Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Žilinskí tenisti postúpili po dvadsiatich rokoch do I. ligy

Žilinské družstvo mužov „A“ zaznamenalo historický úspech klubu, keď po vyše dvadsiatich rokoch vrátilo žilinský tenis na tie pozície, ktoré v minulosti zastával a to do I. ligy mužov v SR.

Tento úspech je o to cennejší, že naši tenisti boli nováčikom v II. lige a ako jediné družstvo odohralo súťaž výlučne s vlastnými odchovancami klubu, pričom tvorili zároveň aj najmladšie družstvo v II. lige, keď štyria hráči Sikora, Smolek, Pištek a Malovík sú vekom ešte len dorastenci. Ostatní členovia kádra Kališ, Móric a Macek majú len po 20 rokov. Chlapci išli do súťaže s cieľom obsadiť miesto v strede tabuľky. V prvom kole nastúpili na kurtoch súpera TK Prievidza, ktorý mal podľa vlaňajších výsledkov patriť k favoritom celej súťaže. Chlapci bojovali tak, ako sa na nováčika patrí, žiaľ nakoniec súperovi podľahli tesne 3:4 (v stretnutí sa hrá 5 dvojhier a 2 štvorhry). V 2. kole mali tenisti doma za súpera hráčov z TC Slávia Univerzita Košice, ktorých zdolali 5:2, čo im dodalo chuť a sebavedomie do ďalších bojov. V 3. kole družstvo vycestovalo za súperom do Košíc, kde sa stretli s tenistami z TK Mladosť Košice. Naši chlapci v zostave Móric, Pištek, Sikora, Smolek a Malovík podali vynikajúci výkon vo dvojhrách, po ktorých už bolo rozhodnuté o našom víťazstve. Celkovo zvíťazili 5:2 .V 4. kole privítali na domácich dvorcoch najslabší celok súťaže, hráčov zo Slavoja Deva Trebišov, s ktorými si ľahko poradili a zvíťazili jasne 6:1 na zápasy.
Po týchto zápasoch na chlapcov čakali družstvá s najväčšími ambíciami na postup a to v poradí vonku ŽP Šport Podbrezová, doma TK Púchov a TJ Elán Veľký Krtíš. V 5. kole v Podbrezovej sa naša zostava v zložení Móric, Pištek, Sikora, Smolek a Kališ nezľakla ďaleko skúsenejšieho súpera a po bojovnom výkone na našu radosť si nakoniec z kurtov odniesla veľmi cenné a nečakané víťazstvo 4:3. Týmto víťazstvom sa prebojovali na 1. miesto tabuľky a dostali sa do hry o celkového víťaza súťaže. V 6. kole privítali na domácich dvorcoch dosiaľ druhý celok súťaže hráčov z TK Púchov. V dramatickom a veľmi vyrovnanom zápase sa športová šťastena naklonila na stranu našich hráčov, ktorí najtesnejším celkovým víťazstvom 4:3
na zápasy zostali na čele tabuľky aj pred posledným rozhodujúcim kolom. Priebeh zápasu bol poznačený mnohými nečakanými výsledkami. Hralo sa na troch dvorcoch, na ktoré prví nastúpili za domácich Kališ, Smolek a Sikora. Prvý bod pre náš celok získal Smolek, ktorý po solídnom výkone zdolal posilu z Čiech, hosťujúceho celku Juřenu pomerom 6/4, 6/2. Ako druhý dohral svoje stretnutie Kališ, ktorému po veľmi vydarenom vstupe do zápasu za stavu 6/1 a 3/4 praskol na oboch raketách výplet, stratil koncentráciu, čo skúsený protihráč Luhový dokonale využil a nakoniec porazil nášho tenistu pomerom 1/6, 6/4, 6/2. Sikora odohral zápas s Lipovským, jasným favoritom. Opäť sa ukázalo, že v športe si nikto nemôže byť istý víťazstvom. Sikora bojoval, no nakoniec podľahol súperovi pomerom setov 4/6, 6/3 a 1/6. Ako štvrtý v poradí nastúpil za našich hráčov Pištek proti bojovne naladenému Oravíkovi, ktorý aj vynikajúco začal a pomerne rýchlo viedol 3:1 na hry. No od tohto stavu začal Pištek predvádzať priam bezchybný tenis od základnej čiary a miestami privádzal svojho súpera do zúfalstva, ktorého nakoniec pomerne hladko zdolal 6/4, 6/1, čím vyrovnal stav stretnutia na 2:2. Na posledný zápas dvojhier nastúpil za nás Móric proti Grancovi, posile hostí z Interu Bratislava. Predviedol vynikajúci výkon, ktorým schladil hosťujúci celok, keďže ten čakal isté víťazstvo svojho hráča. Po víťaznom prvom sete 7/6 Móric trochu poľavil, prehral druhý set 2/6, no v rozhodujúcom treťom opäť predvádzal vynikajúce údery z oboch strán a zvíťazil 6/2, čím dostal naše družstvo pred rozhodujúcimi štvorhrami do vedenia pomerom 3:2.
Štvorhry prebiehali ako na hojdačke. Za nás nastúpili dvojice Síkora, Kališ a Smolek, Pištek. Ako prví sme sa mohli tešiť my, keď dvojica Síkora, Kališ mala za stavu 6/2 a 6/5 matchball, no bohužiaľ ho nevyužili, prehrali set 6/7 a v treťom prehrávali postupne
