Úpadok prichádzal postupne. Ako odchádzali hráči, ubúdali funkcionári i financie. Po vypadnutí z extraligy klub prakticky prestal existovať. "Hluché" obdobie našťastie netrvalo dlho a zdá sa, že mužský basketbal opäť začína získavať pôdu pod nohami. Impulz vzišiel zo stretnutia "vyhasnutých basketbalových hviezd Žiliny" v júni. Po ňom nabrali udalosti rýchlejší spád. Niekdajší hráči a funkcionári oslovili dlhoročného žilinského trénera M. Rožánka (na snímke), ten po dlhšom zvažovaní prijal trénersko - manažérsku rolu v družstve mužov.
Aká je súčasná situácia v tíme? "Už vlani sme v Mládežníckom basketbalovom klube zvažovali prihlásiť talentovaných juniorov a mladých mužov Žiliny do mužskej oblastnej súťaže. Vždy to nevyšlo kvôli nedostatku peňazí. V tomto roku sa podarilo vyriešiť finančný problém na asi 40 percent, čo bol základ, na ktorom sa dalo stavať. Pomohli solventí bývalí hráči. Zrealizovala sa zmluva so Žilinskou univerzitou (ŽU), kam basketbal vždy patril. Rozpočet ešte nemáme vykrytý, hľadáme ďalšie riešenia. Nedoriešenou otázkou je, kde sa bude hrať prvá liga mužov. V športovej hale na Bôriku by sa dalo trénovať, aj hrať, ale v zime sú tam neprijateľné podmienky (nekúri sa, nie je teplá voda). Komerčne organizované podujatia spôsobujú športovcom výpadky. V najbližšom čase teda musíme doriešiť, kde budeme mať domácu palubovku.
Ako vyzerá pred štartom ligy hráčsky káder a funkcionársky tím? Z minuloročného extraligového mužstva zostali traja hráči - dlhoročná opora Dejan Miš a vysokoškoláci zo ŽU Peter Orolín a Štefan Paľov. Z Prievidze sme získali študenta M. Jančuru, z Liptovského Mikuláša pivota T. Šulu, z Ostravy I. Rašku a A. Primusa. Zvyšok kádra budú tvoriť Žilinčania V. Kosa, P. Tilandy, T. Filo, M. Nižný, L. Antoš, M. Podhradský a P. Tabačár. Rozohrávač J. Závodný odišiel za lepšími materiálnymi podmienkami do Lučenca. V príprave sme hrali s vicemajstrom z Handlovej a s v extralige tretím Svitom. Vyrovnanú partiu sme udržali vždy do polovice zápasu. Verím, že naša výkonnosť a forma budú mať vzostupnú tendenciu.
Váš cieľ v súťaži? Postup z východnej skupiny prvej ligy do finálovej. Zdá sa, že východná skupina bude silnejšia ako západná. Z osmičky účastníkov si minimálne päť trúfa na jedno z postupových miest. Ak sa nám to podarí, stanovíme si ďalší cieľ.
Autor: jh ki