Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v obci Lysica

Jednou vetou... •V roku 2000 oslávila Lysica 525. výročie od čias prvej písomnej zmienky o obci. •Keď v roku 1990 dostali obce právo používať vlastný erb, vybrali si predstavitelia Lysice preukázateľný odtlačok pečate z 18. storočia, ktorý bol uložený v

Jednou vetou...
•V roku 2000 oslávila Lysica 525. výročie od čias prvej písomnej zmienky o obci.
•Keď v roku 1990 dostali obce právo používať vlastný erb, vybrali si predstavitelia Lysice preukázateľný odtlačok pečate z 18. storočia, ktorý bol uložený v Krajinskom múzeu v Budapešti.
•I keď niekto môže tvrdiť, že je to líška (čomu by napovedal i názov obce), v erbe Lysice je strieborný jeleň v skoku nad zlatou ratolesťou.
•Farbami obce sú žltá, zelená a biela.
•Podľa archeologických vykopávok sa dá predpokladať, že územie obce bolo osídlené pred viac než
2 000 rokmi.
•V histórii mal názov obce rôzne podoby – Lyzzica, Lisceza, Lisicza, ale i Trencsékopár či Trencsnéladány.
Len to najkrajšie
O potreby cestovného ruchu sa stará aj mikroregión Terchovská dolina. Na jednom z ostatných zasadnutí sa riešili aj otázky náučných chodníkov a cyklotrás. „Tieto u nás nie sú, je tu však bežecká stopa od Lutíš, prakticky až po Zádubnie. Je využívaná, o jej úpravu sa starajú ochranári z Malej Fatry,“ skonštatoval Ernest Ďurana. V regióne by mali pribudnúť aj vyhliadky s posedením, aby prechádzajúci turisti mohli vychutnať všetky krásy okolitej prírody.

Skryť Vypnúť reklamu

Chváli ich práca
Veľkú pochvalu od zástupcu starostu Lysice Stanislava Tomašova si vyslúžili členovia komisie pre kultúru, školstvo a šport, na čele s Danielou Konvičkovou. Pracuje v školskom klube a svoje skúsenosti z práce s deťmi využíva aj v komisii. „Každý mesiac pripravia nejaké zaujímavé podujatie a skutočne by ste v ich pláne práce nenašli nič, čo neurobili. Skôr je to vždy ešte niečo naviac,“ nešetril slovami chvály Stanislav Tomašov.


Po viac ako dvoch rokoch sme opäť zavítali do Lysice, obce, ktorá leží dvadsaťjeden kilometrov východne od Žiliny, v údolí potoka Lysičanka. Obklopená vrchmi južnej časti Kysuckej vrchoviny, so skvelými podmienkami na letnú i zimnú turistiku, relaxáciu, dovolenku. Už druhé volebné obdobie stojí na jej čele starosta Ernest Ďurana.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľké veci sa robia z tých najmenších

Pri našej prvej návšteve sme hovorili aj o problémoch s dopravou. Aká je situácia dnes?
Na dnešné pomery je to celkom slušné. Autobusy, ktoré kedysi chodili natrieskané do posledného miestečka sa už trochu vyprázdnili. Všetky spoje chodia až do dediny. Na nočnú zmenu sem zachádza autobus z Terchovej. Najhoršie je to v sobotu.
Skúste zhodnotiť začiatok tohto volebného obdobia?
Nerobili sa žiadne veľké investičné stavby, akurát sme zastrešili zatekajúcu prístavbu základnej školy a časť oplotenia. Postavili sme tam aj oporný múr. Momentálne svoje úsilie venujeme menším prácam v obci, robí sa regulácia potoka, odvodnenie, rozširujú a upravujú sa cesty. Treba dokončiť aj oplotenie školy.
Čo vás v najbližšom období čaká?
Robíme na dome smútku, pred jeho vchod by sme chceli dať dlažbu a trávové panely. Budeme tam mať i ďalšiu robotu. V dome smútku sme mali nevolaných návštevníkov, vandalov, ktorí nám tam rozbili dvere. Musíme dať urobiť nové a nie je to lacná záležitosť, stoja okolo 25-tisíc korún. Nedávno sme zariaďovali v škole počítačovú triedu, museli sa tam urobiť nové elektrické rozvody, táto investícia však iste nebude márna. Počítače budú využívať všetci, od najmenších žiačikov, až po dospelých. Pokiaľ bude záujem pripravíme aj kurz práce s počítačom.
Ako chcete vyriešiť problémy so školskými zariadeniami?
Všetko bude záležať od toho, či sa nám podarí získať nejaké financie z eurofondov. Naša vízia je taká, že by sme za nejaký čas odstavili základnú školu. Začali sa robiť statické výpočty na budove materskej školy, kde by sme chceli urobiť nadstavbu, v ktorej by sa zabezpečovalo vyučovanie pre prvákov a druhákov, aby malé deti nemuseli chodiť autobusom do Belej. Pred nami je však ešte dlhá cesta. Projektová dokumentácia a ďalšie záležitosti.
Čo by sa v tom prípade stalo s budovou školy?
I s tou máme svoje zámery. Je celkom možné, že z nej urobíme penzión pre starých ľudí. Momentálne rekonštruujeme budovu starej materskej školy, kde bude penzión s ubytovacími kapacitami. Neďaleko bude malý športový areál, je celkom možné, že k tomu bude patriť aj stravovacie zariadenie. Prírodné krásy sa u nás dajú obdivovať celý rok.

