Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Všetko máme veľmi dobre premyslené

Keď sa v roku 1990 stal starostom Konskej František Maňák, mala obec asi 1 100 obyvateľov. Dnes tu žije 1 374 ľudí, stále sa tu stavajú nové chalupy, do ktorých sa sťahujú ďalší ľudia.

To je jedna z vecí, ktoré starostu Františka Maňáka mimoriadne tešia.


Individuálna bytová výstavba teda úspešne napreduje?
Dá sa tak povedať. Obec síce nemá vlastné pozemky, stavia sa na pozemkoch, ktoré predávajú súkromníci. S novou výstavbou sa počíta aj v štúdii obce. Predpokladám, že do obdobia troch rokov tu pribudne ďalších 60 rodinných domov. Potrebujeme ešte dotiahnuť inžinierske siete a verejné osvetlenie.
Skúsme zhodnotiť posledné volebné obdobie.
Bolo náročnejšie ako všetky predchádzajúce. Na obec prešli všetky kompetencie. Veci, na ktoré sme neboli zvyknutí, s ktorými sme predtým nepracovali. Sociálne veci, opatrovateľstvo, stavebný úrad, školstvo. Spoločný stavebný úrad je v Rajci. Máme 4 opatrovateľky, ktoré sa starajú o 8 ľudí. Dôchodcom zabezpečujeme stravu v školskej kuchyni, doplácame im desať korún. Škola a materská škola sú spoločným právnym subjektom.
Najväčším projektom tohto volebného obdobia je kanalizácia. Robí sa už takmer rok, máme hotových nejakých 1 500 metrov. Rovnaký úsek by sme mali dokončiť do konca roku. Rozbité sú všetky komunikácie, keď prší, je všade more blata, keď je pekne, práši sa. Ľudia sa na to aj hnevajú, ale musíme ešte tento rok vydržať. Urobili sme aj viacúčelové detské ihrisko v hodnote 180-tisíc korún, na škole i škôlke sme vymenili okná, škôlka dostala novú fasádu, urobili sme tam aj parkovisko. Na mnohých prácach sa podieľajú dlhodobo nezamestnaní v rámci menších obecných služieb, teraz sa venujú čisteniu obce a úprave cintorína. Veľmi dobrým ťahom sa ukázala výstavba novej sály pri úrade. Funguje asi štyri roky a je maximálne využitá. Organizujú sa tu rôzne spoločenské podujatia, svadby, rodinné oslavy, uzavreté plesy i obecné zhromaždenia.
Do konca volebného obdobia ostáva asi pol roka. Čo ešte pripravujete?
Kompletnú rekonštrukciu školy aj s nadstavbou a prístavbou. Budeme to financovať z obecných zdrojov, pretože so žiadosťou o financie z eurofondov sme neuspeli. Do zrekonštruovanej budovy chceme presťahovať aj materskú školu. V uvoľnených priestoroch plánujeme zriadiť denný stacionár pre dôchodcov. Všetko budeme robiť postupne, predpokladáme, že na všetko budeme potrebovať asi 12 miliónov korún. A tie nemáme. Požiadali sme aj o dotáciu na spolufinancovanie z ministerstva školstva. Ak by prišla, mnohé by sa vyriešilo. Vlani sme šetrili, tento rok si teda budeme môcť dovoliť vymeniť strechu na obecnom úrade, pretože do budovy zateká. Pripravujeme aj rozšírenie cintorína, aby vznikli nové hrobové miesta aspoň na 10 rokov.


Hasiči, záhradkári a športovci
Len pred pár rokmi sa v Konskej podarilo zaktivizovať činnosť Dobrovoľného hasičského zboru. „Vydržalo im to. Som rád. Na jar robia preventívne prehliadky komínov, pri vypaľovaní tráv zabezpečujú požiarne hliadky. Samozrejme, že aj trénujú a chodia na oblastné súťaže,“ vyzdvihol prácu DHZ v Konskej starosta František Maňák. Zbor má asi 25 členov, jeho predsedom je Pavol Krajčí. Venujú sa aj deťom, pre školu i škôlku zabezpečujú besedy, ale s deťmi sa stretávajú aj pri predvádzaní rôznych praktických činností. Ešte tento rok by malo do inventára hasičov pribudnúť aj požiarne auto.
Svojej záujmovej činnosti sa v spoločnej organizácii Slovenského zväzu záhradkárov venujú pod vedením Karola Maniaka. „Starajú sa aj o obec. Vždy na jar pomáhajú pri skrášľovaní obce, vysádzajú kvety a okrasné dreviny,“ pozitívne zhodnotil starosta aj prácu záhradkárov.
Ako v každej menšej obci, aj v Konskej je športom číslo jeden futbal. Majú spoločný tím s Rajeckými Teplicami, ihrisko je v katastri obce Konská. V lete sa ihrisko využíva i na rôzne kultúrne a spoločenské podujatia. Okrem futbalového mužstva mužov majú aj dorastencov, starších i mladších žiakov. „Futbal prosperuje vďaka obetavým funkcionárom, ktorí robia všetko, od upratovačky až po zabezpečovanie finančných prostriedkov a sponzorov,“ hodnotí ďalej František Maňák. Pri futbale spomenul aj dve mená. Predsedu telovýchovnej jednoty Jána Capka a neúnavného Jána Vdovičíka.


