Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky

Umenie alebo vandalizmus?

Grafity vznikli začiatkom osemdesiatych rokov v newyorkskom metre. Zdobia priemyselné objekty, všetko ohyzdné a úžitkové je vhodnou plochou pre výtvarné dielo - jednou z najväčších galérií grafitov bol Berlínsky múr.

Od jednoduchého podpisu prešli grafity k ťažko čitateľným barokovým formám, vytváraným množstvom farieb na obrovských plochách. Stretli sme sa s viacerými žilinskými writermi: niektorí pracujú legálne, iní ilegálne. Mená, pod ktorými vystupujú, sú ich skutočné writerské prezývky.

Pyppo (23) pracuje na legálnych maľbách, grafitti-akciách a maľuje rôzne bary: "Grafity robím už dlho, vymaľoval som viac žilinských klubov. Väčšinou sú to nárazové akcie a kým sa priestor vymaľuje, trvá to dosť dlho." Rubik (21), Neal (21) a Maroš (23) patria medzi writerov, ktorí pôsobia prevažne ilegálne. "V Žiline robíme grafity stále aktívne. Sú to vyslovene ilegálne práce. Historickému centru a domom sa vyhýbame." Neal hovorí, že ich snahou nie je ničiť budovy: "Vyberáme si holé, betónové plochy, paneláky, nikdy by sme nepomaľovali dom. Periféria je však iná. My skôr dávame tým neživým plochám živý nádych, niečo, čo im chýba." Nelegálni grafiťáci si za svoj cieľ často vyberajú aj vlakové súpravy. "Vieme, kde vlak stojí, kedy môžeme maľovať. Máme vytypované vlaky, niektoré idú do Varšavy, Prahy. Najďalej sa naše grafity dostali asi do Bruselu. Niektoré vlaky však už majú fóliu proti grafity, ktorá sa potom len strhne. Nápisy sa snažia odstrániť, takže niekedy to zostane len na fotkách. Fotíme si každú prácu. Pracujeme v noci, je to stres, celé to trvá tak dvadsať minút. Pri maľovaní vlakov si musíme dávať bacha sami." Skutočný umelec grafitov sa musí pripravovať na svoj výpad v ulici veľmi dôkladne. "Grafity sú prejavom názoru, ale aj happeningom," hovorí Rubik. "Myslím, že tam ide aj o napätie, adrenalín." Na západ od našich hraníc sú bežné plochy vymedzené pre writerov. V Žiline bola istý čas snaha vyčleniť plochu na Novej Žiline, kde sa v roku 2001 uskutočnila najväčšia akcia v strednej Európe s názvom Ostrov 4 graffiti. Marek Adamov z Truc sphérique, ktorý podujatie organizoval, podotýka: "Celý projekt slúžil na zviditeľnenie grafitov najmä v ich umeleckej podobe - graffiti arte. Na akcii sa zúčastnilo 26 umelcov z celej Európy, program doplnili projekcie filmov, koncerty, ale aj prednášky o grafitoch, bol to široko koncipovaný projekt, na ktorom sa zúčastnila kurátorka z USA Susan Farrell. Myslím si, že grafity majú v dnešnej dobe opodstatnenie ako forma výpovede - stále tu sú a napriek všetkým snahám sa budú ďalej rozvíjať i mimo oficiálnych, galerijných kruhov." Na podujatí sa podieľala aj Považská galéria umenia v Žiline, ktorá už štvrtýkrát organizovala akciu Graffity art. Podľa Milana Mazúra, riaditeľa galérie, by sa grafiťáci nemali hádzať do jedného vreca: "Grafity sú novým výtvarným prvkom, ktorý si hľadá svoju cestu. Treba výrazne rozlišovať medzi takzvanými tegovačmi, ktorí zanechávajú len podpisy bez veľkej výtvarnej hodnoty, rovnako nesúhlasím s poškodzovaním kultúrnych pamiatok v centre mesta. Ale grafity ako pojem sa nedá prehliadnuť a má nesporne svoju výpovednú hodnotu - pokiaľ hovoríme o dobrých grafitoch, ktoré sú aj kvalitne výtvarne poňaté. Je to celosvetový fenomén, o ktorom treba otvorene hovoriť a nezakrývať si pred ním oči." Writer Maroš si však nemyslí, že nelegálne grafity by to úplne odstránilo: "Na legálne plochy maľujú skôr starší writeri. Na takýchto miestach by maľovala len istá časť grafiťákov."
V Žiline sa pravidelne koná hip-hopová párty DaSemolina, ktorej súčasťou bývajú aj stretnutia grafiťákov, takzvané "jamy", kde sa môžu verejne prezentovať legálnou maľbou. "DaSemolina má na Slovensku tradíciu," hovorí Pyppo, ktorý podujatie organizuje. "Chodia tu zástupcovia zo Slovenska i Čiech, je tam grafity videoprojekcia, všetko sprevádzané hudbou. Hip-hop ako životný postoj tvoria štyri zložky: grafity, dídžejing, rap a breakdance. Hip-hop nie je biznisom, ale kultúrou. Dnes to však mnohí berú len ako módny trend."
Podľa Jozefa Kubalíka zo skupiny prevencie na Okresnom riaditeľstve PZ v Žiline nie je situácia v meste natoľko vypuklá: "Prípady sprejerstva riešime len vtedy, pokiaľ nejde o priestupok, ale o trestný čin. Poškodení občania vec mnohokrát nenahlásia a ak sprejera neprichytia pri čine, dokazovanie je ťažké. V tomto smere môže pomôcť kamerový systém, ktorého inštalácia sa plánuje v centre mesta." V cudzine existujú oddelenia polície, ktoré sa zaoberajú špeciálne problematikou grafitov, v Žiline však podobné oddelenie nie je.
