Piatok, 30. júl, 2021 | Meniny má LibušaKrížovkyKrížovky

Basketbal extraliga mužov

BK Váhostav-SK Žilina – BK ESO Lučenec 86:94 po predĺžení (22:21, 42:44, 59:60, 78:78).

Body: Miš 30, Minovski 26, Tucakovič 20, Wright 3, Lukáč 3, Závodný 2, Futo 2 – Delalič 24, Sumič 19, Radlis 15, Szilvasy 15, Kotian 8, Kruljac 4, Tarabus 4, Nedeliak 3, Klarič 2. Fauly: 28 – 30. Trestné hody: 36/28 – 36/29. Trojky: 4 – 5. Päť faulov: 30. Závodný, 41. Futo, 41. Lukáč, 42. Szilvasy, 44. Tucakovič, 45. Sumič, 45. Minovski. Rohodovali D. Bohucký a Z. Zubák, 100 divákov. Štvrtiny: 22:21, 20:23, 17:16, 19:18, predĺženie 8:16.
Úradujúci majster prišiel s kádrom nabitým legionármi, v jedenástke hráčov v súpiske mal päť Chorvátov, Gréka a Rumuna. Váhosta-SK sa nespochybňovanej sily súpera nezľakol, základná päťka Závodný, Tucakovič, Minovski, Miš a Futo rozohrala s Lučencom otvorenú a vyrovnanú partiu. Na pvodné koše Szilvasyho a Kruljaca odpovedali ešte lepšie Miš s Tucakovičom, na konci 5. minúty domáci tím viedol 12:8. Trojkou kotiana začali hostia údernú trojminútovku, ktorú vyhrali 11:2 a vari si v tej chvíli aj mysleli, že víťazstvo získajú aj bez väčšej námahy. Miš s Minovskim ich rýchlo vyviedli z omylu. Vďaka im patrila úvodná štvrtina Váhostavu-Sk. Druhá bola ešte vyrovnanejšia. Oba tímy sa striedali vo vedení, ani jeden nevyhrával o viac ako 4 body. Žilinčania ťažili z veľmi dobrej hry i presnej streľby trojice Miš, Minovski, a Tucakovič Lučenec držal nad vodou výborný pivot Delalič. Majstrovi sa nepodarilo získať rozhodujúci náskok ani po prestávke, a tak Váhostav-Sk prišiel už v 30. min. o rozohrávača Závodného ( 5 osobných chýb) a Futo strieľal tvrdošijne z diaľky slepými, hoci užitočnejší by bol pod košom. V nesmierne dramatickom závere mal v rukách víťazstvo domáci tím. 25 sekúnd pred koncom v riadnom čase Minovski dvoma úspešnými trestnými hodmi zvýšil na 77:73. Pri trojbodovom pokuse faulovaný Sumič premenil všetky tri šestky (77:76), na druhej strane Tucakovič z dvoch iba jednu (78:76) a 4 sekundy pred koncom vyrovnal Delalič. V poslednej netrafil z hry Lukáč a muselo sa predlžovať. V nastavenom čase už Váhosta-Sk nemal šancu. Ortuťovití rozohrávači Lučenca Rallis a Sumič mali neomylné ruky a domácemu tímu okrem Miša odišli pre 5 faulov postupne Futo, Tucakovič i Minovski.
Ostatné výsledky 17. kola: Košice – Svit 69:65, Inter – Handlová 67:63, Nitra – Levice 88:47, Komárno – Spišská Nová Ves 84:74.
BK Levice – BK Váhostav-SK Žilina 100:82 (26:24, 55:38, 80:57). Body: Krkoš 20, Lutovský 18, Klein 17, Sýkora 12, Brliť 8, Kucsa 7, Drobnjak a Pohanka po 4, Michálik a Červenka po 3, Kollár a Činčura po 2 – Miš 26, Minovski 24, Závodný 14, Orolín 10, Tucakovič 6, Wright 2. Fauly: 16 – 22. Trestné hody: 22/14 – 19/16. Trojky: 7 – 6. Rozhodovali: M. Brziak a L. Szibilla, 1000 divákov. Štvrtiny: 26:24, 29:14, 25:19, 20:25. V Leviciach Žilinčania nezopakovali veľmi dobrý výkon spred troch dní s Lučencom. Výsledok napovedá, že im to škrípalo najmä v obrane. Chýbal Futo i doskočené lopty pod oboma košmi. Strelcké preteky boli vyrovnané do 13. min., úspešne najčastejšie zakončoval Klein a Sýkora na jednej, Minovski, Miš a Orolín na druhej strane. Potom prišiel 5 minútový úsek, v ktorom domáci triafali a hostia nie, po ňom Levice vyhrávali 49:28.
Réžiu zápasu už nepustili z rúk, najvyšším rozdielom viedli v 28. min. (74:45). Streleckú bilanciu si vylepšovali u Levíc Krkoš a Klein, u Žiliny Miš a Minovski. V poslednej štvrtine domáci tréner poslal na palubovku druhú päťku, vďaka čomu hostia túto časť zápasu vyhrali 25:20 a trochu skorigovali vysoký konečný účet.
Ostatné výsledky 18. kola: Spišská Nová Ves – Nitra 81:68, Inter – Lučenec 89:73, Handlová – Košice 84:72, Svit – Komárno 80:63.
10. Žilina 18 1 17 1227:1546 19
O poradí na 2. – 3., 5. – 6. a 8. – 9. mieste rozhodli vzájomné zápasy. Výsledky zápasov v posledných dvoch kolách základnej časti súťaže rozhodli nielen o tom, ktoré tímy budú v nadstavbe pokračovať v skupine o 1. – 6. miesto a ktoré o 7. – 10. miesto, ale aj o tom, že bez ohľadu na ďalší priebeh v skupine o záchranu Váhosta-Sk Žilina z extraligy vypadne. Svojimi výsledkami môže už ovplyvniť iba postupujúcich zo skupiny do play-off.
Strelci Váhostavu-Sk po základnej časti: 302 b.- Miš, 213 b.-Tucakovič, 202 b.- Minovski, 121 b.- Futo, 114 b.- Závodný, 99 b.- Wright, 98 b.- Orolín, 39 b.- Pribanovič, 27 b.-Lukáč, 6 b.- Paľov, Paraik.
Najvyššia súťaž basketbalistov pokračuje zápasmi v skupinách už túto sobotu. Váíhostav-SK Žilina cestuje opäť do Levíc, v spodnej skupine hrá ešte Komárno doma s Interom.