Skryť Vypnúť reklamu

Úspechy aj problémy sú spoločné

Aj vedeniu obce Lysica robia najväčšie vrásky na čele problémy so školstvom. V budove školy, ktorú postavili v roku 1944 sa učia deti od prvého po štvrtý ročník. Tí starší chodia do školy v Belej. Počet žiakov je stabilný, za posledné dva roky však nepresiahol štyridsať. V tomto školskom roku ich bolo 38, k tomu treba pripočítať štyroch učiteľov a dvoch prevádzkových pracovníkov. Je tu aj školský klub a jedáleň „Na školu nám chýba asi 50-tisíc korún, oveľa horšia situácia je však s materskou školou, kde by sme potrebovali skoro pol milióna. V tom však nie sú peniaze na žiadnu údržbu ani opravy,“ začal rozoberať tento problém Stanislav Tomašov. Už si nemôžu dovoliť taký prepych ako vlani, keď z vlastných finančných zdrojov splynofikovali materskú školu. Do škôlky chodí v tomto školskom roku 25 detí, i keď kapacitne by mohlo aj viac. Aj oni, spolu so školákmi, často vystupujú na spoločných podujatiach, ktoré pri rôznych príležitostiach pripravuje obec.
Malí školáci z Lysice dosahujú veľmi dobré výsledky. Nielen čo sa týka prospechu v škole. Natália Konvičková získala 3. cenu v celoslovenskej literárnej súťaži Hľadá sa mama a oco so skutočným príbehom Prečo niektoré srdiečka blednú. Michal Ďurčan sa ocitol medzi nominovanými v súťaži Detský čin roka. Mária Poliačková obsadila 2. miesto v literárnej súťaži Bocian - môj priateľ a sused, v súťaži Detská literárna Žilina bol zasa úspešný Marián Tomašov.
Pozoruhodné sú i ďalšie aktivity školy a školského klubu. Začínajú už v januári tradičným Lysickým školským kráľovstvom - slávnostným zápisom detí do 1. triedy, o ktorom už písali aj v časopise Vychovávateľ. Pokračujú februárovým karnevalom a marcovým literárnym testom. V apríli sa školáci z Lysice stretávajú s poľovníkmi, v máji zasa pripravujú program pre svoje mamičky.
Nová krása starých dreveníc

Dlhé roky bola v obci stavebná uzávera. „Nepatrili sme do strediskovej obce, takže tu sa stavebné povolenia na nové chalupy nevydávali, keď tak v minimálnom počte, napríklad pracovníkom obce alebo vodičom autobusov. Každé bolo treba riadne zdôvodniť. Trvala od šesťdesiatych rokov až do roku 1980,“ objasnil nám situáciu starosta Ernest Ďurana. Dnes je situácia iná. Ročne vydajú 2-3 stavebné povolenia na nové domy, podstatne viac však na rekonštrukciu starých chalúp. Vlani dala obec vypracovať zástavbový plán v časti Podhrbie, kde by malo v budúcnosti stáť nových 13 domov. Zatiaľ však nie sú vysporiadané pozemky, ktoré patria súkromníkom. Vedenie obce počíta s tým, že práve títo vlastníci budú chcieť raz stavať, tak sa na túto eventualitu pripravili už teraz. „Vodu sme tam už dotiahli, ešte musíme urobiť dve cesty, aby sa táto lokalita sprístupnila,“ dodal starosta.
Záujem o novú výstavbu je v obci evidentný, rovnako aj o rekonštrukciu starých dreveníc. Pri tejto však dbajú, aby sa nenarušil ich pôvodný vzhľad, čo sa im vcelku darí.

