Prečo ste nazvali tento workshop Guliverove cesty? Chceli ste prostredníctvom tohto príbehu preniesť deti do sveta nekonečnej fantázie? Isteže. Samotný autor Jonathan Swift možno netušil, že sa jeho dielo stane obľúbeným čítaním pre deti. Myslím si, že jeho popularita spočíva v tom, že deti radi cestujú vo svojej fantázií do vzdialených neskutočných fantastických krajov, a koniec koncov, aj nám dospelým pripadá Guliver ako človek, ktorý sa ocitol v krajinách, o ktorých nikto nikdy nechyroval. Pre nás tie Guliverove cesty boli vďačným motívom, na ktoré deti reagovali, bola to taká výz- va, ako keď sa Guliver ako lodný lekár vybral na more, aby spoznával cudzie krajiny. Deti, ktoré sa zúčastnili literárnej dielne, pod týmto motívom písali a kreslili ďalšie dobrodružstvá.
Aká bola práca s deťmi a ako prijali tento príbeh? S deťmi sa pracovalo výborne, pretože sú veľmi vnímavými poslucháčmi a väčšina z nich sa venuje umeniu. S príbehom sa stotožnili každý svojsky a originálne. Touto knihou sme ich chceli iba inšpirovať, ináč mali úplne voľnú ruku a cestu. Ocitli sa na svojej lodi fantázie a objavovali svoje svety s pomocou Gulivera.
Keď ste boli dieťa, ktoré žánre vám boli najbližšie? Bola to jednoznačne próza. Rád sa vraciam k príbehom o pirátoch, zálesákoch, ukrytých pokladoch od úžasných autorov ako Jules Verne, Karl May a mnohých iných velikánov dobrodružnej literatúry. Aký je váš názor na Žilinský literárny festival? Myslím si že je to naozaj úžasná vec, pretože literatúra a umenie je niečo čo vychádza zo života, je obrazom života, niečo, čo ľudia potrebujú. Žilina nie je žiadnou výnimkou, aj tu máme autorov a mnoho ľudí so záujmom o literatúru.
Máte pocit, že slovenská literatúra je v kríze? Tak to teda určite necítim, aj keď literatúra to nemala nikdy ľahké. Momentálne je slovenská literatúra dosť limitovaná, ale to je odraz našej spoločnosti. No stále si myslím, že nie v nejakej kríze, pretože napreduje do lepších sfér.
Ktorý je váš obľúbený slovenský autor? Mám veľa obľúbených slovenských autorov, nesmierne si vážim Dušana Mitanu. Tiež veľmi rád čítam autorov populárno-vedeckej literatúry ako je Peter Glocko alebo Ladislav Švihran.
S ktorou knihou práve trávite voľné chvíle? Mám rozčítanú knihu Anjeli a démoni od Dana Browna, ktorou sa momentálne zaoberám a čiastočne súvisí aj s mojimi vecami mimo literatúry. Čo by ste chceli odkázať slovenskému čitateľovi? Mal by to byť zároveň odkaz tvorcom aj čitateľovi. Želám si, aby sa v slovens- kej literatúre vytvorili také podmienky, aby sa mohla šíriť ďalej a každé literárne dielo, ktoré vznikne bez ohľadu na to, či sa nám páči alebo nie, aby si našlo svojich čitateľov, ktorí si budú príbehy nespočetne veľakrát čítať a obmieňať, čím dotvoria dielo. Zastávam názor, že kniha nie je úplná, pokiaľ si nenájde svojho čitateľa, a že bez čitateľa nemôže byť nikdy uzavretá.