Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Dnes na návšteve v ZŠ Nám. mladosti v Žiline na Hájiku

Naším poslaním je vychovávať a vzdelávať žiakov, slobodných, zodpovedných, ochotných sa ďalej vzdelávať, ktorí budú chápať seba a iných, budú schopní tvorivo a kriticky myslieť, riešiť problémy, dokážu vyjadriť ocenenie a uznanie.


"Naším poslaním je vychovávať a vzdelávať žiakov, slobodných, zodpovedných, ochotných sa ďalej vzdelávať, ktorí budú chápať seba a iných, budú schopní tvorivo a kriticky myslieť, riešiť problémy, dokážu vyjadriť ocenenie a uznanie," také je krédo Základnej školy na Námestí mladosti na najmladšom žilinskom sídlisku Hájik. Potvrdila nám to aj riaditeľka školy Janka Halečková.Škola je spoločenstvo osobnostíSte najmladšou žilinskou školou, o ktorej mnohí obyvatelia mesta ani nevedia. Predstavte nám ju.
Je to pravda. Sme najmladšia škola, ale počtom žiakov, ktorých máme vyše 700, patríme aj medzi najväčšie školy v okrese. Výstavba našej školy sa začala v školskom roku 1990/91, prvým dokončeným blokom bol pavilón G, v ktorom sa začalo učiť už v septembri 1992. Najmladším prírastkom sú pavilóny B a C so vstupným areálom, ktoré nám slúžia len od mája. Podľa schválených projektov by ešte mali pribudnúť pavilóny E a D, pre telocvične, šatne  a odborné učebne. Veríme, že sa všetko čoskoro podarí dokončiť.
Iste máte veľké ciele?
Samozrejme. V centre nášho záujmu sú naši žiaci a im sa podriaďujú všetky naše snaženia. Každý žiak je pre nás osobnosťou, a tak chceme zdokonaľovať jeho hodnotovú orientáciu a všepiť im morálne, etické, enviromentálne, estetické, komunikačné a rodinné cítenie. Dôležitá pri tom je aj spolupráca s okolím. V hodnotovom programe školy sa hovorí, že naša škola verí v hodnotu, dôstojnosť a identitu každého jednotlivca, že našou úlohou je viesť žiakov k sebauvedomovaniu a sebarealizovaniu, aby si uvedomili, že všetci musíme rešpektovať vzájomné práva. Veríme v dôveru a spoluprácu. Dokážeme to tak, že každý musí podať na pracovisku ten najlepší osobný výkon.

Skryť Vypnúť reklamu


Biofeedback pomáha deťomZákladná škola na Hájiku je jedinou ZŠ v meste, ktorá vlastní zázračný prístroj s názvom biofeedback. Pre laika takmer nezrozumiteľný, a preto sme sa o jeho účinkoch porozprávali so školským špeciálnym pedagógom, Zuzanou Oravcovou.
Na čo sa využíva biofeedback?
Využívam ho hlavne na tréning pozornosti, koncentrácie, odbúranie psychického napätia, koncentrácie, pri poruchách učenia, ktoré sa odvíjajú od ľahkých psychických disfunkcií. Pri práci na prístroji sa upraví pozornosť dieťaťa, dlhšie vydrží sledovať vyučovací proces, sledovať prácu a všetky hodnoty sa pod vplyvom tréningu na biofeedbacku upravujú.
Je veľa detí, ktoré potrebujú pozornosť špeciálneho pedagóga?
Na našej škole mám na starostlivosti 30 detí, len tie, ktoré to najviac potrebujú. Zameriavam sa hlavne na deti z prvého stupňa, aby sa podchytili a aby sa poruchy dali ľahšie odstrániť. Tie staršie sú akoby s poruchou vyrovnané a ťažko sa odstraňuje.
Pracujete s nimi individuálne alebo v skupinkách?
Iba individuálne, je to lepšie. Každé dieťa je svojské a problém má rozvinutý v inom stupni. Pri individuálnej práci sa takto dá zamerať práve na ten jeho problém.
Badať už u detí, ktoré chodia na tréning na biofeedback, nejaké pokroky?
Zatiaľ o tomto nemôžem povedať nič, na to máme prístroj veľmi krátko. Deti majú  za sebou prvé dve sedenia. Ale keď som sa stretla s rodičmi detí, ktoré na biofeedbacku absolvovali celý cyklus, ich reakcie boli veľmi pozitívne. Deti sa zlepšili, upokojili, u niektorých sa znížila hyperaktivita. Rovnaká bola aj spätná reakcia učiteľov. Je to však časovo náročná terapia, každé dieťa potrebuje aspoň 40 sedení.

Skryť Vypnúť reklamu


Deti sa v škole nikdy nenudiaŠkolské kluby detí sa zdajú mnohým zbytočné. Vychovávateľka Školského klubu detí (ŠKD) zo ZŠ na Hájiku Eva Vavríková (na snímke) nás však presvedčila o opaku. "Deti v našom klube sú rozdelené do niekoľkých oddelení. Je otvorený od 6.00 do 17.00 h, aby sme sa postarali o deti, ktorých rodičia odchádzajú do práce skoro ráno alebo z nej chodia až podvečer." Mimoškolská činnosť to sú však aj záujmové krúžky. Aj v tejto oblasti majú deti z Hájika veľké možnosti. Obľúbené sú krúžky športové, čoraz väčšiu popularitu i úspechy získava tanečný krúžok Skipy. Treba spomenúť aj krúžok šikovných rúk, moderátorský, krúžok lega, varenia, športovo-turistický krúžok, počítačové krúžky a jazykové, o ktoré je mimoriadny záujem. Okrem toho môžu priamo v škole navštevovať aj hudobný, dramatický, výtvarný a tanečný odbor základnej umeleckej školy. "O ŠKD je zo strany rodičov veľký záujem, chodí k nám viac ako 180 detí. Keď nám počasie praje, chodíme na športovo turistické vychádzky, robíme rôzne súťaže, spoločenské podujatia. Spomeniem napríklad jesenný protidrogový beh zdravia. Asi od októbra sa už začíname pripravovať na vianočnú besiedku. Vlani sme začali s imatrikuláciami prváčikov," vypočítavala Eva Vavríková. 

