Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Za tri hodiny ma vyhodili z radnice

Rodák zo Spišskej Novej Vsi, ktorý žije v Žiline. Predseda Jednoty slovenskej mládeže, ktorá je považovaná za extrémisticko-pravicové občianske združenie a donedávna právnik na žilinskom mestskom úrade.

Rodák zo Spišskej Novej Vsi, ktorý žije v Žiline. Predseda Jednoty slovenskej mládeže, ktorá je považovaná za extrémisticko-pravicové občianske združenie a donedávna právnik na žilinskom mestskom úrade. Iba 26-ročný mladík, ktorý už má za sebou neúspešnú kandidatúru na košického župana, dnes zvažuje, že z politiky sa možno definitívne stiahne. Súdi sa so žilinskou radnicou a chystá sa podať trestné oznámenie aj na ministerstvo vnútra. Má osobného ochrancu. Je priateľom Mariána Kotlebu zo Slovenskej pospolitosti a jeho veľkým vzorom je fašistický radikál Vojtech Tuka. Hovorí anglicky, rusky a ovláda aj staroslovienčinu. Tvrdí, že v nedeľu nepracuje, pretože ju svätí. S nami sa stretol práve v tento deň. Kontroverzný Slavomír Jančok.


Vaším priateľom je Marián Kotleba zo Slovenskej pospolitosti, ktorý v súčasnosti čelí trestnému stíhaniu za potláčanie ľudských práv a slobody. Neprekáža vám to?
Viem, že sa priznal, že 14. marca prečítal celý program Slovenskej pospolitosti – národnej strany na oslavách výročia, čím sa mal dopustiť trestného činu podpory a propagácie hnutí potláčajúcich základné ľudské práva a slobody. Dôvod tohto trestného stíhania je úplne smiešny. Pokiaľ by náš ústavne deklarovaný právny štát naozaj pôsobil v medziach zákona, tak by takýmto spôsobom konať nemohol. Ak máme na Slovensku Ministerstvom vnútra SR riadne zaregistrovanú – legálnu politickú stranu, tak je úplne absurdné, aby sme v jej programe alebo jeho šírení videli podporu alebo propagáciu hnutí vedúcich k potlačeniu práv iných.
Netajíte sa tým, že máte inú predstavu o fungovaní štátu, napriek tomu ste kandidovali za župana do košickej župy. Neodporujete si?
Neodporujem, som monarchista, to je fakt, ale nikto nehovorí o absolútnej monarchii.
Zvažovali ste svoje šance predtým, než ste išli kandidovať?
No, aby som bol úprimný, áno. Do volieb som nešiel preto, aby som vyhral. V zásade išlo o prieskum verejnej mienky, keďže v bežných prieskumoch verejnej mienky sa neobjavujeme.
A k čomu ste dospeli?
Výsledný počet mojich hlasov považujeme za volebné preferencie Slovenskej národnej jednoty a Slovenskej pospolitosti – národnej strany, za ktoré som kandidoval.
Za posledné dva roky ste dostali dotáciu vo výške asi 150 000 korún od ministerstva školstva. Napriek tomu, že ministerstvo vnútra vás eviduje ako extrémistickú pravicovú organizáciu. Nie je to čudné?
Myslím si, že toto sa nestáva len na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. U nás je choré to, že ministerstvo vnútra vôbec zaraďuje nejaké organizácie, či už ľavicové alebo pravicové, medzi extrémisticke hnutia. Veľmi by ma zaujímalo, kde na to zobrali oprávnenie. Ja o nijakom takom neviem. Inak, to bude jedna z častí našich právnych krokov. A rád by som si nechal vysvetliť, čo je to extrémizmus, pretože ja sa neviem vyjadriť k niečomu, čo nemá oporu v zákone. Celé je to o tom, že nás nejaký prihlúply úradník na ministerstve vnútra označil za extrémisticke hnutie.
Budete žalovať ministerstvo vnútra?
Určite podám trestné oznámenie pre zneužitie právomoci verejného činiteľa. Budeme sa dožadovať vysvetlenia, na základe čoho sme boli označení za extrémisticke hnutie. Podľa môjho názoru už samotným označením ide o protiprávny postup.
Právnika v sebe nezapriete. Je pravda, že sa súdite aj so žilinskou radnicou?
Áno, budem sa domáhať mojich práv na súde, pretože bol so mnou neplatne skončený pracovný pomer. Pracoval som ako právnik na majetkovo-právnom oddelení Mestského úradu v Žiline. Chceli ma prepustiť na dohodu, ale neuviedli dôvod, tak som od nej odstúpil. Následne mi vymenili zámky na kancelárii a doručili mi okamžité zrušenie pracovného pomeru, kde ako dôvod prepustenia uviedli moju absenciu. Tá však nebola podložená, ale nikoho z kompetentných to nezaujímalo.
Prečo ste prišli pracovať práve do Žiliny? Pochádzate predsa zo Spišskej Novej Vsi.
Nahradil som tu odchádzajúce právničky. A tiež mi bola Žilina sympatická práve pre jej primátora. Hovorilo sa o nej ako o bašte nacionalizmu.
Pracovali ste aj ako primátorov právnik? Mali ste niekedy konflikty?
Nepracoval som priamo pod primátorom. Zastupoval som ho napríklad pri priestupkových konaniach, no k nejakému pracovnému konfliktu u nás nedošlo. Jedine pri mojom prepustení, lebo som naň nevidel dôvod.
Čo si myslíte o Jánovi Slotovi?
