Pondelok, 26. júl, 2021 | Meniny má Anna, HanaKrížovkyKrížovky

Hasiči v Dolnej Tižine oslavovali

V nedeľu 25. júla sa Dolná Tižina zobudila do slávnostného dňa. Oslavovali tu 80. výročie založenia dobrovoľného hasičského zboru a zároveň si pripomenuli sté, ale veľmi smutné výročie, keď obec zachvátil ničivý požiar. Vtedy mu padla za obeť takmer c


elá dedina.

Úspechy prichádzajú pomaly


„Oslavy sme začali slávnostnou svätou omšou, ktorú slúžil Mons. Peter Paliatka a bola venovaná všetkým živým i zosnulým členom hasičského zboru. Spomenuli sme si na nej i na dlhoročného veliteľa a strojníka z Krasnian, Emila Ondráša, ktorý práve 24. júla zomrel po tragickej nehode vo veku 47 rokov,“ povedal nám na začiatku rozhovoru starosta Dolnej Tižiny Anton Ďurana. Oslavy pokračovali položením venca k hrobu vdp. Antona Fraštackého v kostolnej záhrade, ktorý bol pred osemdesiatimi rokmi, spolu s ďalšími občanmi Dolnej Tižiny zakladateľom hasičského zboru. Odtiaľ sa všetci presunuli z rekonštruovanej požiarnej zbrojnice, ktorej obnovené priestory vysvätil Peter Paliatka. „S rekonštrukciou sme začali v roku 1996, postupne, ako nám to dovoľoval rozpočet, sa zbrojnica dotvárala do dnešnej podoby,“ dozvedeli sme sa od Antona Ďuranu. K nemu sa pridal aj predseda DHZ v obci Bohuš Bačinský. „Posledné vonkajšie úpravy sme robili ešte v sobotu večer, aj som si myslel, že to nedokončíme, stávku som však prehral,“ zasmial sa.
Vráťme sa však k požiarnej zbrojnici. Činnosť zboru v obci nebola totiž vždy najlepšia. „Čakal som, že hasiči budú iniciatívni, a že prostriedky, ktoré sme vložili do tohto diela, sa odrazia na dobrej reprezentácii obce i na pomoci pri verejnoprospešných prácach. Taká dobrá partia sa v našej obci zrodila asi pred dvoma rokmi. Bolo jasné, že to nie je len chvíľkové vzplanutie, ale trvalý záujem o prácu. Predseda Bohuš Bačinský a veliteľ Karol Ondro pritiahli do zboru mladých, dnešné družstvo má priemerný vek 21 rokov a je to výborná partia,“ netají sa pýchou nad dobrou prácou svojich hasičov starosta Anton Ďurana. A ako to už býva, mladí muži pritiahli k hasičskému športu aj dievčatá. Tie sa nedali zahanbiť a s chlapcami vytvorili kolektív, ktorý žne úspechy všade naokolo. Za ostatné dva roky vyhrali štyrikrát súťaž požiarnych družstiev, dolnotižinské ženy dokonca pred mesiacom triumfovali na súťaži v Terchovej, kde sa stali absolútnymi víťazkami a porazili tam aj všetky mužské družstvá. „Družstvo žiakov zatiaľ nemáme, ale chlapci majú evidentný záujem, a tak začneme s nimi pracovať hneď po prázdninách,“ prezradil nám veliteľ DHZ v Dolnej Tižine Karol Ondro.

Skryť Vypnúť reklamu

Útržky z hasičských dejín
•V knihe Dejiny požiarnej ochrany v okresoch Žilina a Bytča sa o histórii Dobrovoľného hasičského zboru v Dolnej Tižine píše len veľmi málo. Dokonca je tam zle uvedený dátum vzniku. Nič však nemení na skutočnosti, že v nedeľu 25. júla tu oslávili 80. výročie svojho vzniku.
•Takmer na deň presne, pred 100 rokmi zachvátil obec zničujúci požiar, bolo to 28. júla 1904.
•Pri zrode DHZ v Dolnej Tižine v roku 1924 stál kňaz Anton Fraštacký, zarovno ním treba spomenúť aj mená Ján Matušík, Ján Gajdošík, Gašpar Žemel, Václav Rechtorík, Anton Ondra, Jozef Maťko, Anton Maťko, Ján Maťko, Martin Kapasný, Vladimír Bačinský, Ján Bačinský, Martin Bačinský, Jozef Buchta.
•Dnes má DHZ v obci 62 členov, z toho je 18 žien. Na jeho čele stojí predseda Bohuš Bačinský, veliteľ Karol Ondro, preventivár Ľubomír Bačinský a strojník Richard Machalík.

