Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Hry rekordov, obáv a škandálov

Ešte pred uskutočnením hier otriasla športovým svetom aféra spojená s dejiskom posledných zimných olympijských hier.

Koncom roku 1998 vysvitlo, že mesto Salt Lake pri svojej kandidatúre v júli 1995 poskytlo úplatky osobám, ktoré boli v priamom príbuzenskom vzťahu k členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Výsledkom bolo vylúčenie šiestich členov MOV a výmena značnej časti členov organizačného výboru hier. Napriek poklesu záujmu zo strany sponzorov sa podarilo pripraviť hry na požadovanej úrovni. V dňoch 8. - 24. februára 2002 mohli organizátori privítať 2 572 športovcov zo 78 krajín sveta. Slovenská republika vyslala na tieto hry 50 športovcov. Škandály sa však hrám nevyhýbali ani v priebehu súťaží. Predovšetkým išlo o dopingové prehrešky na bežeckých tratiach. A ako dopadli naši športovci? Bez škandálov, no, bohužiaľ, bez oslnivých výsledkov. Najväčšie sklamanie sme prežívali v prípade hokejistov, ktorí nepostúpili zo základnej skupiny a skončili na 13. mieste. Najúspešnejší boli naši biatlonisti. Štafeta 4 x 7,5km v zložení Martina Jašicová, Anna Murínová, Marcela Pavkovčeková, Soňa Mihoková získala za 5. miesto naše jediné body. Jediný slovenský biatlonista Marek Matiaško bol na 10km 39. A v stíhacích pretekoch 12,5km v kombinácii s 10km na 43. mieste. V bežeckej skupine sme mali tentoraz dvojicu bežcov a jednu bežkyňu. Ivan Bátory a Martin Bajčičák boli na 15km klasicky 21. a 24. mieste, na 10km klasicky + 10km voľnou technikou 26. a 53. Na 30km voľnou technikou bol Bajčičák na 33. mieste a na 50km klasicky sa tento pretekár umiestnil na 12. mieste. Jaroslava Bukvajová bola na 10km klasicky na 48. mieste. Úspešnejší neboli ani naši zjazdári Ivan Heimschield bol v kombinácii na 24., v Super G na 30. a v zjazde na 47. mieste. Michal Rajčan dokončil preteky len v slalome, kde bol na 19. mieste. Veronika Zuzulová dokončila len obrovský slalom na 32. mieste. V severskej kombinácii štartoval Michal Pšenko. V klasickej kombináci skončil na 38. mieste a v šprinte si o jedno miesto pohoršil. V premiére snoubordingu nás reprezentovala Jana Šeďová v paralelnom obrovskom slalome a skončila na 14. mieste. Už v spomínaných športových dvojiciach štartovali Oľga a Jozef Beständigovci. 17. priečka zodpovedala ich možnostiam podobne ako 21. miesto krasokorčuliarky Zuzany Babiakovej-Paurovej rodáčky zo Žiliny. V rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe nás reprezentoval Matúš Užák v disciplínách 500 m a 1 500 m
nepostúpil z rozjazdy. Na sánkarských dráhach sme tentoraz mali až štyroch zástupcov. V jednotlivcoch skončil Jaroslav Slávik na 16. mieste a Ľubomír Mick na 35. mieste a vo dvojiciach Walter Marx a Ľubomír Mick na 9. mieste. Jediná naša zástupkyňa v tomto športe Veronika Sabolová skončila na 21. mieste Po prvý raz sme mali zastúpenie aj v boboch. V štvorbobe, ktorý skončil na 24. mieste, sedeli Milan Jagnešák, Branislav Prieložný, Marian Vanderka a Róbert Kresťanko. V dvojbobe, ktorý skončil o šesť priečok horšie, štartovali Milan Jagnešák a Róbert Kresťanko. Celkovým víťazom hier sa stali reprezentanti Nemecka.