Hejce - Čiernym dňom v histórií slovenského letectva zostane navždy 19. január 2006. Pri maďarskej obci Hejce, neďaleko slovenských hraníc, narazilo do kopca krátko po 19.30 h vojenské lietadlo AN-24 so 43 osobami na palube. Lietadlo sa vracalo z mierovej misie v Kosove. Bolo v ňom 28 vojakov, sedem osôb ako metodická pomoc a osem členov posádky. Haváriu nikto neprežil až na jedného vojaka Martina Farkaša. Naša armáda neprišla o toľko ľudí za jediný deň od druhej svetovej vojny.
Popradčana Martina Farkaša previezli ešte vo štvrtok v noci do košickej nemocnice. Mal vážny opuch hlavy, a tak ho uviedli do umelého spánku. V nedeľu bol už pri vedomí a komunikoval s okolím. Viacerí odborníci v súvislosti s Martinom hovoria o zázraku. Na palube špeciálu boli aj tri ženy a medzi mŕtvymi je aj generálny vikár Ordinariátu Ozbrojených síl SR Michal Štang.
Vláda vyhlásila celoštátny smútok v pondelok 23. januára od 12.00 h do nasledujúceho dňa do 12.00 h. Úprimnú sústrasť príbuzným obetí leteckého nešťastia vyjadril Svätý Otec Benedikt XVI a kondolencie naďalej prichádzajú z celého sveta. Vo väčšine kostolov na Slovensku sa v nedeľu odslúžili omše za obete a ich rodiny. Slovenská svätá omša za obete sa uskutočnila aj v Bruseli a Prahe.
Lietadlo AN-24 bolo vyrobené v roku 1939 a malo za sebou päť generálnych opráv. Vyradené z prevádzky malo byť v máji tohto roku. Maďarská armáda tento typ lietadla nepoužíva a Česi tieto lietadlá vyradili už minulý rok. Veliteľ vzdušných síl Juraj Baránek potvrdil, že piloti, ktorí patrili medzi najskúsenejších, nemali žiadne problémy. „Mohlo ísť o zlyhanie techniky aj človeka, môže to byť počasie alebo akákoľvek kombinácia týchto faktorov,“ povedal Baránek. Niekoľko minút za AN-24 vzlietlo z kosovskej Prištiny ďalšie naše lietadlo AN-26 naložené batožinou a výstrojom vojakov. Podľa záznamov aj výpovedí členov tejto posádky bolo jasno, dohľadnosť 30 ki-
lometrov. Táto posádka dokonca videla aj oheň z havarovaného lietadla AN-24 v miestach, kde lietadlo stratilo kontakt s vežou.
Záchranári v piatok našli čiernu skrinku, ktorá by mohla vniesť viac svetla do vyšetrovania havárie. Srinku stále skúmajú experti, ale už v nedeľu minister obrany Juraj Líška potvrdil, že časť čiernej skrinky je poškodená.
V zahraničných misiách sa striedajú vojaci každého pol roka. V Kosove už boli noví vojaci a stredaných prepravovalo ministerstvo obrany na niekoľkokrát od minulej stredy. Lietadlo, ktoré spadlo, bolo predposledné. Boli v ňom vojaci, ktorí sa po polroku tešili domov.