Skryť Vypnúť reklamuVybrané z obecnej kroniky
O požiari, ktorý zachvátil Dolnú Tižinu v onen nezabudnuteľný deň, 28. júla 1904, sme našli zápis aj v obecnej kronike, ktorej renesancii sa už viac ako tri roky poctivo venuje Jaroslav Bačinský. Z kapitolky o zničujúcom požiari sme pre vás vybrali niekoľko viet. Udivujúca je jedna skutočnosť. Že táto pohroma si v Dolnej Tižine nevyžiadala ani jednu ľudskú obeť, nik neutrpel ani vážnejšie zranenie.
Deň 28. júl 1904 bol ako všetky ostatné letné, horúce a dusné dni. Nepršalo už dlho, všetko je spálené od slnka. Obyvatelia sa rozišli do polí. Dedina je skoro prázdna, len deti sa hrajú na dvoroch a starí rodičia na nich dozerajú. Strašný výkrik horí vytrhol ľudí od práce. Každý sa schytí a uteká do dediny, ratovať, čo sa dá. Kým dobehli, prvé domy s humnami v strede dediny už boli v plameňoch. Všetky boli z dreva, pokryté šindľami. O chvíľu sa už na hasenie nedalo ani pomyslieť, ratovali sa iba holé ľudské životy a statok. Vietor nevial celé leto, teraz sa však schytil duť a rozháňal oheň na všetky strany. Oheň sa dostal za potok a odrezal prístup k vode. Horela už fara, kostol. Vtedy previezli striekačky okolo dediny na horný koniec a začali hasiť odtiaľ. Tam sa oheň podarilo zastaviť v Hraščanovom dvore. Na dolnom konci požiar medzitým uhasili, ale väčšia časť dediny bola zhorená. Len v strede najväčšieho ohňa zostal ohňom nedotknutý jeden domček, v ktorom býval obecný zvonár a hrobár Novosad. Na tom istom mieste stojí aj dnes.
V strašnom položení ostali pohorelci. Našťastie ústretovosť úradov vtedajšieho Uhorska bola veľmi veľká. Hneď na druhý deň do dediny doviezli chlieb, šatstvo a inú poživeň, hneď sa začalo aj so stavbou nových domov, na ktoré dal štát bezúročné pôžičky. Ešte v ten rok mali podaktorí postavené murované domky, ďalší o rok neskôr. Ale i tak tam bola veľká bieda. V tejto ťažkej dobe bol v Dolnej Tižine kňaz, Andrej Bednár, človek s veľkým srdcom, ktorý pomáhal každému, kto to potreboval. Starostom obce bol v tom nešťastnom roku Ján Zakopčan.

