Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

ŽILINSKÝ LITERÁRNY FESTIVAL - program

PONDELOK 11. OKTÓBRA •15.00 h – Nadácia 21. storočia - JÁN FRÁTRIK: ZLATOREZOM LÁSKY (vernisáž výstavy básní a pocta žilinskému básnikovi nádeje Jankovi Frátrikovi (1916 – 2000), ktorého životom sa stala nekonečná cesta lásky, s hudobným sprievodom žilin

PONDELOK 11. OKTÓBRA
•15.00 h – Nadácia 21. storočia - JÁN FRÁTRIK: ZLATOREZOM LÁSKY (vernisáž výstavy básní a pocta žilinskému básnikovi nádeje Jankovi Frátrikovi (1916 – 2000), ktorého životom sa stala nekonečná cesta lásky, s hudobným sprievodom žilinského skladateľa a klaviristu Petra Vaňoučka. Vstup voľný.)
•16.30 h – Kníhkupectvo Artforum - SLÁVNOSTNÉ PRESTRIHNUTIE PÁSKY PÍSACIEHO STROJA spojené s takmer non-stop poéziou, polhodinovou ľudovou dychovou veselicou a následným zlepením pásky písacieho stroja
•17.00 h – Považská galéria umenia - TJ LIA & CANCELLED CAREERS
(v Považskej galérii umenia, kurátorky Mira Putišová a Rumunka Lia Perjovschi s otvoreným archívom, prednáška L. Perjovschi a Susanne Neuburger, kurátorky viedenského MUMOK-u. Vstup voľný, v spolupráci s Truc sphérique.)
•20.00 h – otvorený kultúrny priestor Stanica Žilina-Zárieie – Truc Sphérique - ČAJNÍK: CÍTIM SA NAPAJÚZNE (spomienka na predčasne zosnulého kráľa mladého žilinského undergroundu Stana Rajníka, básnika, speváka, skladateľa, fotografa... Výstava fotografií a textov, otvorená koncertom „pozostalých“ z kapely Jarbudečonevidieť a čítačkou vo výbere Andreja Šeligu. Vstupné dobrovoné.)
UTOROK 12. OKTÓBRA
•14.00 h – Žilinská knižnica - GULIVEROVE CESTY (scénické čítanie a dramatické spracovanie myšlienok workshopu o fantázii, ktoré s deťmi základných škôl naštudoval Miloš Jesenský. Režijná spolupráca Jozef Abafi. Vstup voľný.)
•17.00 h – AF Café Žilina - ŽILINSKÝ LITERÁRNY KLUB: PES NA MESIACI (vernisáž výstavy a autorské ítanie Žilinského literárneho klubu pri ROS v Žiline spojené s premiérou internetovej stránky klubu a krstom knižky Pes na mesiaci (básne, fragmenty a prózy lenov ŽLK vo výbere Petra Niíka). Poetiku psa pozasvecuje muzika hudobného skladatea Michala Niíka, tvorcu najlepšej scénickej hudby na Slovensku, cena Dosky 2004. Vstup voľný.)
•20.00 h – otvorený kultúrny priestor Stanica Žilina-Zárieie – Truc sphérique - IVAN KMECO: A TERAZ V POKOJI ZHASNEM (komponovaný večer venovaný poslednému žilinském bohémovi, básnikovi, dramaturgovi a hercovi Tristanovi Jonatánovi... Ešte pred čítačkou z jeho textov vo výbere Tomáša Hudcoviča a Hanky Lukšů predstaví výtvarník Juraj Poliak dva svoje objekty, poskladané z Ivanových knižiek. Okrem nich pokrstíme i novú Ivanovu knižôčku Milenka do vrecka, ktorú vydal Pavel Choma, a zhudobneným Ivanovým textom prispeje Jožo Mores. Vstupné dobrovoné.
STREDA 13. OKTÓBRA
•15.00 h – AF Café Žilina - SVET PODĽA ECA (slová, obrázky, filmové fragmenty, myšlienky, život Umberta Eca a dialóg o otvorenom diele a otváraní sa svetu uvádza spisovateľ a záhadológ Miloš Jesenský, vstup voľný)
•17.00 h – AF Café Žilina - ZO SLOVENSKÝCH LITERÁRNYCH KLUBOV A HÁJOV (čítačka autorov literárnych klubov z Bratislavy, Liptovského Mikuláša, Martina, Spišskej Novej Vsi, Trnavy a Žiliny, vstup voľný)
•20.00 h – otvorený kultúrny priestor Stanica Žilina-Záriečie - POŽOŇ SENTIMENTAL A EGON BONDY: URBAN SONGS (koncert prekvapivých úderiek malomestského komorného orchestra Požoň sentimental, v ktorých spieva česká žijúca legenda Egon Bondy. Hudobný výlet spojený s antiglobalistickou prednáškou Egona Bondyho o mestskom folklóre, ako ste si ho doteraz neuvedomovali. Vstupné 120,-Sk, študenti a nezamestnaní 80,-Sk)
ŠTVRTOK 14. OKTÓBRA
•17.00 h - AF Café Žilina - HEVIER – PASTIRČÁK – FELDEK – OPERA APERTA: O ZÁZRAKOCH V ŽIVOTE, V BÁSNI A V ROZPRÁVKE (rozprávajúci, čarujúci a inšpirujúci básnici a rozprávkari Daniel Hevier, Daniel Pastirčák, Ľubomír Feldek v kaviarni na autorskom čítaní, literárnej improvizácii, rozprávkových vyznaniach a dialógoch. Do ticha rozprávky hrá famózna Opera aperta, vstup voľný)
