Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Moderná obec so zmyslom pre tradíciu

Kto sa dnes vyberie cestou okolo Strečna, nemusí ako kedysi platiť mýto. Oveľa lepšie urobí, ak sa tu na chvíľu zastaví. Aspoň na takú, aby si mohol pozrieť prírodné a historické pozoruhodnosti v obci a v jej okolí.

Kto sa dnes vyberie cestou okolo Strečna, nemusí ako kedysi platiť mýto. Oveľa lepšie urobí, ak sa tu na chvíľu zastaví. Aspoň na takú, aby si mohol pozrieť prírodné a historické pozoruhodnosti v obci a v jej okolí. V súčasnosti je Strečno modernou dedinou, ktorá nezabúda na tradície. O živote jej obyvateľov sme sa rozprávali so starostom Alfonzom Klocáňom.


Ako by ste zhodnotili najvýznamnejšie investičné akcie za posledné obdobie. Za posledných 12 rokov bola najvýznamnejšou investičnou akciou v našej obci výstavba celoobecného vodovodu a kanalizácie, ktorú by sme mali odovzdať do užívania v čo najkratšej možnej dobe. Celkové náklady na tieto stavby presahujú sumu 80 miliónov korún v cenových reláciách z roku 1996. Počas vybavovania obce týmito životne dôležitými stavbami sa priebežne zabezpečovali rekonštrukcie miestnych komunikácií, Sokolskej, Lipovej a Kamennej ul. a na Ulici mládeže v celkovej dĺžke 3 km s rozpočtom asi 15 miliónov korún. Pred dvoma rokmi sme dokončili stavbu bytového domu, v ktorom je 12 nájomných bytov. Je veľmi pekný a slúži k spokojnosti našim učiteľom a mladým rodinám. Po delimitovaní základnej školy do majetku obce sme sa rozhodli postaviť telocvičňu, ktorá chýba deťom, mládeži aj dospelým. Túto stavbu zatiaľ financujeme len z vlastného rozpočtu a na dokončenie potrebujeme ešte ďalších 20 miliónov korún. Jedinú pomoc nám poskytol predseda vlády dvoma príspevkami po 200-tisíc korún. V tomto roku sme skolaudovali stavbu Turisticko - informačnej kancelárie, ktorú podporilo aj ministerstvo hospodárstva a fondy Phare. Tento rok naša obec uspela na ministerstve životného prostredia s projektom na kotolňu so spaľovaním biomasy. Stavbu, pri ktorej počítame s celkovými nákladmi vo výške 10 miliónov korún, sme začali v septembri a hotová by mala byť približne o rok.


Je Strečno pripravené na príchod potenciálnych investorov? Na túto skutočnosť sa pripravujeme už od roku 2004, kedy záujem o výstavbu nového závodu prejavila kórejská firma Dong Hee, ktorá bude dodávať komponenty pre automobilku KIA. Tento investor v súčasnosti dokončuje v katastri obce výrobné haly, v ktorých by si malo nájsť nové pracovné miesta asi 200 ľudí z našej obce, ale aj blízkeho okolia. Na základe tejto iniciatívy a pre ďalší záujem dokončujeme schvaľovanie doplnku územného plánu, kde sa vytvorí plocha pre priemyselný park o rozlohe 60 hektárov.


Ako vidíte ďalší rozvoj obce? Perspektívy rozvoja obce Strečno sú veľmi priaznivé. Dokončením výstavby všetkých inžinierskych sietí (vodovod, kanalizácia, komunikácie, káblová televízia) sa zjednoduší život našim občanom a vznikne predpoklad na rozvoj ďalších služieb. Počítame s tým, že priemyselný park by mal zabezpečiť dostatok pracovných miest. Netrpezlivo očakávame doriešenie kolízneho napojenia na dopravnú tepnu I/18 a následne aj neúnosnej dopravnej situácie, ktorá by sa mohla radikálne zlepšiť výstavbou diaľničného tunela. Príroda a jej krásy v okolí predurčujú našu obec na rozšírenie služieb pre cestovný ruch, ktorý dynamicky napreduje a dáva veľké možnosti, aby sa v ňom angažovali aj ďalší naši občania. V tejto oblasti, s ktorou počítame ako s investíciou do budúcnosti, vyvíjame veľké úsilie hlavne v propagácii, pričom sa snažíme využiť existujúci poten- ciál a rozširovať ponuky.