Skryť Vypnúť reklamuV súťaži nepoznajú brata
Len čo minula jedenásta hodina, zoradili sa na ihrisku v Dolnej Tižine hasičské družstvá z okrsku, ktoré si prišli zasúťažiť. Predseda DHZ privítal starostu obce Antona Ďuranu, predsedu OV DPO zo Žiliny Vladimíra Hrušku, veliteľ Karol Ondro podal hlásenie, zavelil pohov a súťaž sa mohla začať. Požiarny útok nie je jednoduchá záležitosť. Všetci účastníci však presvedčili divákov o svojom majstrovstve. V súťaži mužov i žien triumfovali domáce tímy, aj druhé miesto patrilo svorne hasičom a hasičkám z Krasnian. V súťaži mužov skončili tretí hasiči z Gbelian, s nepopulárnou „zemiakovou“ medailou sa museli uspokojiť súťažiaci z Nededze. Pri dobrom guláši však boli opäť všetci priatelia.
Nakoniec zvíťazil futbal
Vyvrcholením osláv 80. výročia vzniku Dobrovoľného hasičského zboru v Dolnej Tižine bol priateľský futbalový zápas, v ktorom sa stretli domáci futbalisti s regionálnym tímom KDH. A tak všetkých, vari 300 divákov, ktorí prišli na oslavy, malo krásny futbalový zážitok. Dolná Tižina - KDH 4:7 (1:3). Ďurana, J. Ondro, J. Zakopčan - Faktor 2, M. Weber, Kolembus, Poništ, Buchta 2. DOLNÁ TIŽINA: Anton Ďurana, Jozef Maťko, Augustín Poliak, Ján Zakopčan, Jaroslav Ondro, Peter Bukovinský, Ľubomír Bučkuliak, Peter Zakopčan, Michal Kubík, Ľubomír Maruna, Jozef Ďurina, Štefan Chabada, Milan Zakopčan, Augustín Lodňan, Vladimír Falašta. KDH: Pavol Medvecký, Rudolf Brhel, Peter Weber, Peter Lovňák, Stanislav Sýkora, Marián Zajac, Anton Mrmus, Marián Weber, Ladislav Kolembus, Ľubomír Faktor, Ladislav Matejčík, Jaroslav Buchta, Peter Šteiniger, Rudolf Poništ, Jozef Mičo, Ľuboš Šteiniger. Pre nespoľahlivosť museli domáci už za prvých 15 minút prvého polčasu vystriedať brankára, namiesto Zakopčana nastúpil do brány Lodňan. Našťastie starosta Dolnej Tižiny Anton Ďurana najskôr nastrelil v 15. minúte z nepriameho kopu brvno a v 30. minúte premenil pokutový kop a tak do druhého polčasu nastupovali domáci iba s dvojgólovou prehrou. Nedarilo sa im ani v druhom polčase, aj keď rozhodca vylúčil hosťom Ľ. Fajktora a poslal ho na pivo. Na konečných 4:7 upravil v závere zápasu J. Zakopčan. „Sme radi, že sme sem prišli. Bola tu veľmi priateľská atmosféra. Ďakujeme všetkým za príjemne strávené nedeľné popoludnie. Patrí obyvateľom obce, organizátorom, futbalistom, rozhodcom a samozrejme hasičom,“ povedal nám Ľuboš Šteiniger, regionálny tajomník KDH pre okresy Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina.
Historická ručná striekačka je od hasičov z Gbelian a pochádza asi z roku 1930. Ťahaná koňom bola ozdobou osláv v Dolnej Tižine. Vynímala sa aj pred vynovenou požiarnou zbrojnicou.
So striekačkou a muzikou
Pokračovanie osláv v priestoroch vynovenej požiarnej zbrojnice bolo ďalším čriepkom pekného dňa. Mons. Peter Paliatka posvätil aj tieto priestory, spolu so soškou sv. Floriána, ktorú svojim hasičom kúpila obec a bude zdobiť novú klubovňu. „Okrem spoločenskej miestnosti je tam aj garáž a sklad. Celá rekonštrukcia nás stála asi 700-tisíc korún, najdrahšie boli odvodňovacie, stabilizačné a izolačné práce,“ informoval nás starosta Anton Ďurana. Potom sa od zbrojnice vybral dole dedinou na ihrisko slávnostný sprievod. Na jeho čele historická hasičská striekačka ťahaná koňom, ktorú požičali hasiči z Gbelian, potom členovia DHZ z Tepličky nad Váhom, dychová hudba Lúčanka z Lietavskej Lúčky, neodmysliteľná terchovská muzika, ostatné hasičské družstvá a občania Dolnej Tižiny.
Komu patrí česť
K oslavám obyčajne patria aj slová vďaky a uznania. Dočkali sa ich aj hasiči z Dolnej Tižiny, ktorí ocenenia za svoju prácu dostanú na najbližšej schôdzi.
Ďakovný list OV DPO Žilina
Požiarne družstvo žien Dolná Tižina, požiarne družstvo mužov Dolná Tižina, Ruchard Machalík, Ľubomír Bačinský.
Za príkladnú prácu
Pavol Maťko
Za zásluhy
Karol Ondro
Za vernosť – 50 rokov
František Rechtorík, Karol Hurta
Ďakovné listy DHZ
Dolná Tižina
Mária Laceková, Miriam Franeková, Mária Ondrová, Lucia Machalíková, Mária Hlavatá, Andrea Franeková, Monika Falaštová, Michaela Falaštová, Valéria Bačinská, Lenka Bačinská, Jozef Mičian, Milan Zakopčan ml., Tomáš Kubík, Peter Synek, Ladislav Pálffy, Miloš Novotný, Miloš Kubáň, Vladimír Falašta, Ľubomír Falašta


Kňaz Anton Fraštacký stál v roku 1924 pri zrode hasičského zboru v Dolnej Tižine
Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu?
 2. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 4. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 5. Lenivý brunch s Muchom
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Nekoná štát, začali súkromní investori. Sociálne byty sa stávajú
 2. Lenivý brunch s Muchom
 3. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 4. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 6. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 9. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 9 511
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 8 208
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 5 963
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 852
 5. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 277
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 235
 7. Od Česka až po Jadran 3 726
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 063
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 658
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 2 489
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Mince, ktorým narastie hodnota v priebehu pár rokov až na šestnásťnásobok sú dostupné už aj na Slovensku.


23. júl

Neváhajte a kupujte MY Žilinské noviny.


10 h
Ilustračné foto.

Prinášame vám tradičný kompas fanúšika.


18 h

S truhlicami sa spájajú rôzne zaujímavé príbehy.


TASR 24. júl

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vodnú plochu v kameňolome využívajú tisíce ľudí, napriek tomu, že je tam zákaz kúpania aj vstupu. Dnes sa tam utopil mladý muž.


24. júl

Vodnú plochu v kameňolome využívajú tisíce ľudí, napriek tomu, že je tam zákaz kúpania aj vstupu. Dnes sa tam utopil mladý muž.


24. júl

Záchranári upozorňujú, aby sa ľudia pred kúpaním vyhýbali alkoholu.


TASR 24. júl

Oheň zachvátil štyri zásobníky, v ktorých je uhlie, koks, drevná štiepka a ruda.


6 h