Je to človek, ktorý s prehľadom, plánovane, dlhodobo a úspešne vyprázdňuje pozície toho, čo voláme národné hnutie. Robí to v záujme organizácie, ktorá nemá nijaký ideový obsah, a ktorá v parlamentnej demokracii slúži ako nosič pre zopár ambicióznych jednotlivcov. Ján Slota nie je z nich ani zďaleka ten najambicióznejší a už sa mu to niekoľkokrát nevyplatilo. Osobne si myslím, že sa mu to nevyplatí znova. Slovenskú národnú stranu pod vedením tandemu Slota a Móric som považoval a doteraz považujem za stranu politickej taktiky a obchodov, bez ideológie.
V jednom súdnom spore ste zastupovali primátora a dnes v tom istom proti nemu svedčíte. Nepovažujete to za absurdné?
Keď som bol právny zástupca obvineného, tak som nemohol vypovedať, ale keďže už nie som, tak ma druhá strana oslovila, či budem vypovedať ako svedok. A svedok má zákonnú povinnosť vypovedať pravdivo.
Mesto Žilina odmieta dať informácie podľa Zákona o informáciách. Ako mestský právnik ste našli dieru v zákone a znemožnili novinárom získavať informácie, na ktoré majú právo. Nemáte z toho teraz pocit viny?
Nemôžem za to, že v zákone bola diera. Nie je to môj problém, ale stopäťdesiatich poslancov Národnej rady SR. Pri prijímaní zákonov si ich musia prečítať a porozumieť im. Obávam sa, že väčšina z nich neurobí ani to prvé, nie ešte to druhé. Jednoducho som len upozornil na to, že mesto nemá orgán, ktorý by rozhodol o takýchto žiadostiach. Všetky konania sú teda zastavené a bude to trvať dovtedy, kým súd nerozhodne, že takéto zastavovanie je v rozpore so zákonom. Pokiaľ nebude vyvíjaný veľký politický tlak, alebo ak sa neobjavia nové vecné alebo právne dôvody, tak si myslím, že mesto tento spor vyhrá.
Rozumiem tomu správne, išlo teda o objednávku z radnice?
To nemôžem ani potvrdiť ani vyvrátiť. Ale považujem za pozoruhodné, že doteraz mesto v podobných žiadostiach argumentovalo, že jediný príslušný orgán na rozhodnutie vo veci je primátor. Až keď si podal žiadosť o informácie opozičný poslanec mestského zastupiteľstva Peter  Ničík, tak mesto  prijalo inú argumentáciu založenú na tom, že ani primátor ani mestský úrad nie sú príslušným orgánom na konanie v danej žiadosti. Nejaká vecná, logická súvislosť tu zrejme je.
Aké sú pomery na mestskom úrade?
Dostať sa k niektorým spisom a materiálom bol veľký problém. Do dnešného dňa som napríklad nevidel organizačný poriadok mesta. Mohli sme sa len domnievať, ktorú agendu má ktoré oddelenie. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že niektoré oddelenia boli obsadzované tak, aby hlavnou náplňou ich zamestnancov bolo pozeranie z okna. Na druhej strane sa vytváral veľký tlak napríklad na naše oddelenie, ktoré bolo personálne poddimenzované a vďaka čomu vznikali zbytočné prieťahy. Mestu by veľmi pomohol personálny audit, o ktorý sme spolu s kolegom svojho času žiadali. S určitosťou neviem povedať, či sa nejaký konal. O vzťahoch medzi oddeleniami alebo ľuďmi rozprávať nechcem.
Je pravda, že syn primátora mal údajne podpisovať zmluvy za mesto Žilina?
Viem, že bolo rokovanie, na ktorom ako zástupca mesta vystupoval. Pokiaľ mi je známe, tak na tomto stretnutí nič nepodpisoval. V zásade však treba povedať, že primátor mu mohol napísať splnomocnenie a on kľudne môže mesto oficiálne zastupovať. Či by to bolo neštandardné, to neviem povedať, no myslím si, že v Žiline sa dejú neštandardnejšie veci, ako je spôsob zastupovania primátora.
Počuli sme o vašom rýchlom sťahovaní z radnice...
Po veľmi búrlivom trojhodinovom sťahovaní z radnice bývam v súčasnosti na súkromí u nemenovaných známych.
Bývali ste priamo na radnici?
Áno, sú tam byty. Mal som byt nad pracovňou primátora. V zmluve som mal uvedené, že po skončení ubytovania priestory odovzdám, lehota sa mala dohodnúť medzi obidvoma stranami. No radnica mi na to dala len tri hodiny. Ževraj ak tak neurobím, budem vysťahovaný silou a veci mi budú uložené do depozitu. Keďže som pri násilnom sťahovaní nechcel prísť o súkromnú agendu a dokumenty združenia, tak som radšej odišiel. Aj keď som si bol vedomý toho, že tým boli porušené moje práva. Mimochodom, doteraz mám problém nájsť všetky svoje veci, čo vo mne vyvoláva pocit, že rýchlosť vysťahovania bola zámerná, aby som nemohol zistiť, že mi niektoré z vecí boli odcudzené už predtým. Sú to, samozrejme, len moje domnienky, ktoré sa mi ťažko podarí preukázať.
Spomínate vyhrážanie sa silou. Bojíte sa o svoju bezpečnosť? Vraj máte ochranku.
Už aj o tom sa hovorí? Priatelia mi dali k dispozícii človeka, ktorý stráži moju dokumentáciu. Nie je to však v súvislosti s mojím politickým angažovaním, skôr sa obávam nekorektnosti zo strany mesta. Nejakého fyzického útoku sa zvlášť neobávam. Myslím si, že by to nemalo veľký význam. Ale prevencia je dobrá vec.
Aké sú vaše ciele v najbližšom období?
Chcel by som sa venovať v prvom rade sebe a mojej právnickej praxi. Služba vo verejnej správe sa mi do nej nepočíta. Potom musím vyriešiť otázku, čo ďalej s mojím politickým pôsobením, pretože v pondelok som vystúpil zo Slovenskej národnej jednoty, v ktorej som pôsobil 7 a pol roka.  Dokonca pripúšťam aj možnosť, že sa z politiky úplne stiahnem. 

