Utorok, 13. apríl, 2021 | Meniny má AlešKrížovkyKrížovky

Dnes v Jablonovom

Pod mohutnými bralami Súľovských zlepencov, od ktorých sa odráža slnko, na oboch brehoch potoka Hradňanka je učupená dedinka Jablonové. Ak rezko vykročíte na sever, za hodinu ste v Bytči. Opačným smerom, za ten istý čas, ste v Hradnej. Prvým richtárom v J

ablonovom bol v roku 1652 Mikuláš Čička. Po ňom nasledoval ďalší a ďalší, od januára 1991 sedí v starostovskom kresle Bernard Krajčí.

Roboty je dosť, chýbajú peniaze

Iste nie je ľahké opätovne získavať dôveru svojich spoluobčanov. Skúste zhodnotiť posledné volebné obdobie.
Ekonomická situácia je stále horšia a od toho sa odvíja aj život v obciach. Hlavne v tých menších. Momentálne pripravujeme nadstavbu staršej bytovky, ako o tom rozhodlo obecné zastupiteľstvo. Všetko je hotové, máme projektovú dokumentáciu aj stavebné povolenie, problémom sú akurát financie. Tie sa dávajú na nové byty, na opravu starých bytov peniaze nie sú. A žiadna firma sa do takejto roboty nepustí, kým peniaze nie sú isté. Bytovka bola postavená v roku 1974 a už je tam všetko zlé, robiť sa musí jedno s druhým. Bude sa tam prerábať kúrenie, elektrika. Čiže, okrem príspevku na stavbu nových bytov, musíme zohnať niečo aj na opravu starých. Keď si obec zoberie úver, musíme zaň ručiť jedenapol násobkom majetku. To je podľa mňa veľká byrokracia. Musím zavolať odhadcov, aby mi odhadli majetok, budovy, tým treba rovnako zaplatiť. Konečne sa nám podarilo splynofikovať celú obec, teraz sa však ceny plynu zvyšujú.
Čím žije Jablonové v tomto čase?
Pri kostole Ružencovej Panny Márie sme začali budovať lurdskú jaskynku. Aj touto cestou by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí sa vo svojom voľnom čase tejto práci venujú. Je to v prvom rade Vincent Tarhaj, Ján Koštek i dekan Jozef Daško, ale i ďalší. Navrhol ju Vincent Staríček, náš rodák, ktorý teraz žije v Bardejove a sľúbil, že do našej jaskynky urobí aj sochy. Postavili sme aj novú autobusovú zastávku v centre obce. Je dielom našich hasičov, urobili to ako brigádu, peniaze, ktoré za to dostali, dali do spoločnej hasičskej pokladne na ďalšiu činnosť.
Čo vás ešte do konca volebného obdobia čaká?
Prioritou je nadstavba bytovky. Spracovali sme aj územnú dokumentáciu obce, rozšírili sme zastavané územie obce, do jednej časti sme už priviedli aj vodu aj elektrinu pre individuálnu bytovú výstavbu. Tam už je čiastočne dotiahnutý aj plyn. Momentálne sa už robia prípravy na inžinierske siete aj do druhej časti. Všade však chýbajú peniaze.
Dokončili sme aj rekonštrukciu kultúrneho domu, kde sa nám podarilo vytvoriť aj nové kancelárske priestory pre obecný úrad a nové sociálne zariadenie. Na povale sme urobili ešte dva sklady. Ešte sa dokončuje balkón sály, ktorú potom aj vymaľujeme. Hovorím, roboty je dosť, len peniaze chýbajú.
Školy majú spoločné
V Jablonovom je len budova materskej školy, s vlastnou kuchyňou, jedálňou i telocvičňou. Využívajú ju však i deti zo Súľova. „Pri prechode kompetencií sme sa so starostom zo Súľova-Hradnej rozhodli, že pre zjednodušenie veci, bude školstvo v oboch obciach patriť pod jedného zriaďovateľa, tým je obec Súľov. Rozhodujúce právo však majú obaja starostovia,“ zhodnotil situáciu v školstve starosta Jablonového. A tak do priestorov Materskej školy v obci chodia i prváčikovia a druháci z oboch dedín, ostatné deti navštevujú školu v Súľove. Materská škola je splynofikovaná, čo stálo obec pol milióna korún. „Urobili sme to v poslednej chvíli. Ešte sme tú novú kotolňu len dokončovali, tá stará, na pevné palivo vypovedala službu,“ konštatuje starosta Bernard Krajčí. Plány majú aj s využitím telocvične, na školskom dvore sa uvažuje aj o výstavbe tenisových kurtov.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyplniť voľný čas
„Veľmi nás trápia problémy, ktoré máme s futbalovým ihriskom,“ začal rozprávanie starosta Jablonového Bernard Krajčí. Je v katastri obce Predmier, na cirkevnom pozemku. Už trištvrte roka sľubuje predmiersky dekan, že keď zriadi farskú radu, všetko sa vyrieši, ale stále sa nič nedeje. „Už som písal aj na Biskupský úrad do Nitry, rozhodnutie je však na farskej rade. Pritom sme do roku 1952 patrili pod predmiersku farnosť,“ dodáva Bernard Krajčí. Ihrisko by chceli opraviť a dobudovať, nie je tam ani elektrina, ani sociálne zariadenia. Nemôžu a nechcú investovať do niečoho, čo stojí na cudzom pozemku. Len čo sa im podarí ihrisko previesť do vlastníctva obce, začnú s jeho rekonštrukciou.
TJ v Jablonovom existuje od roku 1972 a športom číslo jeden je tu samozrejme futbal. Muži momentálne hrajú v III. B triede Oblastného futbalového zväzu Žilina, žiaci sú v II. C triede. Cieľom všetkých jablonovských futbalistov je hrať pekný futbal pre divákov a vyplniť mladým ľuďom voľný čas športom.

Skryť Vypnúť reklamu

Normálny je život hasičský

Už od roku 1926 sa v Jablonovom objavili prvé pokusy o založenie dobrovoľného hasičského zboru. Pre odpor starostu neboli úspešné a tak tu prvý zbor vznikol až 26. mája 1927. Hlavným iniciátorom bol notár Kazimír Treskoň, prvým predsedom sa stal Juraj Krajčí.
Dnes má hasičský spolok v Jablonovom 77 rokov a je veľmi úspešný. Tento rok sa do súťaží v hasičskom športe zapojili dve družstvá mužov, po jednom žien a dorastencov. Na okresnom kole previerky pripravenosti DHZ mužskú kategóriu vyhrali, ostatné družstvá obsadili medailové pozície. Okrem toho absolvovali aj desať pohárových súťaží, naposledy zvíťazili v Hlbokom nad Váhom. Dnes má ich organizácia 103 členov, z toho je 23 žien. Predsedom je Peter Čička, veliteľom Juraj Koštek.
„S našimi hasičmi sme veľmi spokojní. Ochotne pomáhajú pri všetkých väčších podujatiach v obci, vybudovali autobusovú zastávku, pomáhajú pri lurdskej kaplnke, chodia strážiť Boží hrob, každé Vianoce robia pre obec výzdobu. Každoročne sa stretávajú aj pri guláši. Teraz začali s finančným prispením obce modernizovať priestory v hasičskej zbrojnici,“ pochválil spoluprácu s Dobrovoľným hasičským zborom v Jablonovom starosta Bernard Krajčí. Celá obec spomína na ich zásahy pri veľkých požiaroch a povodniach.

Skryť Vypnúť reklamu

V erbe jednorožec
Symbolom Jablonového je jednorožec. Bájne a mystické zviera z Orientu, ktoré sa zobrazuje ako kôň, z čela mu vyrastá jeden dlhý roh, má koziu briadku a kravský dvojitý chvost. Podľa povestí je to divé zviera, ktoré mohla skrotiť iba čistá panna. Väčšinou sa chápe ako symbol čistoty a nevinnosti, ale tiež ako symbol hojnosti a plodnosti. Podobný ako dnes bol na obecnej pečati, ktorá sa používala v rokoch 1873 - 1880. Ten bol však otočený do pravej strany.

Pohľady do histórie
•Prvou priamou správou o osídlení horného okresu Turčianskej stolice a prvou nepriamou správou o Jablonovom je listina Bélu III. z roku 1193.
•Konkrétne sa už Jablonové spomína v listine vydanej konventom Križovníkov sv. Štefana v Ostrihome z roku 1268, v ktorej sa určujú hranice chotára Hrabovského, ktorého vlastníkmi boli Gurgus a jeho syn Bedech.
•Podrobnejšie sa o Jablonovom hovorí v listine sedmohradského vojvodu Ctibora, ktorú vydal v Trenčíne 8. septembra 1480.
•V roku 1548 obec už mala richtára, žilo tu päť želiarov, do roka sa ich počet zvýšil na desať.
•Celé desaťročia sa tiahli chotárne spory medzi obcami Jablonové a Hrabové.
•Zmienka o existencii prvej školy je z roku 1906, prvým učiteľom bol Štefan Bučo.
•O dva roky neskôr prišla do jablonovskej školy prvá žena - učiteľka, Ilona Hrehušová.
•Dva roky po prvej svetovej vojne malo Jablonové 303 obyvateľov, za dvadsať rokov sa ich počet zvýšil na 404.
•Dnes je v obci 220 obývaných domov, v ktorých žije dovedna 858 ľudí.
•Najstaršou občiankou je Margita Krajčiová, ktorá v júni oslávila 92. narodeniny.
•Spomedzi šiestich bábätiek, ktoré sa mamičkám z Jablonového tento rok narodili, je najmladšia Sabinka Čičková (8. júla 2004).

