Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Primár žilinskej chirurgie Rastislav Johanes relaxuje na hokeji

Žilinčan Rastislav Johanes (41) je primárom chirurgického oddelenia žilinskej nemocnice.

Chirurgiu má pod palcom už piaty rok, hrdiť sa môže aj faktom,  že práve jeho oddelenie patrí medzi najväčšie na Slovensku. S manželkou Soňou vychovávajú dve deti - trinásťročného Richarda a sedemročnú Simonku. Koníčkom známeho chirurga je hokej, ktorý si stále rád zahrá. Naviac, zaľúbenie v práci si v kombinácii s ľadom pestuje aj ako lekár žilinských hokejistov. Práve s Rastislavom Johanesom
sme v čase predvianočnom rozprávali o viacerých témach, no rozhovor sa najviac točil okolo života na chirurgickom oddelení.


Pán primár, Vianoce sú najkrajšími sviatkami v roku. Ako ich prežívate na oddelení plnom pacientov?
Je pravda, že chirurgiu cez sviatky zavrieť nemôžeme. Na oddelení však aj u nás zostávajú v týchto dňoch len pacienti, ktorých nemocničná starostlivosť je absolútne nevyhnutná. Priemerne je to pätnásť až dvadsať ľudí. Tí, ktorých stav nie je akútny, idú domov. Ráno ich ešte ošetríme, previažeme a dočasne môžu odísť za svojimi blízkymi. 
Tí, ktorí predsa zostanú, zažijú aj tradičnú vianočnú atmosféru?
V nemocnici zostávajú len takí pacienti, ktorí nemôžu odísť domov. Väčšinou sú na infúziách. Človek, ktorý si môže dať kapra a zemiakový šalát, nemá u nás na Vianoce čo robiť. Na druhej strane sa im ale vianočnú atmosféru snažíme pripomenúť aspoň tak, že vyzdobíme stromček a trošku si skultúrnime celé naše oddelenie.
Ako znášajú pacienti situáciu, keď musia zostať v nemocnici?
Na chirurgii sme špecifickí tým, že nemáme opakujúce sa chronické ochorenia a človek je u nás s jednou diagnózou spravidla len raz. Väčšinou ide o žlčníky, pruhy, slepé črevá, ochorenia hrubého čreva a podobne. Niektoré oddelenia majú chronických pacientov, ktorých stavy sa zhoršujú alebo zlepšujú a tam už je emotívnejšia a viac domovská atmosféra. U nás sú väčšinou vždy noví pacienti, a tak sa tu raz zíde veselšia partia, inokedy je nálada pochmúrnejšia. Každé Vianoce sú iné, naozaj sa nedajú porovnávať.
Koľko lekárov a sestričiek býva k dispozícií na oddelení počas sviatkov?
Sme pomerne mladé oddelenie, vekový priemer lekárov je okolo tridsať rokov. Cez sviatky slúžia štandardne dvaja lekári, ale počet sestričiek prispôsobujeme počtu pacientov. Služby sa snažíme spravodlivo rozdeliť. Tí, čo nemajú rodiny a deti, sú využívaní častejšie, ale určite je to vyvážené, pretože nespravodlivosť je základom určitých nepokojov v kolektíve, a to nám za to nestojí.
S akými problémami najčastejšie prijímate ľudí počas Vianoc?
Na úrazovom oddelení ide najčastejšie o zlomeniny typické pre zimné obdobie. Ľudia spadnú a polámu si predlaktia, bedrové kĺby, no a samozrejme, na Silvestra býva veľa poranení z pyrotechniky. U nás sú ľudia väčšinou až po sviatkoch so žlčníkovými záchvatmi.
A čo známe historky o rybích kostičkách v krku?
Myslím si, že o kostičkách v krku koluje viac historiek ako je realita, vyberajú ich však na krčnej ambulancii. K nám by takíto pacienti prišli, až keby kosť prederavila pažerák, čo je naozaj výnimočné.
Operujete aj cez vianočné sviatky, alebo je to skôr výnimka?
Kedysi to fungovalo tak, že sa prestalo plánovane operovať v polovici decembra a začalo sa až v januári. Dnes je to ináč. Pacientov vnímame ako klientov a snažíme sa im vyjsť v ústrety. Už sme neraz plánovane operovali aj medzi Vianocami a Silvestrom. Akútne stavy si však čas nevyberajú a nezriedka sa operuje, zatiaľ čo iní jedia vianočného kapra a rozdeľujú si darčeky.
