Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

ŽILINSKÝ LITERÁRNY FESTIVAL 2005

Pondelok 10. októbra 15.00 h - Kníhkupectvo AF a AF café - LITERÁRNO - KULINÁRSKE DOBRODRUŽSTVÁ -

Pondelok 10. októbra
15.00 h - Kníhkupectvo AF a AF café - LITERÁRNO - KULINÁRSKE DOBRODRUŽSTVÁ - čítačka obľúbených textov, a slávnostné prehryznutie literárnej torty a ďalších kulinárskych špecialít z produkcie organizátorov festivalu.
17.00 h - Reštaurácia Gazdovský dvor, Národná ul. - PETER NIČÍK - BÁSNE Z KRAJINY MIRANDOR - krst knižky žilinského básnika s krstným tatom Danielom Hevierom na telefóne a 12 sudičkami.
20.00 h - Stanica Žilina-Záriečie - PAĽO URBAN - OBRÁZKY Z RAJA, ANDREJ ŠELIGA - ZATMENIE PANNY - večer dvoch mladých básnikov, chill-outové autorské čítanie o magickej relativite súčasného prežívania Paľa Urbana (s vizuálmi Mareka Kianičku) a skúmanie krajných polôh poézie Andreja Šeligu - od tichej imaginatívnej lyriky až po teatrálne predstavenie básne s traktorom.
Utorok 11. októbra
17.00 h - Nadácia 21. storočia - LITERÁRNY ŽIVOT ŽILINY - dialógy o knižkách a písmenkách s ľuďmi všakovakých žilinských literárnych komunít - v rámci cyklu 100 farieb života Žiliny, moderuje Peter Ničík.
20.00 h - Nadácia 21. storočia - JOZEF MORES, BOBEŠ ZÁBOJNÍK a PETER VAŇOUČEK - koncert známych žilinských pesničkárov a muzikantov.
Streda 12. októbra
10.00 h - Žilinská univerzita, Veľký Diel, katedra fyziky, NB 425 - MARTIN MOJŽIŠ - O VEDE SKUTOČNEJ A VEDE POPULÁRNEJ - Môže byť veda súčasne pravdivá aj zrozumiteľná? Je popularizácia mrzačením alebo skrášľovaním vedy? Čo je dôležitejšie - pravda alebo krása?
14.00 h - Žilinská knižnica - ALBERT MARENČIN - O ZÁKUTIACH A ZRKADLÁCH OSOBNOSTÍ FRANCÚZSKEJ LITERATÚRY
17.00 h - AF Café Žilina - ALBERT MARENČIN A MARTIN MOJŽIŠ - O FYZIKE, PATAFYZIKE A ĽUDSKEJ DUŠI
20.00 h - Bábkové divadlo - RICHARD BRAUTIGAN: V MELÓNOVOM CUKRE - divadelné predstavenie Bábkového divadla v Žiline, preklad, dramatizácia, dramaturgia: Eduard Kudláč, hudba: Miloslav Kráľ, výprava: Roman Anderle, úprava a réžia: Dodo Gombár. Vstupné: 60 Sk
Štvrtok 13. októbra
9.00 h - Makovického dom - ČÍTAME S OSMIJANKOM - PRIDÁŠ SA AJ TY? - Nezisková organizácia Osmijanko a vydavateľstvo Buvik v zábavnom literárnom programe pre deti spojenom s vyhlásením 2. ročníka celoslovenskej čitateľskej súťaže. Účinkujú študenti bábkoherectva z VŠMU v Bratislave.
10.00 h - Makovického dom - WORKSHOP REČNÍKOV - Účinkujú: rečníci - stredoškoláci žilinského regiónu.
15.00 h - Žilinská knižnica - JÁN ŠTRASSER a VALERIJ KUPKA - O ZÁKUTIACH A ZRKADLÁCH OSOBNOSTÍ RUSKEJ LITERATÚRY
17.00 h - AF Café Žilina - ĽUBOMÍR FELDEK, ERIK ONDREJIČKA, DANIEL PASTIRČÁK A ERIK GROCH - O PRAVDIVÝCH A LŽIVÝCH SLOVÁCH V ŽIVOTE, BÁSNI A ROZPRÁVKE
20.00 h - Bábkové divadlo - ĽUBOMÍR FELDEK - ROZPRÁVKA NÁŠHO ŽIVOTA - Ľubomír Feldek, Erik Ondrejička a ich hostia tentokrát ako rozkošní baviči, kabaretiéri a generátori dobrej nálady, príde aj slovenský Jaroslav Hašek. Vstupné 60 Sk, v cene lístka sú zázrivské korbáčiky a šenkvické víno - v primeranom množstve.
20.00 h - Stanica Žilina-Záriečie - ÚSTAF BRNO (ČR) - 30-členný (!) experimentálny divadelný súbor inšpirovaný voicebandom E.F.Buriana, "koncert" vedený tancujúcim dirigentom spájajúci hovorené slovo, šepot, spev, tanec a živé nástroje, akčná zborová recitácia, o akej sa vám nesníva. V rámci cyklu Isover Theatre. Vstupné: 80Sk a 50Sk
Piatok 14. októbra
12.00 h - 18.00 h - Mariánske námestie - KNIŽNÝ BLŠÍ TRH - burza kníh, aká tu už dávno chýbala... nejde o biznis, ale o hodnoty, alebo zbavte sa toho, čo ste už čítali a vyriešte nákup a predaj výmenou... réžia: Stanica Žilina-Záriečie.
15.00 h - Makovického dom - O DÚHOVÚ LAMPU Z KRAJINY ZÁZRAČNO - vyhodnotenie celoslovenskej literárnej súťaže predsedom poroty Dušanom Dušekom.
17.00 h - AF Café Žilina - PAVEL VILIKOVSKÝ, DUŠAN DUŠEK A TOMÁŠ JANOVIC - O OÁZACH A PÚŠTIACH V ČLOVEKU A V SLOVENSKEJ LITERATÚRE
20.00 h - Mestské divadlo - HRDÝ BUDŽES (ČR) - úžasné smiešno-smutné komické príhody, trápnosti, väčšie a menšie nešťastia v predstavení Divadla z Příbramy o husákovskej normalizácii po roku 1970 ako ju vidí skúmavý a naivný pohľad osemročného dieťaťa - prvé predstavenie na Slovensku. Na pódiu exceluje v hlavnej úlohe Bára Hrzánová, ktorá za ňu získala Cenu Thálie. Réžia J. Schmiedt. V Českej republike je toto predstavenie stále vypredané. Vstupné 250Sk
Sobota 15. októbra
9.00 h - Af café - DOKUMENTÁRNE FILMY O LITERÁRNYCH OZDOBNOSTIACH - filmy o slovenských spisovateľoch v dramaturgii režiséra Mareka Šulíka
16.00 h - AF café - JOZEF DADO NAGY - O NAJÚCHVATNEJŠÍCH ZÁŽITKOCH Z LITERÁRNYCH KONČÍN - známy slovenský cestovateľ po literárnych luhoch a hájoch rozpráva so svojimi hosťami o literárnych skvostoch zo Slovenska i zo sveta
20.00 h - Stanica Žilina-Záriečie - RADŮZA (ČR) - koncert enfent terrible, objavu a legendy českého folku zároveň, prekvapivé texty a úderné melódie hovoriace o živote viac ako akákoľvek štatistika... Koncert sa uskutoční v rámci cyklu Kofola Session. Vstupné: 150 Sk a 100 Sk
Nedeľa 16. októbra
Po celý deň - žilinské kostoly, modlitebne... - MODLITBA ZA BÁSNIKOV A SPISOVATEĽOV - v rámci sv. omší, modlitebných stretnutí a večeradiel modlitba za básnikov a spisovateľov.
10.00 h - Bábkové divadlo - DIVADLO PIKI - KAMOŠ OBOR
ELÁ a HOP (Katarína Aulitisová, Ľubomír Piktor) v žilinskej premiére hry podľa knihy Roalda Dahla. Trochu horor, trochu komédia a trochu romantický príbeh lapača snov - starého obra a malého dievčatka Sofie, scéna, bábky, kostýmy: Markéta Plachá, hudba: Michal Ničík, réžia: Piki - pre deti od 5 rokov. V prípade veľkého záujmu možnosť uvedenia druhého predstavenia o 14.00 h. Vstupné: 60 Sk
14.00 h - Ústav sociálnej starostlivosti Turie - PESNIČKY, ABY NEBOLO SMUTNO NA DUŠI - Fero Mucha s heligónkou na návšteve v ÚSS Turie.
20.00 h - Nadácia 21. storočia - MIRO NOGA, ZUZANA KRONEROVÁ - nonšalantné vyznania a scénické čítanie fragmentov divadelných hier a literárnych textov v podaní hercov bratislavského divadla Astorka. Vstupné: 90 Sk
Pondelok 17. októbra
Priebežne - Žilinská nemocnica - NARODENIE POTOMKA KNÍHKUPKYNE VERONIKY TABAČKOVEJ - garanti podujatia: budúci otec Peter, nemocnica, Kníhkupectvo Artforum, zmena termínu vyhradená.
10. - 15. októbra, každý deň od 22.00 do 1.00 h - Stanica Žilina-Záriečie - OHŇOSTROJ - otvorený klub, kde sa číta, rozpráva a môže všetko, každý happeningový večer otvorí výbuchom denný výsledok z Campusu... ohňostroj, sociálny a literárny experiment s cieľom zistiť, či literatúra neumrela ani vo svojej živej prezentácii... čítačky, performances, debaty, hudobní hostia, párty, festivalový klub vstup voľný.
pondelok - piatok od 9.00 h - Žilinská knižnica - ROZPRÁVKOVÝ WORKSHOP - výtvarno - literárny workshop pre deti základných škôl, vedú: Ľuboslav Paľo, Miroslav Cipár, Stano Lajda, Zuzana Homolová.
pondelok - piatok od 9.00 h - žilinské materské školy - Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY - scénické čítanie rozprávok deťom v podaní žilinských hercov a spisovateľov.
pondelok - piatok o 9.00 h žilinské stredné školy - SPISOVATELIA NA ŠKOLÁCH - dialógy študentov stredných škôl so slovenskými spisovateľmi.
pondelok - piatok o 10.00 h a 14.00 h - Af café - DOKUMENTÁRNE FILMY O LITERÁRNYCH OZDOBNOSTIACH - filmy o slovenských spisovateľoch v dramaturgii režiséra Mareka Šulíka - CAMPUS - otvorené stretnutie, neformálny workshop či tvorivý kemp mladých autorov z literárnych klubov z celého Slovenska, debaty, písanie, otvorená čitáreň samizdatov... stred, sever, východ, západ, juh - literárna topografia našej krajinky.... skrátka Campus generácie, ktorá ešte nevstúpila na pulty kníhkupectiev a o to menšiu šancu máme ich stretnúť.
október 2005 - ŽILINSKÉ LITERÁRNE NOVINY - workshop pre študentov, tvorivé písanie, vymyslenie a vytlačenie Žilinských literárnych novín, ktoré vyjdú po festivale ako príloha týždenníka MY Žilinské noviny, lektor: Andrea Harmanová.
SRIEVODNÉ PODUJATIA FESTIVALU - VÝSTAVY:
Autobusy a trolejbusy DPMŽ v Žiline - VÝSTAVA BÁSNÍ V ŽILINSKÝCH AUTOBUSOCH A TROLEJBUSOCH, VÝSTAVA BÁSNÍ VO VÝKLADOCH ŽILINSKÝCH OBCHODOV - 1 000 básní a fragmentov z celého sveta v autobusoch a trolejbusoch mestskej hromadnej dopravy v Žiline.
Kníhkupectvo Artforum, Bottova 2 - VÝSTAVA VÝROKOV - múdre i vtipné myšlienky o všetkom, čo súvisí s mozgovou kôrkou.
AF café, Bottova 2 - FERO LIPTÁK - Kočkin zabil Mačkina v cirkuse Šardam - výstava ilustrácii kníh Daniila Charmsa
Gazdovský dvor, Sad SNP 8 - FERO GULDAN a ERIK ONDREJIČKA - literárno-farebné inšpirácie známeho slovenského výtvarníka a básnika.
Pub U Hobita, Predmestská 24 - FAJKA PÁNA TOLKIENA - výstava výtvarných diel inšpirovaných J. R. R. Tolkienom, čítanie z tvorby J. R. R. Tolkiena, prehliadka Tolkienovho inventára, ponuka jedál a nápojov zo sveta Stredozeme.
Čajovňa U dobrej víly, Kuzmányho 6 - BÁSNIČKY S VÔŇOU DUŠE - básne, básničky, modlitbičky a láskavé slová
Žilinská knižnica, Bernolákova 47 - VÝSTAVA VÝTVOROV ROZPRÁVKOVÉHO WORKSHOPU
Čajovňa Starinkova včeláreň, Štúrova 1 - ŽILINSKÝ LITERÁRNY KLUB - PES NA MESIACI - výstava básní a fragmentov tvorby autorov Žilinského literárneho klubu pri ROS.
ĎALŠIE SPRIEVODNÉ PODUJATIA FESTIVALU:
AF café, U Hobita, Čajovňa U dobrej víly, Starinkova čajovna, Kompas café, Gazdovský dvor - PUTOVANIE S KNIHOU - bookcrossing odštartovaný v uvedených kaviarniach, čajovniach a puboch.
Zmena programu vyhradená
Predpredaj lístkov od 1. októbra 2005:
Kníhkupectvo Artforum, Bottova 2, Žilina,
Hlavný organizátor: Kníhkupectvo Artforum v spolupráci - Stanica Žilina-Záriečie a Peter Ničík - Čučoriedka ART
Termín: 10. - 17. október 2005
Miesto: Žilina

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 339
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 18 881
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 379
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí 12 326
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 189
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 853
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 482
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 331
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 142
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 007
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Mobilné odberové miesto sa nachádza za pavilónom gynekológie a pôrodníctva.

3 h
Zariadenie pre seniorov Úsmev v Žiline.

V zariadení naďalej platia prísne preventívne opatrenia.

6 h

Stredná odborná škola strojnícka na Športovej ulici v Kysuckom Novom Meste už dlhodobo patrí medzi najkvalitnejšie a najprogresívnejšie školy svojho druhu v Žilinskom kraji so zameraním na strojárstvo, elektrotechniku, ekonomiku a poľnohospodárstvo.

8 h

Študentka obstála vo veľkej konkurencii vedcov v kategórii Elektrotechnika, priemyselné technológie.

8 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

26. jan

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

26. jan

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

26. jan

Mnohí vodiči odbočujú na Nedožerskej ceste v Prievidzi doľava, smerom do mestskej časti Necpaly. Podľa dopravnej značky to však robiť nemôžu, čo si mnohí doteraz neuvedomovali.

13 h

Už ste čítali?