Lýdie Výbornej, vedúcej oddelenia
komunikácie s médiami Sociálnej poisťovne
sťovne ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá trvala viac ako desať dní, do troch dní od jej skončenia. V prípade nesplnenia tejto povinnosti môže občan dostať pokutu až do výšky 500-tisíc korún. Ako postupovať v prípade, ak zamestnávateľ sídli vo vzdialenom mieste?
Miestna príslušnosť pobočky Sociálnej poisťovne pri rozhodovaní a vyplácaní nemocenských dávok je určená podľa miesta útvaru zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd, príp. sídla zamestnávateľa alebo jeho organizačnej zložky, ak evidenciu miezd vedie iná právnická alebo fyzická osoba, alebo ak mzdový útvar je mimo územia SR. V praxi to napríklad znamená, že zamestnancom s trvalým pobytom v Žiline, zamestnaným u zamestnávateľa, ktorý má sídlo mzdového útvaru v Košiciach, nárok na nemocenské dávky posúdi a vyplatí Sociálna poisťovňa, pobočka Košice.
Pokiaľ chce zamestnanec - poistenec splniť oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni do troch dní po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti, ak trvala dlhšie ako desať dní, môže jej ukončenie najskôr nahlásiť telefonicky, faxom či inou formou. Keďže posledný diel Potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti - Hlásenie o skončení dočasnej pracovnej neschopnosti, potvrdzuje nielen oprávnený lekár, ale aj zamestnávateľ, môže sa s ním dohodnúť, aby potvrdené tlačivo potom zaslal, doručil, príslušnej pobočke. Ak by to aj z nejakého dôvodu odmietol a potvrdené tlačivo by musel následne posielať poistenec, pobočka bude akceptovať neskoršie doručenie potvrdenia, ak bola o ukončení DPN informovaná v stanovenom termíne inou formou.