Hoci najstaršia písomnosť z nášho územia je Zoborská listina z roku 1111, nariadenie, aby si každá obec viedla pamätnú knihu, vydalo vtedajšie Národné zhromaždenie až v roku 1932. Tieto kroniky písali väčšinou miestni učitelia. V chronologickom poriadku zaznamenávali minulé i prítomné významné udalosti. Na základe rôznych kroník vznikali neskôr učebnice dejepisu pre školy. O zdokumentovanie života v obci Varín sa po mnohé roky vytrvalo staral Emil Cvacho. Veľkým želaním tohto obetavého historika bolo, aby po jeho smrti v tejto práci pokračovala jeho vnučka Miroslava.
Má naozaj každá obec svoju kroniku? Má, no nie každá siaha rovnako ďaleko do minulosti. Väčšina z prvých kroník sa stratila, lebo vplyvom politických zmien sa stali pre mnohých ľudí záznamy v nich nebezpečné. Mnohé sa tiež zničili pri požiaroch.
Od ktorého roku píšeš varínsku kroniku? História našej obce ma zaujímala odmalička. Môj starý otec často o nej rozprával. Pri prepisovaní jeho textov som sa tak zdokonalila v strojopise, že som si z neho mohla spraviť aj štátnice. Starký spracoval dejiny a život Varína za roky 1987 – 1993. Napísal o Varíne aj knižku a nahovoril videokazetu. Skôr, než pred rokom ako 77-ročný zomrel, si veľmi želal, aby som zaňho pokračovala v tejto práci.
Aké informácie sa zapisujú do kroník? Každoročne zaznamenávam politickú situáciu, náboženský a kultúrny život v obci, monitorujem situáciu v športe, školstve, spolkoch, ale tiež situáciu vo výstavbe, počasí alebo trestnú činnosť, tragédie, či živelné pohromy. Pokiaľ môžem, snažím sa zúčastňovať všetkých dôležitých udalostí v obci.
Kedy sa zapisujú jednotlivé fakty? Údaje zhromažďujem v priebehu celého roka najskôr do počítača. Moja sesternica mi to potom prepíše ručne do kroniky, pretože ona má úhľadnejšie písmo. Do kroniky sa píše špeciálnym dokumentačným atramentom, ktorý nevybledne ani po mnohých rokoch. Kronikár by pri zapisovaní nemal byť zaujatý. V minulosti pisatelia v zápisoch často skresľovali údaje v prospech vladárov. V kronike sa tiež každá použitá skratka musí ihneď vysvetliť. Zápisy za uplynulý rok by mali byť zaznamenané najneskôr do mája nasledujúceho roku.
Mali by sa do kroniky lepiť aj fotografie? Nie, fotografie alebo výstrižky z novín do samotnej kroniky nepatria. Na to slúži dokumentačná príloha. Nesmú sa do nej podpisovať ani významné návštevy obce. Do kroniky je však povolené perom kresliť mapky, tabuľky, diagramy, prípadne kresby k danej téme.
Kde má byť kronika uložená? Mala by byť napríklad v železnej skrini na obecnom úrade alebo na inom bezpečnom mieste, aby sa zabránilo jej zneužitiu, zničeniu, či strate. Záujemcom, napríklad študentom na študijné účely, sa poskytuje kronika len v jej počítačovej podobe. Za vedenie obecnej kroniky zodpovedá starosta obce. Okrem obecnej sa píšu i kroniky farské, školské, hasičské a iné. Písanie kroniky si však vyžaduje veľa času a spoluprácu viacerých ľudí. Podujala som sa na to rada a verím, že z mojej práce budú mať úžitok aj ďalšie generácie.