčik rodiny, kobyla Tara, teší na zvedavých turistov. Zatiaľ je jej spoločníkom kôň Brit, ale už teraz sa hovorí o rozšírení stajne.
Sme pyšní na svojich hasičov
Tento rok sa Hlboké pripravuje na veľkú slávnosť. Dobrovoľný hasičský zbor oslavuje osemdesiate výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti obec plánuje tradičné pondelkové voľno a hlavne novú sochu sv. Floriána, patróna hasičov. Hasiči, majú tak ako futbalisti, dlhoročnú tradíciu. Veková hranica začína už pri mladých, ide o 76 dobrovoľníkov z obce. To, že sa zboru darí, vidno aj na diplomoch z rôznych súťaží.
Nikto nevedel, aký erb obec pôvodne mala. Motív bodliaka vybrali z najstarších známok a zmienok o obci. Dedinka už od počiatku patrila medzi najchudobnejšie. O úrodnosti sa nedalo hovoriť, pretože všade boli kamene. Jedinej rastline, ktorej sa darilo, bol bodliak. Bola tu boľavá chudoba ako bolesť bodliaka. Stal sa tak symbolom Hlbokého nad Váhom.
V skratke
• Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1347. Vtedy sa hovorilo o dvoch obciach, Hornom a Dolnom Hlbokom.
• Hlboké nad Váhom vzniklo zlúčením týchto obcí v roku 1960.
• V roku 1971 bola obec pričlenená k Bytči a stala sa jej okrajovou časťou.
• V roku 1998 prebehlo referendum, v ktorom sa občania rozhodli osamostatniť od Bytče.
• Od roku 1998 je obec samostatná.
Detí je málo
Hlboké nad Váhom má 940 obyvateľov. Dedinu tvorí viac ako 280 domov. Detí tu nie je veľa. Starosta štatistiku otočil na žart a tvrdí, že ich chlapi málo detí robia. K obci patrí aj základná škola, ktorú navštevuje 38 žiakov a materskú školu 28 detí. Nové normatívy postihli, samozrejme, aj túto školu v negatívnom smere. Dušan Pinčík má strach, že školu zatvoria: „Obec si školu udrží za každú cenu, ja sa však bojím, že mi odídu učitelia.“
Futbal je legenda
Obecný futbal sa stal pýchou dediny. Už od roku 1952 sa darí udržať tradíciu futbalu. Prvý klub začínal v skromných podmienkach. Dnes k obci patria 3 mužstvá, se-
niori, muži a dorast v počte 60 chlapov. Muži sa snažia o postup do piatej ligy. Sen sa zdá byť reálny. Teraz sú na prvej priečke vo svojej skupine prvej triedy.
Mladí v kultúre
Aktivity obce v kultúrnej oblasti sa odvíjajú hlavne od aktivít eRka. Je to klub kresťanskej mládeže. V Hlbokom je eRko naozaj aktívne. Majú svoju klubovňu, kde nacvičovali nie jedno predstavenie pre obyvateľov obce. Veľká noc, Vianoce či fašiangy sa bez ich účasti nevedia obísť. Takto svojou činnosťou podporujú kultúrny rast obce. Na fotke sú „erkáči“ pripravení na čertovské strašenie v obci.