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 867
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 479
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 887
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 2 079
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 762
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 033
 8. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 029

Blogy SME

 1. Adam Austera: Stáva sa Paramount konkurentom Netflixu?
 2. Peter Maroncik: Neskracujte si cestu po rozblatenom trávniku!
 3. Ivan Mlynár: Transformácia spoločnosti, akú nepredpokladal a nechcel ani volič Smeru
 4. Zuzana Ferencová : Podunajská škola a jej nazeranie na krajinu
 5. Ján Valchár: AKo Rusi nedobyli Mesiac
 6. Peter Svoreň: Banka Intesa Sanpaolo zaujala výbornými výsledkami
 7. Ladislav Halász: Selektívne križiacke ťaženie pána Moňoka
 8. Anna Miľanová: Plač obetovaných... 2022
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 142
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 915
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 942
 4. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 727
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 3 565
 6. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 218
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 049
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 762
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Upchatá Ulica J. M. Hurbana.

Ojedinele môže napadnúť až 50 centimetrov nového snehu.


Nikola Capeková a 1 ďalší 2 h

Za projektom stojí EÚ, ktorá chystá vlastné výpravy do vesmíru.


5 h

Prof. Ing. Miloš Poliak, PhD., dekan Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v rozhovore prezrádza detaily testovania predného brzdového svetla v reálnych podmienkach.


6 h

Policajti jej namerali takmer tri a pol promile.


8 h

Blogy SME

 1. Adam Austera: Stáva sa Paramount konkurentom Netflixu?
 2. Peter Maroncik: Neskracujte si cestu po rozblatenom trávniku!
 3. Ivan Mlynár: Transformácia spoločnosti, akú nepredpokladal a nechcel ani volič Smeru
 4. Zuzana Ferencová : Podunajská škola a jej nazeranie na krajinu
 5. Ján Valchár: AKo Rusi nedobyli Mesiac
 6. Peter Svoreň: Banka Intesa Sanpaolo zaujala výbornými výsledkami
 7. Ladislav Halász: Selektívne križiacke ťaženie pána Moňoka
 8. Anna Miľanová: Plač obetovaných... 2022
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 6 142
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 915
 3. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 942
 4. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 727
 5. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 3 565
 6. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 3 218
 7. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 3 049
 8. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 2 762
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu