Jaroslav, ako hodnotíte výkony vašich kolegov v Aténach?
Trošku nás mrzí, že sme sa olympiády nemohli zúčastniť aj my. Výsledky vodných slalomárov však boli vynikajúce. Dokázali správne načasovať formu. Elena Kaliská dokázala, že je už odolnejšia aj po psychickej stránke. Získala medailu, ktorá jej chýbala a dosiahla svoj najväčší úspech. Michal Martikán je profesionál. Vždy sa vie pripraviť na dôležitý závod. Hochšíci to dokázali tiež. Myslím si, že im voda vyhovovala. Bol to totiž ťažký kanál.
Ako hodnotíte sporný moment, ktorý stál Martikána zlato?
Ťažko hodnotiť. Tvrdím však jednu vec. Maradona dal rukou gól a všetci oslavovali Argentínu. Myslím tým to, že často rozhoduje ľudský faktor. Pokiaľ v športe rozhoduje ľudský faktor a nie len čas, vždy sa môže niečo stať. U nás je to napríklad vylúčené. Máme len trať a fotobunka sa zapne a na konci zastaví. To je výhoda športov, kde nie je rozhodca, ktorý môže ovplyvniť výsledok.
Vy osobne ste tam ten dotyk videli?
Ťažko mi to je posúdiť. Z televízie je to úplne iný pohľad a iný pohľad majú rozhodcovia. Nikto si však nemôže byť stopercentne istý, či bol, alebo nebol.
Komu ste najviac fandili?
Všetkým, ale hlavne Elene Kaliskej, aby konečne pretrhla smolu. Štvorkajaku som tiež veľmi fandil. Skončili tretí a už na štarte sa mi zdalo, že boli nesvoji. Neviem, či to bolo premotivované. Ťažko povedať.
Prečo vaša disciplína nie je súčasťou olympijských hier?
U nás je to komplikované v tom, že patríme do jednej federácie s rýchlostnými kanoistami a so slalomármi. Keby aj šprint šiel na olympiádu, bolo by to na úrok slalomárov a kanoistov. Druhý dôvod je ten, že olympijský výbor požaduje mať tri kontinenty a určitý počet federácií, aby sa šport mohol na olympiádu prijať. Zatiaľ to nie je v tomto štádiu. Chýba určitý počet federácií. Uvidíme, možno sa to časom podarí. Je to však aj tak, že keby sa šprint stal olympijským športom, aj základňa by sa rozšírila. Je to začarovaný kruh. Tento šport sa však tiež začína spopularizovávať. Na budúci rok má byť svetový pohár v Írsku. Postupnými krokmi sa teda dostávame do popredia. Kanál je na olympiáde postavený tak, že by nebol problém, aby sme na ňom štartovali. Myslím si, že by bol ešte viac využitý, predalo by sa viac vstupeniek.
Aký je rozdiel medzi šprintom a slalomom?
Máme rýchlejšie lode, vyššie a užšie. Tiež ale jazdíme na extrémne ťažkej vode. Odpadá tu však ľudský faktor. Odštartuje sa a lode idú do cieľa. Merajú sa medzičasy a myslím si, že pre diváka by to bolo atraktívnejšie. Vypúšťajú sa bránky.
Čo máte nové?
Teraz dovolenkujeme, odpočívame. Pomaly sa už začneme pripravovať na novú sezónu. Najbližšie nás čaká svetový pohár a potom majstrovstvá Európy.
Ako veľmi je vám ľúto, že neštartujete na olympiáde?
Ako podstatné vnímame najmä to, že ten, kto je olympijský športovec, má aj peniaze. Majú viac peňazí na prípravu, väčšie odmeny. My sme odbúravaní. Dostávame len 90 percent toho, čo olympijskí športovci. Napríklad, keď dostane olympionik za titul majstra sveta 300 tisíc, my dostaneme 20 tisíc. Je to značný nepomer. Všetci však nemôžu jazdiť olympijské disciplíny. Na druhej strane, prečo má mladých baviť jazdiť, keď budú trojnásobní majstri sveta a na prípravu nedostanú nič?