Neexistuje nejaký poradovník plánovaných operácií?
Ako som spomínal, snažíme sa vyjsť pacientom v ústrety, ale aj my máme nejaké podmienky. Musia dodržať predoperačný štandard vyšetrení a prispôsobiť sa našim kapacitným možnostiam. Najťažšie pre mňa je zosúladiť plán operácií s pomerne širokou škálou a obtiažnosťou výkonov.
A máte spočítané, koľko operácií urobí ročne vaše oddelenie?
Na troch operačných sálach urobíme 2 600 až 2 700 operácií. Hlavnou úlohou je koordinovať priebeh troch rozličných operácii naraz, čo nie je vždy ľahké. Nie vždy musíme zohľadniť len medicínske kritéria, ale často aj ekonomické. To znamená, že musíme efektívne využiť sálu, personál a tiež energie a techniku, aby sme s nimi neplytvali. V súčasnosti je to stále zložitejšie.
Keď sme pri sviatkoch - sú v tomto období sponzori k chirurgii štedrejší?
Na Vianoce ani nie, to skôr v období, keď sa podávajú daňové priznania. Aj keď výnimka potvrdzuje pravidlo, lebo práve teraz pred Vianocami sme dostali pomerne drahý prístroj na mrazenie. Do konca roka chceme tiež spustiť nový laparoskop, ktorý sa nám podarilo zrealizovať z 2% z daní. Pomohol nám aj neziskový fond Chirurgia a Rotary klub Žilina, za čo im patrí moja úprimná vďaka. Tieto prístroje máme dva.
Spomeniete si na nejakého pacienta, ktorého osud sa vám vryl hlboko do pamäti?
Počas krátkeho obdobia som operoval dvoch pacientov s bodnutím do srdca. Mladý chlapec, ktorý sa zranil pri hre, zomrel, zatiaľ čo mladík s podivným zázemím a minulosťou prežil. Prežitie po týchto poraneniach srdcovej komory je raritné. Toho mladíka som odvtedy nevidel. Osud je niekedy nespravodlivý.... Neviem sa zbaviť dojmu, že to malo dopadnúť opačne.
Naopak, spomeniete si na nejaký zábavný zážitok z vašej lekárskej praxe?
Ešte keď som začínal na úrazovej ambulancii, tak nám priviezli pani so zlomeninou krčka stehennej kosti. Mala viac ako 80 rokov a opakovane držiac ma za ruku mi zdôrazňovala:  "Mám matku venku, mám matku venku." Išiel som teda do čakárne a pýtal som na matku tejto pacientky. Trochu mi to bolo podozrivé, veď by musela mať najmenej 100 rokov. Pochopiteľne som ju nenašiel. Všetko sa nakoniec vysvetlilo - pacientka mi len oznamovala, že má výhrez maternice.
Prejdime teraz z nemocnice k vám. Ako vyzerá váš Štedrý deň?
Je pravda, že služby už cez vianočné sviatky nemám, ale aj tak sa pravidelne chodím do nemocnice pozrieť. Už len kvôli tomu, aby som vyjadril spolupatričnosť kolegom. Doobeda tiež hráme hokejový zápas starých pánov veteránov Žiliny proti súčasným profesionálnym hokejistom. Táto tradícia trvá už desaťročia  a ja sa jej zúčastňujem už bezmála 20 rokov. Na  každý jeden zápas sa teším.
Ste veľmi vyťažený človek. Užije si vás vaša rodina?
V tejto uponáhľanej dobe nie som sám, kto má tento problém. Snažím sa to rodine kompenzovať inak.
Máte rád Vianoce a čo nesmie chýbať na štedrovečernom stole u vás doma?
Vianoce sa mi spájajú s mojím detstvom a darčekmi. Už tradične večeriame kapustnicu, šalát, kapra a ešte predtým pečivo s makom. Nechceme tieto zvyky meniť. Spoločne večeriame s rodičmi a svokrovcami. 
A ako prežívate voľné sviatočné dni?
Voľný čas nám vlastne organizujú deti. Syn je hokejista, takže má stále nejaké tréningy. Dcéra zase navštevuje snáď všetky možné záujmové krúžky, ktoré existujú. Ja sa vyžívam na hokejovom štadióne a rád relaxujem pri hudbe a kvalitnom víne.
Máte nakúpené v tejto chvíli už nejaké darčeky?
Áno, ale to sa dozvedám iba od manželky. Na nakupovanie vianočných darčekov mám veľmi málo času.
Monika Klincová
Foto: autorka


