Ak chcete mať kvalitnú úrodu, spoľahnite sa viac na seba. V žiadnom prípade nezabudnite na kvalitné hnojenie. Použite buď umelé hnojivá (Cererit, NPK, Liadok), alebo prírodné hnojivá - Veget (maštaľný hnoj v granulovanom stave). Veľmi dôležitá je prevencia, ktorá Vám zaručí, že peniaze, ktoré ste použili na kúpu semien a priesad nevyplaví dažďová voda do neznáma. Hovoríme s Pavlom Gežom, majiteľom predajní záhradkárskych potrieb Helada.
Čo v takom prípade, ak zemiaky, rajčiny a cibuľu už napadla pleseň a ohrozuje ich rast?
Po vlhkých dňoch, aké boli nedávno, sú skutočne najviac ohrozené zemiaky, cibuľa, rajčiny... Vo všetkých predajniach firmy Helada ponúkame kontaktné aj systémové prípravky proti plesniam. Medzi kontaktné prípravky radíme Novozir MN80, Dithane M45, Bravo 500, Kuprikol 50... Medzi systémové Ridomil gold MZ 68, samozrejme, aj veľa iných prípravkov. Tu by som chcel upozorniť na rozdiel medzi Ridomilom gold MZ 68 WG, ktorý je určený na pleseň na zemiakoch a Ridomilom gold plus 42,5 WP, ktorý sa používa pri plesni na rajčiakoch. Záhradkári často robia chybu, že s postrekom začínajú obvykle až vtedy, keď už listy žltnú. Omyl! Začať treba, keď sú listy zelené a zdravé. Ak už predsa len pleseň plodinu napadne, jediný prípravok, ktorý má kuratívne účinky je práve Ridomil gold MZ 68 WG. Keď je zemiak včas ošetrený prípravkom, nezastaví sa jeho rast a úrodnosť sa zlepší. Dobrý záhradkár vie, že najlepšie zemiaky na uskladnenie sú tie, ktoré vykope až na jeseň. Predĺženie vegetácie dosiahne len včasným postrekom. To isté pravidlo platí aj pri rajčiakoch, ktoré okrem plesne ohrozuje aj botrytída. Okrem spomínaného Ridomilu gold plus 42,5 WP je na pleseň účinný aj prípravok Champion 50 WP a na botrytídu prípravok Rovral Flo. Keď už raz venujete rajčiakom toľko času, iste sa neuspokojíte s jedným alebo dvoma plodmi. Na ničenie burín v zasadených porastoch môžete použiť prípravky Topogar a Sencor, ktoré nepoškodia rastlinu ani po vyklíčení.
Leto túžime všetci prežiť pod holým nebom. K túžbam často patrí i krásne upravený trávnik. Trávu chceme mať len v trávniku a nie na chodníku...
Aplikácií herbicídnych prípravkov na ničenie burín v trávnikoch treba venovať zvýšenú opatrnosť. Ľudia sa neporadia a častokrát vyničia nielen buriny v trávniku, ale aj trávnik celý. Medzi prípravky vhodné na ničenie burín v trávniku patrí, napríklad: Bofix, Lonstar, Starane, Aminex... Medzi totálne herbicídy patrí najznámejší Roundup, Kaput, Goal, Glyfogan...
Do obilia na ničenie burín ako je lipkavec a pichliačik roľný je vhodný Star aminex.
A čo živočíšni škodcovia. Je už čas na prevenciu pred nimi?
Na priesadách sa už vyskytujú skočky, kvetárky, vošky, minerky a často ich napádajú aj slimáky, ktoré sa rozmnožili vďaka daždivému počasiu. Používajú sa postreky Sumithion, BI 58 nové, Decis, Basudin 600 EW... Na slimáky je vhodný Mesurol. Pôdne škodce ako medvedík, drôtovce, pandravy, vŕtavka mrkvová, kvetárka cibuľová účinne vyničí Basudin 10 G alebo Diazinon 10G. Netreba zabudnúť ani na ovocné stromčeky. V tomto období treba urobiť postrek proti chrastavosti jabloní, proti voškám a mravcom. Vhodné sú lepové pásy na kmeň stromu. Tejto problematike sa však budeme venovať v ďalších číslach novín.
Pri príležitosti otvorenia novej predajne v Kysuckom Novom Meste ponúkame v akciových cenách kvalitné postrekovače 5 až 22 litrové, spolu s náhradnými dielmi a vlastným záručným a pozáručným servisom. Taktiež široký sortiment kosačiek, aqua program a rôzne prípravky potrebné v tomto sezónnom období. Neváhajte a navštívte naše predajne, kde vám ochotne poradí vyškolený personál. Tešíme sa na vašu návštevu.
Autor: dv