•20.00 h – otvorený kultúrny priestor Stanica Žilina-Záriečie - HYPERTEXT & COPYLEFT (Oliver Rehák a Slávo Krekovič z magazínu pre akcelerované vnímanie 3/4 Revue vás obrazom, zvukom a hovoreným slovom prevedú literárnym elektronickým lesom zajtrajška - bloky, instantné písanie, samplovanie s textami, literatúra a nové médiá. K tomu pridá svoj copyleftový diel ako odpoveď na copyright mediálny aktivista Marcell Mars zo záhrebského MAMA Multimedia Institute. Nasledujú 3/4 Revue Mama „Párky“, ktoré Vám naservírujú 3/4 Revue Djs... vstupné dobrovoľné)
PIATOK 15. OKTÓBRA
•15.00 h – Makovického dom – ROS v Žiline - O DÚHOVÚ LAMPU Z KRAJINY ZÁZRAČNO (vyhodnotenie dvanásteho ročníka celoslovenskej literárnej súťaže Regionálnym osvetovým strediskom v Žiline a Danielom Hevierom, vstup voľný.
•17.00 h - AF Café Žilina - DUŠEK – MITANA – JURÁŇOVÁ – KAPITÁŇOVÁ – KOVALYK: OHEŇ A VODA V PRÓZE A V ŽIVOTE (znalci živlov spisovatelia Dušan Dušek, Dušan Mitana, Jana Juráňová, Daniela Kapitáňová a Uršuľa Kovalyk v kaviarni na filozoficko-ľudskom bádaní, autorskom čítaní a literárnej improvizácii. Moderuje Juraj Kušnierik, vstup voľný)
•20.00 h – Guru clubland - PRESSBURGER KLEZMER BAND, DUŠAN MITANA a DJ POTKAN ETNOPÁRTY (koncert etnomuzikantov, od „čistého“ klezmeru, po prvky jazzu, reggae, latino, slovenského, cigánskeho a balkánskeho folklóru, či nádych Orientu. Literárne vstupy enfant terrible slovenskej literárnej scény Dušana Mitanu uvádza spod lampy Juraj Kušnierik a etnopárty pokračuje v réžii DJ Potkana. Vstupné 120.-Sk, študenti 100.-Sk)
SOBOTA 16. OKTÓBRA
•10.00 h – Bábkové divadlo - DANIEL HEVIER: MÔŽEM SI SIAHNU NA VÁŠ NOS? (Daniel Hevier so žilinskými demi a ich rodimi, íta zo svojich kníh, spieva svoje piesne a odpovedá na vaše otázky, vstup voľný)
•10.00 h – AF café Žilina - HLBOKÝ HROB (čítačka a prezentácia autorov rovnomenného hororového časopisu z občianskeho združenia Mastodont, vstup voľný)
•14.00 h – 18.00 h – otvorený kultúrny priestor Stanica Žilina-Záriečie - DANIEL HEVIER & HANKA LUKŠ: ERSTVO NATRETÉ! (tvorivá literárno-výtvarná dielňa Daniela Heviera a Hanky Lukšů nielen o ilustráciách k textom, ale aj o hraní sa, predstavovaní si, rozprávaní, poplatok za dielňu 150,-Sk; deti z Ateliérov Stanica 100,-Sk)
•16.00 h - AF café Žilina - NAGY – MICHAL – KUŠNIERIK – MORES: VZNIKLI AJ KNIHY Z OPICE? (posiedka a besiedka o knihách, knižkách a knižtičkách, na ktorej vedú slovutné ale i menej slovutné literárno-terapeutické dialógy Jozef Dado Nagy, Vlado Michal a Juraj Kušnierik. Do záhrenia gitarových strún a mestskej poézie bude siahať žilinský pesničkár Jozef Mores. Ako dôvetok odovzdá Artforum knižný dar Žilinskej knižnici, lebo však prečo by sa ľudia nepotešili, keď môžu. Vstup voľný)
•18.00 – Bottova ulica pred kníhkupectvom Artforum - ČERSTVO NATRETÉ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (literárno-výtvarný happening detí z dielne Čerstvo natreté! a krst zošita s rovnakým názvom a 22 výkričníkmi, ktorý vydáva občianske združenie Truc sphérique a celý vznikol v Ateliéroch Stanice.
•20.00 h – Mestské divadlo - BUGRIŠOV DENNÍK (žilinský kabaret v podaní divadelnej spoločnosti Vetrolam, v ktorom sa predstaví Šlendrianska garnitúra a žilinské ozdobnosti Johny Deadline, Martina Barčíková, Martina Birnerová, Sveťa Vladařová a hostia z hlavného mestečka Daniel Hevier a Jozef Dado Nagy. Vstupné 50.-Sk)
NEDEĽA 17. OKTÓBRA
•doobeda - žilinské kostoly - MODLITBA ZA BÁSNIKOV A SPISOVATEĽOV v rámci sv. omše modlitba za básnikov a spisovateľov
•9.00 h – Diagnostické centrum Lietavská Lúčka - O NEDELI, KTORÁ HĽADALA ŠŤASTIE (žilinský literárny klub, básničky, pesničky a rozhovory s dievčatami v krajine DCLL)
•9.00 h – Detské krízové centrum Náruč - NEDEĽA S ROZPRÁVKAMI V OBÝVAČKE s deťmi z DKC Náruč a s Danielom Hevierom
•16.00 h – Nadácia 21. storočia - DANIEL HEVIER SPIEVA, ČÍTA A BUBNUJE SVOJE BÁSNE (spisovateľ, básnik, rozprávkar a dobrý človek na čaji v príbytku Žilinského fóra.) Vstup voľný.
•19.00 h – Bábkové divadlo - MARIÁN VARGA: SOLO IN CONCERT (koncert M. Vargu a žilinský krst knihy M. Vargu a P. Uličného O cestách, ktoré nevedú do Ríma. Vstupné: 150.-Sk)