Žilina privíta zahraničných chirurgov


Začiatkom marca sa v Žiline uskutoční Sympózium endoskopickej chirurgie, ktorého prezidentom a organizátorom je Rastislav Johanes. Privíta uznávaných chirurgov nielen zo Slovenska a Čiech, ale aj z Poľska. Záujem o sympózium je veľký, ale kapacitne sa ho môže zúčastniť maximálne 300 chirurgov. Mesto nemá komplexné kongresové centrum s ubytovaním, stravovaním a sálami. Čestným prezidentom kongresu, ktorý predvedie aj zložitú laparoskopickú operáciu, bude profesor Emanuelle Lezoche z Ríma, priekopník laparoskopických operácií hrubého čreva. Sympózium sa každé tri roky organizuje v inej krajine a v Žiline je už po druhý raz.


Aj chirurgia potrebuje pomoc


Nezávisle od chirurgického oddelenia žilinskej nemocnice funguje neziskový a neinvestičný fond Chirurgia. Slúži na nákup zdravotnej techniky, podporuje vzdelávanie lekárov, zabezpečuje osvetu medzi ľuďmi a upozorňuje na prevenciu pred rakovinou hrubého čreva a konečníka. Slovensko totiž v počte tohto ochorenia patrí nelichotivo medzi prvých päť krajín vo svete. "Aj to nás viedlo k tomu, že sme sa zamerali na nákup prístrojov, ktorými môžeme operovať laparoskopicky, to znamená optický
a s podstatne väčším komfortom pre pacienta. Ročne urobíme sto operácií nádorov hrubého čreva a konečníka a teraz najmenej polovicu z nich chceme vykonať laparoskopicky. Je to celosvetový trend a patríme v ňom k slovenskej špičke. Celkovo sme tento rok urobili okolo 650 laparoskopických operácií, čo je podľa mojich informácií najviac na Slovensku. V súčasnosti dôraz kladieme na prevenciu. Pomocou testov sa snažíme odchytiť čo najviac pacientov už u ich obvodných lekárov," povedal Rastislav Johanes.
Ak sa rozhodnete pomôcť neziskovému fondu Chirurgia, prinášame vám jeho číslo účtu: 745 47 50/1200. 

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 425
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 900
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 428
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 170
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 415
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 12 641
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 957
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 415
 9. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť 10 633
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 572
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Stavby budúcnosti s úctou k minulosti pozdvihnú úroveň architektúry mesta

Zaujímavé koncepty prináša dynamická developerská spoločnosť LICITOR.

Na týchto miestach sa bude testovať v Žiline

V Žiline bude počas celoplošného testovania vytvorených 71 odberných miest

Ilustračná fotografia.

Slavomír Bodis: "Bývanie je základná ľudská potreba."

Spoločnosť Istrofinal pôsobí na trhu s nehnuteľnosťami už 20 rokov. Vo svojich aktivitách kladie dôraz na trvalú udržateľnosť každého projektu. V súčasnosti ich majú rozpracovaných niekoľko.

Vizualizácia vstupu do Elektrární.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce.

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Už ste čítali?