Skryť Vypnúť reklamu


Dovoľte nám predstaviť sa
Základná škola Námestie mladosti v Žiline na Hájiku je škola ako každá iná. Určite sú však v nej veci, ktoré dokážu osloviť rodičov i žiakov. Terajších, ale aj tých budúcich.
Oproti štandardnému variantu učebných plánov tu realizujú aj variant jazykový, ktorý umožňuje vytvoriť jazykovú triedu od 3. ročníka, druhý cudzí jazyk potom žiaci priberajú v 5. triede.
Od 5. ročníka tu pribúda aj trieda s rozšíreným vyučovaním technickej výchovy so zameraním na počítače.
V súčasnosti sa v škole vyučuje angličtina, nemčina a francúzština. V prípade potreby sú schopní zabezpečiť aj vyučovanie ruštiny.
Škola má dve počítačové učebne, v jednej je dvanásť, v druhej, ktorá sa práve vybavuje, ich bude 24.
V pavilóne G je herňa, Školský klub detí, posilňovňa, priestor na šport a stolno-tenisové aktivity. V pavilóne A je zasa kuchyňa a školská jedáleň.Čo chceme, kam smerujeme
Jedným z najdôležitejších cieľov školy je nacvičovať v školskom prostredí zručnosti života, to znamená schopnosti, ktoré človek potrebuje na to, aby jeho život bol kvalitný a úspešný.
•integrita - poctivosť, úprimnosť a morálne pravidlá,
•flexibilita - schopnosť meniť plány v prípade potreby,
•iniciatíva - schopnosť vykonať niečo, keď vidím, že je to potrebné,
•vytrvalosť - pokračovať v začatom diele aj napriek ťažkostiam,
•organizácia - vedieť plánovať, usporadúvať a realizovať,
•zmysel pre humor - vedieť byť veselý a vtipný bez zraňovania iných,
•riešenie problémov - hľadať riešenie, prekonávať prekážky,
•priateľstvo - vedieť si vybrať a udržať priateľa pomocou vzájomnej dôvery,
•zvedavosť - snaha dozvedieť sa, alebo poznať veci v plnom rozsahu,
•snaha - pokúšať sa o niečo s vynaložením čo najväčšieho úsilia,
•spolupráca - spoločná práca na rovnakom cieli - zámere,
•starostlivosť - všímať si, čo potrebujú iní ľudia, pomáhať im a starať sa o nich,
•zodpovednosť - zodpovedať za svoje činy,
•zdravý rozum - používať zdravý úsudok, robiť to, čo je správne a dobré.  POZVÁNKA
Vedenie ZŠ Námestie mladosti na Hájiku pozýva všetkých rodičov, budúcich prváčikov a priaznivcov školy na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 15. decembra.
V čase od 8.00 do 12.00 h budú mať možnosť pozrieť si vyučovanie rodičia žiakov druhého, tretieho a štvrtého ročníka. Zaiste ich zaujme, ako sa ich deti učia korčuľovať (od 10.00 do 11.00 h v novej hale na zimnom štadióne). Popoludní sa budú prezentovať záujmové krúžky. Deň otvorených dverí vyvrcholí od 15.00 do 15.30 h obhliadkou školy a vianočnou besiedkou Školského klubu detí. Na akékoľvek otázky ochotne odpovedia všetci pracovníci školy.Dobrá spoluprácaDôležitým momentom v živote školy je odchod žiakov na stredné školy. "Umiestňovanie našich žiakov je pomerne úspešné. Až 80 percent ide na stredné školy s maturitou, ostatní na 3-ročné učebné odbory. Vlani sa všetci žiaci z Hájika umiestnili už v prvom kole," pochválila žiakov výchovná poradkyňa Jaroslava Dudjaková. Spokojná je aj so záujmom rodičov, pre ktorých je k dispozícii každý pondelok od 14.00 do 15.00 h. "V prípade potreby, rada vyjdem v ústrety rodičom i žiakom a stretnem sa s nimi aj v inom termíne," dodala Jaroslava Dudjaková. 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 186
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 849
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 036
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 020
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 879
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 10 946
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 426
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 691
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 588
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 555
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Žilinská nemocnica hlási už 84 nakazených pracovníkov

V Pandemickom pavilóne je hospitalizovaných 10 pacientov.

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii v utorok 27.októbra o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Dobre poskladané varínske puzzle

Futbalisti TJ Fatran Varín obsadili v minulej, nedokončenej sezóne v V. lige štrnáste miesto. Následne prišli zmeny a aktuálne po jedenástich zápasoch jesene okupujú siedmu priečku.

Mužstvo Varína si na svoje konto počas jesene pripísalo päť výhier.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Ľudia stoja v radoch pred odbernými miestami

Odberové miestnosti sa otvorili o ôsmej hodine ráno.

Už ste čítali?