Skryť Vypnúť reklamu

SPRIEVODNÉ PODUJATIA FESTIVALU - VÝSTAVY:
•Autobusy a trolejbusy DPMŽ v Žiline: VÝSTAVA BÁSNÍ V ŽILINSKÝCH AUTOBUSOCH A TROLEJBUSOCH (1000 básní a fragmentov z celého sveta v autobusoch a trolejbusoch mestskej hromadnej dopravy v Žiline vo výbere Daniela Heviera a Petra Ničíka)
•Kníhkupectvo Artforum (8.00–19.00h) - LIDA MLICHOVÁ– KNIŽNÁ VÄZBA
Výstava - AF café (8.00 – 19.00 h) - ŽILINSKÝ LITERÁRNY KLUB – PES NA MESIACI (výstava básní a fragmentov tvorby autorov ŽLK pri ROS v Žiline P. Urbana, K. Štalmachovej, A. Šeligu, A. Polakoviča, M. Polakoviča, M. Poláčkovej, M. Palčiska, M. Ondrušeka, P. Ničíka, Z. Muchovej, K. Mikolášovej, L. Makúchovej, M. Maceášikovej, A. Kecíkovej, J. Kačeriaka, M. Jaroša, B. Hrozna, P. Gettinga, P. Gärtnera, Z. Fraňovej a A. Dršku.
•otvorený kultúrny priestor Stanica Žilina-Zárieie (11.00 – 18.00 h) - LIA PERJOVSCHI (RO): F1 – DETECTIVE (rumunská kurátorka a výtvarníčka Lia Perjovschi a jej projekt Flux, detektív, ktorý sampluje a výsledkom je jej bukurešťský archív súčasného umenia. Výstava určená na študovanie, nie kontemplovanie.)
•Žilinská knižnica (9.00 – 18.00 h) - AKO SI DETI SAMI NAPÍSALI A VYDALI KNIŽKY výstava knižiek vyrobených deťmi
•Nadácia 21. storočia, Mariánske námestie (9.00 – 16.00 h) JÁN FRÁTRIK: ZLATOREZOM LÁSKY pocta žilinskému básnikovi vrúcneho srdca Jankovi Frátrikovi
•obchodný dom Makyta - denný bar Erika, Národná ulica (9.00 – 18.00 h) KUMAKOKRA: TUFITOPÉTOJ (výstava literárnej tvorby žilinských detí od 0 do 3 rokov pod kurátorským dohľadom I. Kalinkovej a K. Skokanovej-Olšavskej z rodičovského centra Kumakokra)
•čajovňa U dobrej víly – centrum pohybu a tanca Labyrint, budova Bábkového divadla (10.00 – 20.00 h) BÁSNIČKY S VÔŇOU DUŠE (básne, básničky, modlitbičky a láskavé slová)
•Kompas Café, Spanyolova ulica - MAĽOVANÉ (H)LÁSKOU - (poézia dvoch zbierok básní členky Žilinského literárneho klubu pri ROS v Žiline Kataríny Mikolášovej a pripravovanej zbierky Korene a knižky pre deti Veselé básničky pre múdre detičky alebo knižka pre prváka Miška.)