Rubik s Nealom študujú na vysokých školách, Maroš začne na univerzite študovať tento rok, bol prijatý na výtvarný odbor, kde sa prezentoval práve svojimi grafitmi - veľa writerov sa neskôr úspešne uplatňuje vo výtvarných odboroch. O tom, že Rubik, Neal a Maroš sú grafiťákmi, doma vedia. "Je to dosť finančne náročné, pri väčšej ploche je investícia do sprejov nemalá. Nedrogujeme a nejazdíme na skejte - maľujeme a peniaze dávame do toho." Podľa nich je v Žiline okolo desať aktívnych writerov, rozdelených do rôznych skupín. Každý dobrý writer má svoj rukopis. "Opakom nás sú obyčajní, občasní sprejeri, ktorým ide len o čmáraninu na novej fasáde, nejaké gesto alebo vulgarizmus. Do grafitov však treba dať dušu aj telo. Všetko, čo musí vynaložiť, sa začne zhodnocovať vedomosťami o ľudskom systéme života. Každý writer vie, že všetko má svoje zadné dvere a grafity sú kľúčom," hovorí Maroš. Marek Adamov z Truc Sphérique si myslí, že podobne ako hackeri pochopili systém počítačov a internetu, aj writeri pochopili systém vlakov a mesta ako takého: "Ich cieľom nie je ničiť, ale preniknúť do systému a zanechať odkaz, meno, značku." Neal a Rubik vysvetľujú, že im záleží na tom, aby ich neodsudzovali: "V našej spoločnosti figuruje systém materializmu, v ktorom všetko stojí na tom, čo nám patrí a čo je naše. Hovoria nám, aby sme si postavili vlastný dom a potom si ho pomaľovali. Ale my im chceme narúšať toto zaužívané myslenie, možno sa raz na veci pozrú inak ako len cez súkromné vlastníctvo." Neal dodáva: "Vieme, že nás mnohí nechápu. Ale my v tom žijeme, na sídliskách, v betóne. Chceme to trocha spestriť, nech nie je všetko len holé a šedé." Podľa náčelníka Mestskej polície v Žiline Miloša Michelčíka mali pred rokom-dvoma prípadov sprejerstva viac: "Mám pocit, že dnes je to na ústupe. Okrem blokovej pokuty, ktorú dostane sprejer, oboznamujeme s vecou aj majiteľa konkrétnej plochy, ktorý môže žiadať o náhradu škody." Slovami
Keitha Haringa, popredného amerického výtvarníka grafitov: "Umenie je tu preto, aby bolo vidieť. Myslím, že sú preč časy, keď sa považoval výtvarný kumšt za čosi elitárske, už to nie je záležitosť múzeí a galérií - chceme vtiahnuť umenie do každodenného života, sprístupniť ho ľuďom a vďaka tomu urobiť okolitý svet obývateľnejším."
GRAFITY A POLÍCIA
Spýtali sme sa Neala, či má nejakú skúsenosť s políciou.
Hej, už viackrát sme museli pred nimi utekať. Napríklad v Čechách je prísnejší zákon, ale rieši sa to podmienkou alebo verejnoprospešnými prácami.
Kde okrem Čiech si bol maľovať?
V Rakúsku. Tam to berú dosť prísne. Stačí, aby si urobil jeden "nelegál", chytia ťa a sedíš.
Kde si maľoval ty?
Chceli sme maľovať s kamošmi v Rakúsku, bolo to na konci leta. V areáli vlakovej odstávky sa jeden kamoš šiel pozrieť, či by sa dalo niečo napísať, ale dlho sa nevracal. Šli sme za ním, odrazu nás obkolesili chlapíci v civile a osem policajných áut so psami a 60 hodín sme strávili v base.
Boli ste obvinení?
Nie, len predbežne zadržaní. Nemali na nás nič, ale našli nám spreje v ruksaku. Zobrali nám otlačky prstov, bol som pred nimi nahý asi tristokrát. Domov som sa mal vrátiť v nedeľu, prišiel som až v utorok.
Myslíš, že writeri na Západe to majú ťažšie?
Asi hej. Majú tam na to vydelené špeciálne zložky polície, ktoré sa zaoberajú vyslovene len grafitmi. Napríklad aj Škandinávia je na to dosť prísna.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 2. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 3. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 4. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 5. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 6. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 7. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 8. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 1. FAVI tento rok plánuje expanziu na 10 ďalších trhov
 2. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 3. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 4. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 5. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 6. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 7. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 8. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 9. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 10. Bakalárske študijné programy na FVT
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 15 102
 2. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 885
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 285
 4. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 468
 5. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 7 151
 6. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 984
 7. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 392
 8. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 644
 9. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť 4 777
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 4 678
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

V poslednom vzájomnom meraní síl zvíťazili belasí pod Dubňom 3:2.

Jediný raz vyhrali žltozelení Slovenský pohár pred deviatimi rokmi.

2 h
Pilotný projekt Biojazda.sk testuje ekologický pohon kamióna na 100 % bionaftu.

Na cesty vyrazil kamión, ktorý sľubuje zníženie emisií „zo stovky na nulu v sekunde“.

7 h

Majiteľ budovy ich chce nahradiť.

12 h

V dnešnej časti videopodcastu sa dozviete aj to, že Karolína Schmiedlová na turnaji WTA zvíťazila nad bývalou svetovou jednotkou a Sagan ovládol etapu na Gire.

13 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Majiteľ budovy ich chce nahradiť.

12 h

V obci pomáhajú hasiči aj vojaci, na mieste je aj premiér Eduard Heger.

9 h

Hladina vodných tokov nebezpečne stúpa.

17. máj

Jedno nešťastie sa stalo v prírode, druhé v bytovke.

17. máj

Už ste čítali?