nná Poruba, v roku 1977 sa zmenil na TJ ŠM Kamenná Poruba, od roku 2003 nesie názov Obecný športový klub Kamenná Poruba. O minulosti i súčasnosti sme sa rozprávali s predsedom OŠK Zdenkom Kaveckým.
Prvé ihrisko bolo hore v Porubskej doline asi do roku 1969. Po vybudovaní vodovodu sa presťahovalo do Skotne, kde bol veľmi zlý prístup i terén. Vďaka Jozefovi Čuklovičovi tam bola aj maličká šatňa. Asi pred 25 rokmi sa ihrisko presťahovalo do lokality Dub, kde sa futbal hráva dodnes. Tu treba spomenúť mená Zdeno Kavecký, Emil Novosad, Emil Sandanus, Miroslav Dubeň, Vlado Hulín, Anton Vereš, František Kasman, Augustín Kavecký, ale i ďalšie. Pavol Ondrejka, Adolf Kavecký, Pavol Hodás, František Pekný, Bohuš Vereš, Ladislav Dolník, Emil Dietrich, Ján Novosad, Peter Mičech, Štefan Pekara, Miroslav Ondrušík, Vincent Ďurčanský, Ladislav Horník, Marián Bielik.
•História, to sú v prvom rade mená. A pri športe ich musí byť mimoriadne veľa.
Isteže. Len vo funkcii predsedu TJ sa vystriedali Anton Turanec, Karol Vereš (bol aj pri tom, keď sa TJ zakladala, ale ešte nemal 18 rokov), František Sandanus, Emil Sandanus, Miroslav Dubeň, Angustín Sandanus, Emil Dietrich, Emil Novosad (ten pôsobil vo funkcii predsedu najdlhšie, asi od roku 1980 až do roku 1998), Miroslav Ondrušík a teraz ja. Spomeniem aj rozhodcov, František Sandanus napríklad začínal v roku 1966 a pôsobí ako delegát až dodnes, potom sú to Jozef Záň, Ľubomír Hulín, Stano Kasman, Ľubomír Skotnický, Miroslav Ondrušík, Miroslav Kľačanský, Stanislav Dubeň, Peter Štrba, Ján Valášek. Treba ešte spomenúť aj trénerov A mužstiev. Vladimír Hruboš, Stanislav Černobrad, Jozef Pospíchal, Bohuslav Vereš, Ladislav Dolník, Ján Novosad, Ján Záň, Lajoš Šuhajda.
•Začiatky však určite neboli ľahké.
To iste nie, ale zato boli veselé. Futbalisti hrali pre radosť z hry a na všetko, čo potrebovali, si museli zarobiť. Chodilo sa na burgyňu, zber kamenia, budovali sme oplotky, kosili a sušili seno, triedili zemiaky, v hore sme vyžínali trávu. Na prvý autobus sme si zarobili na brigádach v Štátnych majetkoch v Kamennej Porube. Boli sme pri tom, keď sa začalo robiť nové ihrisko, budovať cesta k nemu, oplotenie nového ihriska, vodovod, prívod elektriny. Máme dokonca aj zavlažovanie trávnika, ktoré je položené v zemi, ale posledná povodeň ho roztrhala a nemáme ho za čo opraviť.
•Aká je situácia v telovýchove dnes?
Dnes má OŠK asi 80 členov a jediný oddiel - futbalový. Mužstvo mužov vedie Jozef Pospíchal, dorastenci hrajú 5. ligu pod vedením Pavla Alberta a Augustína Kaveckého. Máme aj dve žiacke mužstvá (mladší a starší), ktoré vedie Pavol Albert a Peter Jasenovský. V obci je o šport veľký záujem. Svedčí o tom aj skutočnosť, že vo všetkých mužstvách, až na jednu alebo dve výnimky, hrajú len domáci. Máme aj mužstvo seniorov, ktorí hrávajú futbal už len rekreačne a vyrážajú na stretnutia aj do okolitých obcí. Veľký úspech v obci máva aj uličný turnaj, ktorého 5. ročník sa odohral cez prvý júlový víkend. Hrajú vždy štyri mužstva, Dolný koniec, Stred, Žaba, Horný koniec. Tento rok vyhral Stred. Vlastne aj družba našej obce s Kamennou Porubou z okresu Vranov nad Topľou, vznikla vďaka futbalistom, keď sa zamenili registračné lístky futbalistov. Trvá už 15 rokov.
•Ešte vari niekoľko slov na záver.
Chcel by som sa srdečne poďakovať všetkým nemenovaným občanom, sponzorom, rodičom žiakov, dorastencom a základnej škole. Ďalej Senior klubu v obci za spoluprácu a prípravu kultúrnych programov, rovnako aj ostatným organizáciám v obci. Nesmiem zabudnúť na Máriu Lietavcovú za prípravu športového oblečenia pre všetky mužstvá. Na oslavách sme chceli v prvom rade odmeniť a poďakovať sa starším členom, ale veľmi dobrú prácu vo výbore OŠK odvádzajú aj Juraj Pekný, Augustín Kavecký, Štefan Kavecký, Martin Sandanus, ale
i Ján Vereš, Miroslav Kvašňovský. Čo si prajeme do ďalšej päťdesiatky? Všetkým zdravie, športovému klubu obetavých funkcionárov a hráčom, dobrú spoluprácu s obcou a dobudovanie športového areálu.