 


Prvý polčas úspešný i neúspešný


Skončila sa jesenná časť futbalových súťaží. Je to čas na krátke zastavenie i hodnotenie. O zmenách, nádejách i problémoch strečnianskeho futbalu hovorí predseda futbalového klubu Štefan Tavač. „Máme štyri futbalové mužstvá a na začiatku by bolo najlepšie zmieniť sa o zmenách, ktoré v nich nastali. Najväčší pohyb je stále v mužstve dospelých. V novom ročníku sa trénerom stal Milan Beháň, vedúcim mužstva zase Zdeno Ilovský. Vedením dorastencov bol poverený Kamil Beháň, trénerom ostal Jaroslav Hanuliak. Vymenilo sa aj vedenie žiackych mužstiev. U starších prevzal funkciu trénera Juraj Ondák, vedúcim sa stal Karol Bestina. Mladších žiakov trénuje Peter Šupej, vedie ich Libor Meško. Ťažko hľadať príčiny neúspechu dospelých, ktorí v štyroch kolách po sebe, bez bodového zisku, dostali 17 gólov a dali len 5. Hráči majú pritom podmienky ako nikdy predtým, ale bez výsledného efektu. Verím však, že po kvalitnej zimnej príprave nám svitne na lepšie časy.“ Oveľa viac tešia Štefana Tavača i ostatných členov vedenia futbalového klubu výsledky mladých strečnianskych futbalistov. Mladší i starší žiaci sú v prvej polovici tabuľky I. triedy okresnej súťaže, ktorú hrajú ako dvojičky. Teší ich aj dobrovoľná disciplína chlapcov, či už na tréningoch alebo v zápasoch, aj keď sa v oboch tímoch objavili spolu 2 červené a 6 žltých kariet. To sa však vo futbale stáva. Budúcnosťou strečnianskeho futbalu sú aj dorastenci. Hoci teraz prežívajú ťažký vek, niektorí z nich už teraz „naskakujú“ na zápasy dospelých. „Stále je naším cieľom skultúrniť a skvalitniť areál ihriska. Pribudli prístrešky, lavičky, hodiny,“ dokončil hodnotenie jesennej časti futbalových súťaží predseda FK Štefan Tavač.


 


Dobré akvizície stolného tenisu


Na jar to členovia stolnotenisového oddielu zo Strečna nemali ľahké. Boje o záchranu bývajú stresovou záležitosťou. Rozhodli sa pre zásadné zmeny. Prvou bola výmena trénera žiakov, ktorým sa stal Jozef Kľak zo Žiliny, zároveň aj výborný hráč. Prvé výsledky sa ukázali už o dva mesiace. Kvalita hry žiakov rastie, nadšenie a úsilie v tréningu im nechýba. Druhé rozhodnutie smerovalo k posilneniu A mužstva. Výbor sa rozhodol pre Romana Juríka, v minulosti prvoligového hráča Kovo Stránske. Mali šťastnú ruku. Zo štyroch zápasov, ktoré v tomto ročníku 5. ligy odohrali, neprehrali ani jeden.


 


Budú kúriť lacnejšie


Už od septembra rastie za budovou, v ktorej sídli Obecný úrad Strečno, nová stavba. „Bude to kotolňa so spaľovaním biomasy, v ktorej budeme kúriť drevoštiepkami a budeme vykurovať školu, kultúrny dom, obecný úrad, a po dokončení aj telocvičňu,“ dozvedeli sme sa od starostu Strečna Alfonza Klocáňa. Je presvedčený, že už na jar budú môcť začať so skúšobnou prevádzkou. Peniaze na kotolňu získali z eurofondov, odkiaľ sa hradí 95% z ropočtových nákladov, 5 percent pôjde z rozpočtu obce. „Hneď za kotolňou je miestna píla, odkiaľ budeme brať všetok odpad, niečo prisľúbili aj urbárnici a keď vyčistíme okolité lesy, urobíme ďalšiu užitočnú vec pre prírodu,“ je presvedčený Alfonz Klocáň. Ročne na plyne ušetria okolo 300-tisíc korún.


