Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Dnes na návšteve v obci RUDINA

Na severovýchodnom okraji Javorníkov, v doline Rudinského potoka, nad jeho ústím do rieky Kysuca, leží Rudina.


Plány, predsavzatia, ciele a realita


Patrí medzi stredne veľké obce okresu Kysucké Nové Mesto i regiónu. Chotár je zväčša zalesnený. Obec charakterizuje potočná radová zástavba v dĺžke takmer 3 kilometre okolo spomínaného Rudinského potoka. Dnes už pri potoku nie je žiadne miesto na výstavbu, a tak sa dedina rozrastá aj do šírky. O tom všetkom nám porozprával starosta Lukáš Guzma, ktorý obec vedie už tretie funkčné obdobie. Skúste zhodnotiť život v Rudine za posledných desať rokov.
Najdôležitejšie je, že sa nám tu podarilo porobiť siete. Plyn, telefonické vedenie, ktoré bolo len v časti obci. Máme káblovú televíziu, boli sme prvá obec na okolí, ktorá ju začala prevádzkovať. Po celej obci je už aj vodovod, len problém je v tom, že sa ľudia naň nechcú pripájať. Mnohí majú vlastné studne a obecný vodovod ignorujú. Z Fondu rozvoja bývania sme postavili jednu obecnú bytovku s desiatimi bytmi. To bolo ešte v roku 2004 a musím skonštatovať, že je to dobré bývanie a ľudia sú spokojní.
Nerozmýšľali ste o druhej?
Poviem pravdu, že áno, ale problémy sú s pozemkami. Obec nemá taký veľký pozemok, na ktorom by sa dala takáto stavba realizovať. Inak sa však dedina modernizuje a buduje. Tie najnovšie stavby nevidieť, pretože sú trochu bokom. Podľa vyjadrenia zo spoločného stavebného úradu sa v Rudine stavia, rekonštruuje a modernizuje najviac.
Čo o tom hovorí územný plán obce?
Ten vlastne zatiaľ ani nemáme, ale jeho dokončenie je otázkou blízkej budúcnosti. Bez neho sa, hlavne v extraviláne, nepohneme. Mali sme vytypovanú lokalitu, kde sa malo začať stavať už v roku 1998 tridsať domov. Mali sme na to od štátu dostať 9 miliónov korún, ale napokon z toho zišlo. Teraz sa to oživuje a ak sa nám to podarí, je záujem od zahraničných i slovenských investorov, že by sa na výstavbu podujali. Máme však podmienku, že musia zrealizovať aj cesty. Na tie nemáme. 
Obec Rudina leží pomerne v atraktívnom prostredí. Nie je tu záujem o rozvoj vidieckej turistiky?
Tomuto som veril tak pred desiatimi rokmi. Teraz už veľmi nie. Turistika potrebuje nejaké atrakcie a tie nám chýbajú. Nerobím si veľké nádeje, možno neskôr, keď bude národ trochu bohatší a bude k nám prichádzať viac zahraničných turistov.
Blíži sa koniec vášho, v poradí už tretieho, volebného obdobia. Podarilo sa vám splniť všetko, čo ste mali vo volebnom programe?
Volebný program v tejto situácii na obciach, to je v podstate niekedy len zdrap papiera. Máte pekné myšlienky, aj predsavzatia a aj ciele, ale napríklad príde jedna povodeň a všetko sa postaví na hlavu. Rozhodne musím potvrdiť, že sa toho pre našich občanov urobilo dosť, ale nikdy sa nedá vyhovieť všetkým. Je ešte veľa vecí, ktoré chceme do konca volebného obdobia stihnúť, ale všetko bude záležať na mnohých okolnostiach.