Stráca sa súdržnosť

„Neviem, čím to je, ale mám pocit, že sa akosi stráca spolupatričnosť a súdržnosť ľudí. Možno je to spôsobené aj nepriaznivou ekonomickou situáciou. Dosť ma to mrzí,“ posťažoval sa starosta obce. Nie je tomu dávno, čo sa ešte v Jablonovom hrávalo ochotnícke divadlo. Mnohí ešte spomínajú na posledné predstavenie Kuba, ktoré tu hrali pred dvoma či troma rokmi. „Zahral som si v ňom aj ja,“ pochválil sa Bernard Krajčí. Režisérom býval Ján Galo, ten by sa tejto úlophy zhostil aj dnes, nie sú však ľudia.
O to viac tešia nové iniciatívy. Pred troma rokmi tu Jarka Balážová so svojou mamou Martou pripravili prvú výstavu ovocia, zeleniny a kvetov, ďalší ročník bude aj túto jeseň. „Nikdy by som neveril, čo sa urodí v našich záhradkách, keby som to nevidel na vlastné oči,“ priznal sa starosta. Je presvedčený, že Jarka a Marta Balážové budú v tejto ušľachtilej tradícii pokračovať. Nezabudol pochváliť ani kvetinovú výzdobu, ktorú Jarka Balážová s mamou pripravuje do kostola. Veľkú obľubu získava aj výstava ručných prác.

Slovenskí grafiťáci učili deti v Poľsku

Pred časom sme v našich novinách priniesli článok o grafitoch a ich autoroch v Žiline. Žilinčania Peter Dlhopolček a Julo Kuna sa venujú tvorbe legálnych grafitov. Jeden letný týždeň strávili naozaj nevšedne - pomocou grafitov rozvíjali tvorivosť detí našich susedov v severnom Poľsku.

„Obaja sa venujeme takzvaným legálnym grafitom,“ hovorí výtvarník Peter Dlhopolček, ktorý je však medzi žilinskými grafiťákmi známejší ako Pyppo. „Ja pracujem ako grafik, Julo ešte študuje. Projekt, ktorého sme sa zúčastnili, mal sociálno-umelecký rozmer a bol určený deťom z rôznych ústavov, sociálnych zariadení, krízových centier, deti utečencov i deti ulice.“ Pracovali v prímorskom meste Gdynia na pobreží Baltského mora, na centrálnej železničnej stanici, v budove bývalého klubu železničiarov z komunistickej éry. Tamojšia organizácia Centrum umeleckej intervencie zrealizovala tento projekt v sérii sociálnych projektov, v ktorých využívajú umenie ako prostriedok pomoci pre deti a mladých v ťažkej životnej situácii. „Boli to deti už od 6 rokov, učili sme ich, ako narábať s farbami, ale aj základné grafické postupy,“ komentuje Julo. „Forma grafitov je atraktívna pre takéto deti, zároveň sme sa im však snažili vysvetliť rozdiel medzi grafitmi ako umením a deštruktívnym ničením budov či vlakov.“ Zaujímavosťou nesporne bola aj prítomnosť skutočného železničiara, ktorý deťom vysvetľoval zákonitosti ohľadom vlakov a ich poškodzovania. Cieľom projektu bola podľa organizátorov nielen verejná výstava vytvorených prác detí, ale najmä pocit úspechu, pocit, že môžu slobodne tvoriť, že budú vypočuté a akceptované, čo sú hodnoty ťažko zmerateľné bežným krajčírskym metrom. Projekt mimochodom dokazuje, že podobne ako je to v Žiline so železničnou stanicou Žilina-Záriečie, aj inde v Európe slúžia viaceré železničné stanice nielen cestujúcim, ale zároveň ponúkajú priestor pre rozvoj tvorivosti a osobnostný rast ľudí, ktorí necestujú a často ani cestovať nemôžu. (tr)
Foto: autor, archív

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. Poznáme finalistov Office roka 2020
 3. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 4. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 5. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Neviete kam tento rok na bezpečnú dovolenku k moru?
 8. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 9. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 10. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 1. Poznáme finalistov Office roka 2020
 2. Neviete kam tento rok na bezpečnú dovolenku k moru?
 3. Jar je vo vzduchu. Alergie tiež
 4. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 5. SodaStream na Slovensku predstavuje príchute nápojov od PEPSI
 6. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 7. Bratia Žampovci majú za sebou veľmi úspešnú lyžiarsku sezónu
 8. Biobavlnu nahradila viskóza
 9. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 10. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 53 680
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 25 747
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 21 897
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 18 419
 5. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 16 870
 6. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 13 146
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 10 229
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 10 190
 9. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 9 287
 10. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 8 621
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Vlci hrali výborne počas celého stretnutia.

16 h

Diskusiu vysielame v stredu 14. apríla od 10. hodiny.

9. apr
Marek Hovorka v žilinskom drese.

Rodák z Dubnice bol najproduktívnejším hráčom Vlkov v bronzovej sezóne 2016/2017 (74 bodov - 28 gólov plus 46 asistencií).

12. apr

Opäť máte možnosť vyhrať 1000 eur.

12. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Žilinčanom bude k dispozícii už len 12 mobilných odberných miest.

11. apr

Prinášame prehľad výsledkov z jednotlivých obcí na hornej Nitre. Viaceré z nich opäť nezaznamenali žiadnych pozitívnych.

21 h

Za frontom k nám začne prúdiť studený, pôvodom arktický vzduch, pričom bude aj veterno a veľmi chladno, ojedinele až rekordne.

11. apr

Zaistili tisícky dávok marihuany.

22 h

Už ste čítali?