Pozvánka pre všetky deti

Tento kúsok strany je určený všetkým deťom z Lysice. Baby a chalani, starosta Ernest Ďurana vás v mene vedenia obce pozýva na veľké oslavy Medzinárodného dňa detí, ktoré sa budú konať v sobotu 12. júna na ihrisku. Treba si vraj pripraviť poriadne svaly na všelijaké veselé i vážne súťaže, a ešte aj prázdne brušká, aby sa vám tam zmestili všetky dobroty, ktoré vyhráte, ale aj guľáš a opekané dobrôtky. Oblečte sa športovo, pretože diskotéka nebude. Pošuškáme vám, že ju pripravujú až na koniec školského roka.

Niekoľko čísiel zo štatistiky

Pohľady do štatistík neraz prinesú zaujímavé údaje a informácie. Tak sme sa v Lysici dozvedeli, že podľa najnovších sumárov žije v obci 585 obyvateľov, je tu 214 obývaných domov, 34 domov, ktoré sa využívajú len cez víkendy, 25 rekreačných chát a 32 chalúp, v ktorých nebýva nik. Respektíve len príde raz za rok vyvetrať. Takmer 10 percent obyvateľov obce sú ľudia, ktorí majú viac ako 70 rokov. A mladých akosi nepribúda. Vlani sa tu narodilo len šesť bábätiek, zato však sa na poslednej ceste rozlúčili až so sedemnástimi spoluobčanmi.
Najstarším Lysičanom je Fridrich Ištok, ktorý tento týždeň (10. júna) oslávi svoje 91. narodeniny, najmladšia je Anetka Muráriková, tá mala 24. mája iba mesiac.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 2. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 3. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 4. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 5. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Česi pod Tatrami šijú tričká, na ktorých nie je vidieť pot
 8. Desať najkrajších pláží na Korfu
 9. Vážení poslanci, to naozaj?
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Desať najkrajších pláží na Korfu
 2. Úspešná budúcnosť začína štúdiom na FMMR TUKE
 3. Vážení poslanci, to naozaj?
 4. V 95-tom sme netušili, že dnes budú naše prístroje zachraňovať
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Pôžička s výraznou zľavou z úroku? Vieme, kde ju nájdete
 7. Vážení poslanci, to naozaj?
 8. Koniec čakania na kuriéra
 9. Čo by som urobil inak, keby som znovu staval dom?
 10. Prvé mesiace 2021 vzrástol počet susedských sporov
 1. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 546
 2. Stiahnite si stovky e-kníh 6 034
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 883
 4. Vážení poslanci, to naozaj? 4 601
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 4 417
 6. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 3 649
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou 3 450
 8. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 3 438
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 3 070
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 2 942
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Jakub Merešš v drese BK Pardubice.

Jakub Merešš má za sebou prvý zahraničný angažmán.


10 h

Päť sestier bolo vedením nemocnice zaradených do siene slávy.


15 h

Hmotná škoda bola predbežne vyčíslená na 31-tisíc eur.


16 h
Szilárd Németh v relácii MY športujeme.

Pozrite si exkluzívny rozhovor v relácii MY športujeme.


21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická dopravná nehoda uzatvorila rýchlostnú cestu. Policajti pripomínajú, čo robiť, ak vás na diaľnici sklame auto.


a 1 ďalší 22. jún

Zástupcovia ministerstva aj poľovníkov tvrdia, že pomôcť môže radikálne zníženie stavov diviačej zveri.


23. jún

Vodič pravdepodobne nedal prednosť autu, ktoré išlo po hlavnej ceste.


18 h

Chata Ostré roky chátrala. Dostala však novú nádej.


23. jún

Už ste čítali?