SkryťVypnúť reklamu


Počítajú aj so spoluprácou rodičovHistória školstva v Rudine sa spája s menom rodáka, kňaza Štefana Vávru. Keď v Budapešti zomrel, zanechal základinu vo výške 566 zlatých a 70 grajciarov. Z jej úrokov dostával plat 30 zlatých rudinský učiteľ a podporovali sa z nej mladíci, ktorí sa venovali kňazskému povolaniu. Prvú školu v Rudine postavili v rokoch 1855-57. Budovu dnešnej školy otvorili v roku 1961. „V deviatich triedach máme 177 žiakov. Nie sme veľkou školou, ale napríklad, v minuloročnom Monitore sme mali lepšie výsledky, ako bol celoslovenský priemer,“ pochválil svojich žiakov riaditeľ Jozef Ondruš. Momentálne je v škole tendencia znižovania počtu žiakov. Do prvého ročníka zapísali 16 škôlkarov, v júni odíde 18 deviatakov. „Niektorí žiaci odchádzajú, na želanie rodičov, napríklad do škôl v meste, kde je rozšírené vyučovanie cudzích jazykov. Ak sa stane, že dieťa nezaradia na jazyk, ktorý si vybralo, alebo sa do jazykovej triedy vôbec nedostane, už sa k nám nevráti. Je to škoda,“ doplnil Jozef Ondruš. V Rudine sa deti od 1. po 4. triedu môžu učiť ako nepovinný predmet angličtinu, v 5. triede začínajú s nemčinou. „Pokiaľ majú záujem, môžu piataci od začiatku tohto školského roku pokračovať aj s nepovinnou angličtinou.“ Škola v Rudine nemôže byť školou s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov, pretože v ročníkoch nie sú paralelky. Problémy majú aj s vyučovaním telesnej výchovy. Všetci však majú maximálnu snahu, aby z malých Rudinčanov vyrástli harmonické a vzdelané osobnosti. Majú certifikát Zdravá škola, venujú pozornosť životnému prostrediu, pracujú tu rôzne záujmové útvary. Každý rok organizujú pre deti množstvo športových, vedomostných, kultúrnych a estetických súťaží. „Máme pred sebou veľa plánov. Všetko však narušili nejakí zbojníci, ktorí nám začiatkom januára vykradli počítačovú učebňu. Zobrali absolútne všetko, počítače aj príslušenstvo,“ posťažoval sa riaditeľ. Ale aj tak chcú ešte tento rok v spolupráci s obcou vybudovať ďalšie školské ihrisko s pevným podkladom.
„Aj na poslednej klasifikačnej porade sme konštatovali, že snaha detí získať nové vedomosti z roka na rok klesá. To je všeobecný jav. Najhoršie je, že veľa žiakov nechce pracovať ani na vyučovacích hodinách, o domácej príprave ani nehovorím,“ urobil bodku za školskými problémami Jozef Ondruš.

SkryťVypnúť reklamuFutbal musí ľudí spájaťFutbal je v obci jediným športom, ktorý má širokú základňu. „V podstate je to jediný šport, ktorý ľudí spája. Prednedávnom sme prežívali veľké futbalové chvíle, keď Rudina hrala tretiu ligu, ale tie časy sú už preč,“ spomína starosta Lukáš Guzma, tiež bývalý futbalista. Napriek vysokým finančným nákladom sú s účinkovaním rudinských futbalistov spokojní. Mužov trénuje Pavol Holiač, vedúcim mužstva je Miroslav Melicher. O dorastencov sa stará tréner Jozef Bacigal, najmladšiu rudinskú generáciu futbalistov trénuje Miroslav Húšťava a vedúcim mužstva je Matej Matejka. „Snažíme sa im v rámci možností vytvárať tie najlepšie podmienky, aby futbal ľudí spájal a nie rozdeľoval,“ dodáva starosta. Mrzí ho, že na športovanie nie sú v obci lepšie podmienky, hoci tam stojí viacúčelová športová hala s tenisovými kurtami.

SkryťVypnúť reklamu


Mliečko školákom chutíDeti zo Základnej školy v Rudine patria medzi tú hŕstku šťastných, kde sa vedenie školy rozhodlo zapojiť do mliečneho programu. „V celom Žilinskom kraji sú len tri takéto školy. Je to veľmi výhodné. Deti platia za celý mesiac len 8 korún a každý vyučovací deň dostanú štvrť litra plnotučného mlieka,“ pochvaľuje si zástupkyňa riaditeľa školy Janka Poniščjaková. Celý mliečny program sa dotuje z eurofondov. „Sú s tým trochu problémy, pretože mlieko nám vozia v litrových vreckách, musíme ho prenášať zo skrinky od hlavnej cesty do školy a tam ho rozdeľovať, ale zdravie detí za to predsa stojí,“ je presvedčená Janka Poniščjaková. Zo 177 žiakov ZŠ v Rudine je do mliečneho programu zapojených 140 detí. Okamihy z histórie
1359 – prvá písomná zmienka – Rugyna,
1364 – už sa spomína aj Rudziná,
1506 – stretávame sa s názvom Veľká Rudina (Maior Rudina),
1522 – názov obce je Horná Rudina (Felso Rwdina).
Do konca stredoveku patrila zemianskym rodinám Rudinských a Čičkanovcov. Neskôr zasa takmer celá budatínskemu panstvu. V roku 1950 sa od katastra odčlenila bývalá osada Rudinka a vytvorila samostatnú obec.
Prvú železničnú zastávku v obci zriadili pri strážnom domčeku č. 133, ale, keď obyvatelia Rudiny nepodporili vo voľbách do peštianskeho snemu slúžneho Hajdina z Kysuckého Nového Mesta, dal tento zastávku zrušiť a ľudia z obce museli chodiť na vlak až do Brodna. Zastávku v Rudine obnovili v roku 1952.
Zatiaľ bez erbu
Obec Rudina je jednou z mála, ktorá ešte nemá svoj vlastný erb. „Už sme sa o to niekoľkokrát snažili, ale akosi sa neviem s členmi heraldickej komisie dohodnúť. Nemáme totiž žiadne podklady o tom, ako kedysi vyzeral náš erb, prípadne akú sme mali pečať,“ zdôvodňuje situáciu starosta Lukáš Guzma. Hoci v obci evidujú lipy, ktoré sú prírodnou pamiatkou a volajú ich „Tri kopce“, tri vysokohorské štíty, ktoré im navrhli ako erb, nemohli Rudinčania akceptovať. „Viem o tom, že kdesi existuje starý, aspoň čiastočne čitateľný odtlačok pečate, na ktorom by mali byť tri ihličnaté stromy, ale zatiaľ ho nevieme nájsť,“ komentuje ďalej túto situáciu starosta. Je však presvedčený, že sa im to podarí. „Do obdobia, kedy musí mať každá obec zo zákona svoj erb, máme ešte trochu času a pátrame ďalej,“ hovorí Lukáš Guzma. Je aj v jeho záujme, aby nový erb bol blízky všetkým obyvateľom obce, aby naň mohli byť patrične hrdí.  
 


Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 2. S jazykom vám pomôže elektronický prekladač Vasco Translator M3
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 2. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 5. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 6. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 7. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 8. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 691
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 237
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 113
 4. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 3 542
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 262
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 2 254
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 011
 8. Manuál k výsadbe priesad 1 784

Blogy SME

 1. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 2. Tomáš Sedílek: Obhajcovia zlata z MS 2021 budú pre nás tvrdý oriešok.
 3. Anna Milanová: Spoločenské podhubie...
 4. Věra Tepličková: Pár dní nie je človek online a už v tom má zmätok
 5. Štefan Vidlár: Dva postrehy
 6. Branislav Fričovský: Zápisky (geotermo)heretika: Prológ
 7. Aliancia NIE RAKOVINE: Dobrý deň, sme NIE RAKOVINE
 8. Juraj Ondruška: Veľká anketa medzi obyvateľmi: Ako sa žije vo Vajnoroch?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 19 205
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 9 483
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 166
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 106
 5. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 6 089
 6. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa pravdepodobne ešte neskončil. Aktuálne informácie 3 773
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 118
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 964
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Štvrtú živú diskusiu zo štúdia denníka SME v rámci projektu Závislosti inak bude moderovať Šarkan – Peter Novák.


34m
Oftalmológovia Zuzana Hrbeková a Konštantín Peško z IVIO Clinic.

Časy modernej techniky so sebou priniesli problém krátkozrakosti. Oftalmológovia Konštantín Peško a Zuzana Hrbeková hovoria, že čoraz viac ľudí bude potrebovať okuliare na videnie do blízka.


41m
Ilustračná foto.

Komentáre k zápasom 23. kola III. ligy a 21. kola IV. ligy.


2 h
Ilustračné.

Muža hľadali v horách i v podhorských dedinách.


4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rumunské šelmy majú na svedomí mnoho úmrtí. Stret s človekom je na dennom poriadku.


20 h

V okrese Rimavská Sobota došlo k dopravnej nehode dvoch osobných áut.


14. máj

Trenčiansky samosprávny kraj pripravuje výstavbu dvoch nových rozhľadní, vieme kde.


SITA 15. máj

Dievčatko sa zranilo, posudok vypracoval znalec z úrazovej chirurgie.


19 h

Blogy SME

 1. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 2. Tomáš Sedílek: Obhajcovia zlata z MS 2021 budú pre nás tvrdý oriešok.
 3. Anna Milanová: Spoločenské podhubie...
 4. Věra Tepličková: Pár dní nie je človek online a už v tom má zmätok
 5. Štefan Vidlár: Dva postrehy
 6. Branislav Fričovský: Zápisky (geotermo)heretika: Prológ
 7. Aliancia NIE RAKOVINE: Dobrý deň, sme NIE RAKOVINE
 8. Juraj Ondruška: Veľká anketa medzi obyvateľmi: Ako sa žije vo Vajnoroch?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 19 205
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 9 483
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 166
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 106
 5. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 6 089
 6. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa pravdepodobne ešte neskončil. Aktuálne informácie 3 773
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 118
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 964
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu