Na prvom rázcestí odbočíme vľavo a za cintorínom pokračujeme po družstevnej asfaltke k brodnianskemu roľ. družstvu, ktoré spočiatku obchádzame vľavo
po betónových paneloch. V Brodne vľavo a po prechode železničného priecestia sa podjazdom pre chodcov a po lávke ponad Kysucu dostaneme na rázc. pod obcou Vranie. Pokračujeme vpravo po ceste do Rudinky. Prechádzame Kysuckou bránou medzi Rochovicou (vľavo nad cestou) a Brodniankou. Pred Rudinou odbočíme vpravo, prejdeme cez žel. priecestie a 0,5 km za ním odbočíme vľavo na panelovú cestu (345) 6,5 km, ktorá nás zavedie k vodnej nádrži. Za ňou odbočíme zo zlej cesty vľavo na chodník, potom zakrátko vpravo a onedlho prídeme na začiatok Nesluše (380) 9,0 km. Po asfaltovej ceste prejdeme celou obcou až na konečnú SAD, (490) 14,0 km. Ešte po asfalte, ale už v objatí hlbokých lesov, vystupujeme Neslušskou dolinou. Na rázcestí (600)
16,7 km (teda 2,7 km od kon. SAD) odbočíme z doliny vľavo na výrazne stúpajúcu lesnú cestu. Po 0,6 km odbočíme vpravo a strmým výstupom (chvíľami aj popri bicykli) dosiahneme hrebeň s M značkou nad Rudinskou (825) 18,7 km. Vľavo je miesto vhodné na krátky odpočinok. V ďalšom priebehu až do Turzovky pokračujeme po M značke. Z blízkeho rázcestia pod Jakubovským vrchom (840) 19,2 km vystúpime spoločne s Č značkou na zalesnený Jakubovský vrch, TO (875) 19,6 km. Z jeho vrcholu vpravo dolu cez les na výhľadový hrebeň medzi Zákopčím a Dlhou nad Kysucou. Po zostupe do sedla nad Zákopčím (730) 21,6 km vystúpime na kótu
800 m n. m., za ňou k turist. orientácii "Solisko" (780) 22,9 km. Pokračujeme v príjemnom zjazde otvoreným terénom. Po 1,2 km odbočíme z hrebeňa vľavo na štrkovú cestu (705) klesajúcu úbočím až na rázcestie nad osadou Bogáňovci (610) 25,8 km. Z rázcestia vľavo popri plote do osady (spočiatku nevidno značky). Za ňou krátkym stúpaním k televíznemu stožiaru a dlhším zjazdom do Turzovky (470) 28,6 km. Z mesta vľavo po štátnej ceste do Dlhej nad Kysucou. Hore obcou pohodlne až k pohostinstvu "U Majtána" (560) 33,1 km. Hneď za ním (150 m) odbočíme vpravo cez môstik na úzku lesnú asfaltku. Neskôr výrazným stúpaním po sypanej ceste na rázcestie pod osadou Mračkov (745) 35,8 km. Vpravo po Č značke cez vrchol stúpania (760) do sedla nad osadou Skalka (735) 36,7 km. Z Č značky odbočíme vľavo a pekným terénnym zjazdom zostúpime do Dlhého Poľa na konečnú SAD "Pod Prípory" (520) 38,55 km. Po štátnej ceste cez Dlhé Pole do Svederníka (325) 49,0 km a po hlavnej ceste okolo Hričovskej priehrady sa vrátime do Žiliny-Budatína (330) 57,3 km. Variant: Z rázcestia nad Neslušou do Rudinskej a Považského Chlmca.
Podľa základnej trasy Žilina - Nesluša - rázcestie na konci Neslušskej doliny - hrebeň s M značkou nad Rudinskou (825) 18,7 km. Vľavo do protismeru M značkovaným hrebeňom, v závere strmým zjazdom do Sedla nad Rudinskou (760) 20,2 km. Vpravo po lúkach okolo dvoch chalúp do vysokého lesa. Dvomi serpentínami na rázcestie v doline (580) 22,4 km. Lesnatou dolinou cez konečnú SAD do Rudinskej na rázc. tesne pred kostolom, pri zastávke SAD "Pri mlyne" (430) 28,4 km. Vpravo po strmo stúpajúcej asfaltke so Z cykloznačením do osady Čambalovci. Za ňou po nespevnenej ceste do sedla M znač. hrebeňa (542) 30,6 km. Krížom cez lúku
s "hrebeňovým" futbalovým ihriskom a terénnym zjazdom na cestu v hornej časti Diviny (420) 31,7 km.
Po ceste cez Divinku a Považský Chlmec do Žiliny-Budatína (330) 40,3 km. Celkové prevýšenie mierne náročného variantu + 620 m. Na budúci týždeň predstavíme cyklotrasu v Lúčanskej Malej Fatre.
Autor: Alojz Ďurčanský