Skryť Vypnúť reklamu

ĎALŠIE SPRIEVODNÉ PODUJATIA FESTIVALU:
•ŽILINSKÉ NOVINY (SEPTEMBER – OKTÓBER 2004 )•
ŽILINSKÝ LITERÁRNY WORKSHOP + PRÍLOHA ŽILINSKÉ LITERÁRNE NOVINY dva literárno-žurnalistické workshopy šéfredaktorky Žilinských novín Moniky Klincovej, publicistu Petra Gettinga a Petra Ničíka so študentmi stredných škôl a Žilinskej univerzity, ktorých výsledkom budú tvorivé písanie, vytvorenie a vytlačenie Žilinských literárnych novín

•žilinské škôlky a školy (11. – 15. október 2004)
Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY čítanie rozprávok deťom v podaní žilinských hercov a spisovateľov
O PÍSMENKÁCH V HLAVE A V KNIHE dialógy spisovateľov a básnikov so žiakmi a študentmi o tom, čo ešte nevieme
AKO SA ZASVÄCUJÚ BÁSNICI Daniel Hevier je na hodinu profesor slovenčiny a učí na gymnáziu, ako sa vchádza do poézie

Skryť Vypnúť reklamu

•žilinské základné školy
VRANA: ŠKOLA HROU – PESNIČKY, KTORÉ VÁS NAUČIA (pesničky žilinskej skupiny Vrana (J. Mores, B. Zábojník), zhudobnené učivo žiakov 1. stupňa základných škôl, piesne o vybraných slovách a slovných druhoch)

•žilinské ulice (11. – 17. október 2004)
CHCEM VÁM NIEČO POVEDAŤ (rozdávanie básní členov ŽLK pri ROS v Žiline)

•žilinské ulice (14. – 15. október 2004)
PÍSANIE MYŠLIENOK A BÁSNÍ NA ASFALT (odkazy slovenských spisovateľov žilinským uliciam)

•kníhkupectvo Artforum Žilina (11. – 17. október) AUTOGRAMIÁDY BÁSNIKOV A SPISOVATEĽOV

•kníhkupectvo Artforum Žilina (11. – 17. október) HUDOBNÉ ŠANTENIE MUZIKANTOV V OKOLÍ KNÍHKUPECTVA ARTFORUM

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 079
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 896
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 898
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 355
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 12 757
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 786
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 223
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 905
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 751
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 083
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Stavby budúcnosti s úctou k minulosti pozdvihnú úroveň architektúry mesta

Zaujímavé koncepty prináša dynamická developerská spoločnosť LICITOR.

Mesto Žilina zháňa dobrovoľníkov na celoplošné testovanie

Záujemcovia by mali byť vo veku od 18 do 50 rokov.

Ilustračné foto.

Nadšení pamiatkari. Známy komín z bytčianskeho kaštieľa existuje

V rámci komplexnej obnovy kaštieľa chcú komín vrátiť späť na jeho pôvodné miesto.

Stredoslovenská energetika, a.s., prijíma nové preventívne opatrenia

S účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania SSE, z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie, zatvára svoje zákaznícke centrá pre verejnosť.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Už ste čítali?