1/3 a 3/4. Medzitým druhá naša dvojica Smolek, Pištek obrátila nepriaznivý stav stretnutia z 5/7 a 2/3 na 6/3
a 3/2 v treťom sete. Záver oboch zápasov bol naozaj dramatický, plný emócií v oboch táboroch so šťastným koncom pre nás, keď dvojica Síkora, Kališ napokon vyhrala rozhodujúci set 6/4 a získala tak pre nás rozhodujúci štvrtý bod stretnutia.
V záverečnom kole nastúpili naši hráči v rozhodujúcom zápase o postup do I. ligy proti druhému celku tabuľky TK Elán Veľký Krtíš, proti hráčom profesionálom, z ktorých niektorí hrajú súčasne v maďarských a rakúskych ligách. Naše družstvo nastúpilo na zápas v osvedčenej základnej zostave Móric, Pištek, Sikora, Smolek a Kališ. Opäť sa hralo na troch dvorcoch a ako prví za nás nastúpili Kališ, Smolek a Sikora. Všetci traja predviedli skvelý výkon a zdolali svojich súperov. Prvý bod zaznamenal Kališ víťazstvom nad Molnárom 6/2, 6/1, ku ktorému sa pridal vzápätí Sikora, ktorý svojho o niekoľko rokov staršieho súpera doslova rozstrieľal a vyhral 6/2, 6/2. Najťažšie o svoje víťazstvo, ktoré, ako sa neskôr ukázalo, bolo kľúčové aj z hľadiska celkového vývinu stretnutia, musel bojovať Smolek. Za súpera mal mladého, veľmi nádejného tenistu Horvátha, ktorého nakoniec po nervy drásajúcom, takmer trojhodinovom boji zdolal 3/6, 6/1 a 6/3, keď premenil až svoj siedmy mečbol v stretnutí. Týmto víťazstvom viedli naši tenisti 3:0 na zápasy a potrebovali získať len jeden bod na celkové víťazstvo v stretnutí. Na posledné dve dvojhry nastúpili Pištek a Móric. Rozhodujúci štvrtý bod za naše farby získal Pištek, ktorý svojim výkonom tenisovo knokautoval veľkého harcovníka tenisových kurtov Suláčka, ktorému uštedril dvoch nepopulárnych „kanárov“ 6/0, 6/0. Po tomto zápase prepukol v tábore domácich gejzír radosti, striekalo šampanské, ktoré museli domáci funkcionári narýchlo zháňať, keďže ani tí najväčší optimisti nerátali s takým jednoznačným priebehom stretnutia. V atmosfére obrovskej radosti dohrával svoje stretnutie Móric, ktorý po víťaznom prvom sete 6/4 sa už ponáhľal oslavovať ku svojim spoluhráčom a tak nakoniec prehral zápas pomerom setov 6/4, 1/6, 2/6. Stretnutie sa dohralo v uvoľnenej atmosfére štvohrami, za nás nastúpili rozradostnené dvojice Sikora, Smolek a Pištek, Danišovič.
Týmto víťazstvom sa sen, o ktorom naši nádejní tenisti začali postupne snívať stal skutočnosťou, a tak si pre budúcu sezónu zabezpečili účasť v takej tenisovej spoločnosti, akú tvoria hráči Dominik Hrbatý, Karol Beck a mnohí ďalší, proti ktorým naši hráči v budúcom ročníku I. ligy nastúpia.
Záverom dodávame, že k tomuto veľkému klubovému úspechu sa pridali aj ďalšie družstvá a to predovšetkým naša mužská „rezerva“, družstvo mužov „B“, ktoré taktiež ako nováčik postúpilo do II. triedy Ss regiónu, ktoré odohralo súťaž v zložení M. Pištek, P. Danišovič, J. Milučký, M. Šoška, M. Gavlák, T. Kysucký st. a S. Milučký.
Do tretice výborný úspech dosiahli naši dorastenci „A“, ktorí ako víťaz najvyššej súťaže Ss regiónu postúpili na jesenné majstrovstvá SR družstiev dorastu. O postup sa zaslúžili hráči Sikora, P. Pištek, Smolek, Malovík, M. Pištek, Jarina a Sagan.
Súťažami družstiev sa skončila prvá časť letnej tenisovej sezóny, ktorá bola pre žilinský tenis mimoriadne úspešná. Zaželajme našim tenistom do druhej časti, v ktorej ich čakajú turnaje jednotlivcov, veľa úspechov.

9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
  10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
  1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
  2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?

Žilinská Kia ruší pre nedostatok dielov od zahraničného dodávateľa nočné zmeny

Do stredy bude fabrika fungovať iba v dvojzmennej prevádzke.

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

V Pandemickom pavilóne je hospitalizovaných 17 pacientov.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii v utorok 27.októbra o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.