Ale žiakov aj tak ubúda. Odchádzajú silné ročníky, prichádzajú slabé. Vedenie školy však verí, že sa o pár rokov všetko na dobré obráti a škola bude opäť preplnená. Aj o tom sme sa rozprávali s riaditeľom Mariánom Rybárikom.
Aký je tento školský rok vo vašej škole?
Sme plnoorganizovanou základnou školou. Pred troma rokmi sme získali právnu subjektivitu, máme
9 tried a 177 žiakov. Stará sa o nich 15 pedagógov, vrátane učiteľov náboženskej výchovy. Aj keď počet žiakov našej školy klesá, chceme urobiť všetko preto, aby žiaci do nej chodili radi, dobre sa v nej cítili a kvalitne sa pripravili na štúdium na stredných školách.
Povedzte nám niečo o vašich učiteľoch.
Hoci sme malá škola, odbornosť výuky na druhom stupni je vysoká. Takmer 80 percent. Aj napriek tomu sa všetci naši pedagogickí pracovníci neustále vzdelávajú. Buď formou individuálneho štúdia alebo absolvovaním cyklického vzdelávania, ktoré organizujú metodické centrá a Krajský pedagogický ústav v Banskej Bystrici. Získané vedomosti a zručnosti využívajú na obohatenie metód a foriem práce so žiakmi.
A čo vaši žiaci?
Tí dosahujú dobré výchovno-vyučovacie výsledky. Väčšina z nich sa po skončení školskej dochádzky dostane na stredné školy podľa vlastného záujmu a výberu. Veľký dôraz kladieme na environmentálnu výchovu, každoročne organizujeme zber druhotných surovín i liečivých rastlín. Formou besied či iných podujatí si pripomíname Svetový deň zvierat, Deň Zeme, Svetový deň zdravia, Dni ochrany prírody a iné významné dni.
Pýchou každej školy sú počítače. Aj u vás?
Samozrejme. Vďaka projektu Infovek sa už prváci učia ovládať počítač a využívať internet. Tomuto trendu sme podriadili aj nepovinné predmety. Väčšina žiakov z druhého stupňa nemá s komunikačno-informačnými technológiami žiadne problémy.
Na záver by sme mohli spomenúť aj spoluprácu s rodičmi.
Dobrá spolupráca s rodičmi dotvára obraz školy. Pomáhajú nám pri organizovaní hromadných akcií pre žiakov. K tým najvydarenejším každoročne patrí žiacky karneval, športové dopoludnie pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a tradičný rodičovský ples.
Na nudu nemajú vôbec čas
Metodické združenie (MZ) pre I. stupeň v ZŠ v Rajeckej Lesnej orientuje svoju činnosť, okrem riešenia problémov vo výchovno-vzdelávacom procese, aj na záujmové a zábavné aktivity žiakov mimo vyučovania. „K tým vydareným podujatiam môžeme zaradiť rôzne športové súťaže, ako je napríklad cezpoľný beh, sánkarské preteky, preťahovanie lanom či súťaž o najzručnejšieho cyklistu. Z tých ostatných by som spomenula súťaže Svet z plastelíny, Vianočný medovník, Najkrajšia rozprávka, Maľovanie na asfalt, Šarkaniáda a mnohé ďalšie,“ dozvedeli sme sa od vedúcej MZ Lenky Husárovej.
Na druhom stupni sa záujmová činnosť orientuje viac na vzdelávacie aktivity a šport. Mladšie i staršie deti však majú záujem aj o kultúru a divadlo. Tí mladší, pod vedením Jany Štelbaskej, sú hercami i tanečníkmi a prezentovali sa už na mnohých podujatiach, starší, zasa pod vedením Kataríny Tőrőkovej, sa pustili do dramatizácie Mrázika. Ak nás pozvú na premiéru, určite ešte o nich napíšeme.
Pod lavicou sa číta Pod lavicou
Nie, v titulku vôbec nie je žiadna chyba. Pod lavicou je totiž názov školského časopisu, ktorý v minulom školskom roku začali vydávať žiaci zo ZŠ v Rajeckej Lesnej. „Za tie dva roky sa žiaci lepšie zoznámili s počítačom, všetky články si musia písať sami,“ hovorí učiteľka Martina Husárová, ktorá má na vzniku a fungovaní novinárskeho krúžku a časopisu najväčšiu zásluhu. Neodmysliteľnou súčasťou práce našich mladých „kolegov“ je aj fantázia, schopnosť tvoriť, nemenej dôležitá je aj trpezlivosť pri zostavovaní jednotlivých tém. „V druhom tohtoročnom čísle, ktoré vyšlo len pred pár dňami, je toho dosť. Recepty, módna poradňa, šport, zvieratká a príroda, vtipy, hádanky, superstar, ale aj horoskop pre žiakov i učiteľov,“ zasmiala sa zástupkyňa Alena Gabliková.
Čo ešte neviete
V škole pracuje 12 záujmových krúžkov zameraných na rôzne oblasti, od matematiky cez cudzie jazyky, dramatickú a estetickú výchovu až po šport.
Športové aktivity sú zamerané na rozvoj pohybových schopností a zručností, ktoré premyslene spájajú povinnú telesnú výchovu so záujmovou činnosťou žiakov.
Príležitosť spoznať prácu žiakov a školy majú rodičia pri zápise detí do 1. ročníka a na pravidelných schôdzkach rodičovského združenia.
Erika a Silvia
V minulom kalendárnom roku potešili vedenie školy, ale aj celú Rajeckú Lesnú, úspechy dvoch dievčat. Erika Mikulová získala cenu riaditeľa Mestského kultúrneho centra v Hlohovci za svoju prácu, ktorú poslala do medzinárodnej výtvarnej súťaže Ex libris Hlohovec.
Výbornou výtvarníčkou je aj Silvia Kollárová. Tá sa vlani zapojila do celoštátnej prehliadky výtvarnej tvorby detí do 15 rokov. Jej výhrou bolo uverejnenie dvoch prác v publikácii Ružencové rozjímanie na celý október, ktorý vydal Rád bratov minoritov.
„Na obe dievčatá sme veľmi pyšní, urobili nám veľkú radosť,“ prezradila nám zástupkyňa riaditeľa školy Alena Gabliková.
Len jednou vetou
Spestrením a skvalitnením každodennej práce žiakov bývajú aj rôzne exkurzie, výlety, návštevy výchovných koncertov a divadelných predstavení.
Žiaci majú možnosť zapojiť sa do rôznych vedomostných súťaží, olympiád či turnajov.
V 3. a 4. triede sa uplatňuje jazykový variant, žiaci sa učia anglický jazyk.