 


Plte sú vyhľadávanou atrakciou


Už v 11. storočí sa spájala Strečnianska úžina s pltníctvom. Kvôli skalám Margita a Besná, ale aj pre prudký perejovitý a meandrovitý tok to bol najznámejší a najnebezpečnejší úsek vážskej pltnice. Dnes je splavovanie Váhu na pltiach turistickou atrakciou, je bezpečné a dokáže návštevníkom predstaviť krajinu a sprítomniť pocity predkov. Margita a Besná boli zlikvidované v rokoch 1937-38 popri výstavbe košicko-bohumínskej železnice. Nápad obnoviť tradíciu pltníctva sa zrodil už dávnejšie. Realizuje sa od roku 1999 a z roka na rok sa ukazuje zaujímavejším a vyhľadávanejším, možno povedať pre návštevníkov z celého sveta. „Naším prvoradým cieľom je spokojnosť ľudí, ktorí na plte prídu. Krojovaní pltníci, väčšinou mladí chlapci zo Strečna, svojím výkladom, ale predovšetkým schopnosťami bezpečne zvládnuť tento v minulosti obávaný úsek, sú základom plnohodnotného zážitku. Nezanedbateľná je aj mimoriadna turistická hodnota splavovaného úseku, dlhého sedem kilometrov, so štyrmi meandrami popod starobylé hrady či pozdĺž Margity a Besnej,“ priblížil nám túto mimoriadnu atrakciu Pavol Albrecht, zástupca pltníckej spoločnosti zo Strečna. Samozrejme stretávajú sa aj s problémami. Najväčším je nedostatok financií predovšetkým na propagáciu. „Aj preto často a úspešne využívame historicky prvotnú formu propagácie ústnym podaním,“ pousmial sa Pavol Albrecht. Sú si však vedomí potencionálu tejto atrakcie a v rámci možností využívajú aj ďalšie dostupné formy propagácie. Význam a jedinečnosť pltí na Váhu, ako slovenského špecifiká, boli a sú často v zornom uhle nielen našich médií. Tento rok ich v rámci iniciatív SACR navštívili aj novinári z Japonska, Anglicka a Nemecka. Škálu klientely rozširuje aj prítomnosť zástupcov obce na medzinárodných výstavách cestovného ruchu. Za šesť rokov sa plte na Váhu zaradili k hlavnej ponuke návštevníkov Strečna. Ďalej však treba zabezpečovať rozšírenie služieb pre úplnú spokojnosť. Tu je stále obrovský priestor pre všetkých, ktorí chcú a môžu prispieť k rozšíreniu spektra turistickej ponuky v Strečne a v jeho okolí.


 


 


K výzvam sa treba postaviť čelom


Cestovný ruch je jednou z komodít, ktoré by mohli mať významný vplyv na rozvoj obcí na celom Slovensku. Žiada si to však veľa trpezlivej práce a aj nemalé finančné náklady. Je ale viac ako isté, že to všetko sa zúročené vráti. O tom sú presvedčení aj poslanci Obecného zastupiteľstva v Strečne. O perspektívach cestovného ruchu, ale aj o zvyšovaní kvality života v obci sme sa rozprávali s jedným z nich. Slovo má Pavol Albert.


Jednou z perspektív rozvoja Strečna je rozvoj cestovného ruchu. Aké kroky pre to robíte? Danosti pre rozvoj cestovného ruchu (CR) sú v Strečne skutočne mimoriadne. Pre ich ponuku však treba v prvom rade zabezpečiť propagáciu, rozvoj infraštruktúry a rozšírenie služieb. Toto všetko sa obec snaží riešiť využívaním projektových výziev a možno povedať, že sme úspešní. V rámci propagácie sme za posledných päť rokov vydali šesť obsahovo rôznych druhov materiálov v jazykových mutáciách, ktoré sme ponúkali na medzinárodných výstavách cestovného ruchu. Samozrejme boli a sú aj k dispozícii pre návštevníkov Strečna. Túto službu prvýkrát v tomto roku zabezpečovala Turisticko - informačná kancelária, rovnako realizačný výstup projektu. Vybudovali sme ju z prostriedkov Phare. Chceli sme, aby naše projekty svojou náplňou oslovili aj potenciálnych podnikateľov v turizme, predovšetkým z radov miestnych občanov. Aj to bolo cieľom medzinárodných konferencií o cestovnom ruchu, ktoré naša obec usporiadala v rokoch 2001 a 2004. Koncepciu rozvoja v obci a v blízkom okolí v strednodobom horizonte riešil Generel CR, v ktorom sa spracovalo päť štúdií na využitie rôznych lokalít v katastri s dôrazom na spestrenie ponuky v zmysle súčasných požiadaviek a tiež na riešenie absencie zimnej turistiky.


Významnú úlohu v živote zohráva šport a zvyšovanie kvality života. Ako jedno s druhým súvisí? Súčasný životný štýl vo všeobecnosti začína smerovať k aktívnemu a zdravému využitiu voľného času. Možno povedať, že tento smer sa stále výraznejšie prejavuje aj v živote našich občanov. Krásne okolie a ponuka turistických chodníkov, cyklotrás a najnovšie rastúca pestrosť aktivít na Vodnom diele Žilina sú iba niektoré z možností, ktoré obyvatelia Strečna využívajú. Možnosť využívať krytú plaváreň a telocvičňu na aerobikové cvičenia v Stredisku internátnej prípravy ŽSR v Strečne výrazne rozširujú výber aktívneho využitia voľného času. Máme aj ďalšie športoviská pre rekreačný futbal, basketbal, tenis a lyžovanie. A nakoniec je tu dlho očakávaná telocvičňa, ktorej výstavba pokračuje sľubným tempom, hoci nám na jej dokončenie chýba ešte nejakých 20 miliónov korún. Veríme však, že sa nám ju podarí v krátkom čase dokončiť a naši obyvatelia budú mať možnosť športovať v každom ročnom období.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Päť chýb pri zateplení strechy
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 2. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Úprava osobného motorového vozidla
 5. Important information for Brazilians living in Slovakia
 6. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 7. Vitajte v postapokalyptickom svete
 8. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. Päť chýb pri zateplení strechy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 381
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 515
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 291
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 548
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 808
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 707
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 636
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 373
 9. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 177
 10. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 171
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Žilina hlási 80 prípadov. Ako je na tom žilinský región?

V nemocniciach je hospitalizovaných 844 pacientov.

Testovanie na nový koronavírus.

Žilinská nemocnica otvorila Pandemický pavilón. Už má v ňom piatich pacientov

Aktuálne je pozitívnych už 57 zamestnancov žilinskej nemocnice.

Pandemický pavilón FNSP Žilina.

BYTČA: Lúpež, vyhrážanie i poškodzovanie majetku. Mladík si poriadne zavaril

Na obvineného muža policajti spracovali podnet na návrh na jeho vzatie do väzby.

V III. lige kraľuje nezastaviteľný Hundák, v I. a II. triede na čele pätnásťgóloví strelci

Zápasy regionálnych či oblastných futbalových súťaží tento rok už pravdepodobne neuvidíme, väčšina duelov z jesennej porcie je však už za nami. Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú poradie strelcov v jednotlivých súťažiach.

Daniel Hundák (druhý zľava) a Peter Jasenovský (tretí zľava) patria nielen medzi najlepších strelcov Bánovej, ale aj celej III. ligy.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prinášame informácie o pripravovanom testovaní na Orave

Získať dobrovoľníkov ku odberom je v niektorých dedinách ťažké, v Sihelnom bude pomáhať aj starosta.

Sedemnásťročného chlapca zavalil strom

Leteckých záchranárov zo Žiliny privolali dnes dopoludnia na pomoc 17-ročnému chlapcovi, ktorého v lesnom teréne v katastri obce Zákopčie zavalil strom.

Už ste čítali?