Do krúžkov chodia všetci
Základná škola v Konskej má len štyri triedy a 64 žiakov. Na budúci školský rok by ich mohlo byť o niekoľko viac, pretože do prvého ročníka tu zapísali 20 detí, zo školy však odíde len 15 štvrtákov. „Aj napriek takémuto nízkemu počtu detí, teší nás to, že sa všetky zapojili aj do práce v záujmových krúžkov. Vzdelávacie poukazy odovzdali všetky,“ pochválila svojich žiačikov a zároveň i kolegyne riaditeľka školy Viola Guttnenová. V škole pracujú štyri krúžky. Matematicko-počítačový vedie riaditeľka s vychovávateľkou Ľubomírou Jonášovou, športovo-turistický Renáta Knoteková, prírodovedný Beáta Mojžišová a krúžok anglického jazyka zasa Iveta Jánošová. V tomto školskom roku prešli aj v Konskej na jazykový variant, tretiaci a štvrtáci sa učia povinne angličtinu. „Z našich žiakov máme radosť. Reprezentujú nás na mnohých súťažiach, s rôznymi programami sa prezentujú i pred obyvateľmi obce. Veľmi dobrá je aj spolupráca s materskou školou. Sme jeden právny subjekt, preto mnohé akcie robíme spoločne, niektoré i s rodičmi,“ rozhovorila sa o škole jej riaditeľka. Nezabudla sa nám pochváliť ani tým, že tento rok začali vydávať časopis Školáčik.


Najradšej majú angličtinu
Keď sme prišli do Materskej škôly v Konskej, v jedálni sedelo už len niekoľko oneskorencov, ktorí dojedali posledné sústa chutného obeda. Ostatní si umývali ruky a zúbky a pomaly sa začali prezliekať do pyžamiek a chystali sa na popoludňajšiu siestu. „Máme
52 detí v dvoch triedach. Zápis na budúci školský rok ešte nie je ukončený, ešte máme pár voľných miest,“ rozprávala nám zatiaľ zástupkyňa riaditeľky pre MŠ Mária Baránková. Ona sama vedie v škôlke dramatický krúžok, angličtinu škôlkarov učí Eva Portašíková, o malých výtvarníkov sa stará Iveta Pialová. Tej urobili veľkú radosť Deniska a Danielka, ktoré získali ocenenia na výtvarných súťažiach v Žiline. „Prihlasujeme sa aj do ďalších súťaží, nie vždy sa však podarí uspieť,“ dodáva Mária Baránková. Teší ju, že deti v škôlke majú veľmi rady angličtinu, ale nezabudla pripomenúť ani výbornú spoluprácu s vedením obce: „Starosta nám dal vymeniť okná, tie staré už boli na rozpadnutie, pred škôlkou máme malé parkovisko. Aj deti ho majú rady, pretože často chodieva na naše podujatia.“


Vedia si pre seba zarobiť
Hoci je škola v Konskej neveľká, deti, učitelia i rodičia sa snažia, aby bola aspoň trochu sebestačná. Všetko je drahé a peňazí nie je nazvyš. „Našťastie si niečo dokážeme zarobiť aj sami,“ hovorí riaditeľka ZŠ s MŠ v Konskej Viola Guttenová. Jedným z podujatí, ktoré im dokáže priniesť nejaké korunky, je každoročný zber papiera. Na ten tohtoročný sa ešte len chystajú. Už po Veľkej noci pristavia ku škole kontajner na zber. Vlani zarobili viac ako 5-tisíc korún. Slušné. „No a potom robíme vianočné trhy, na ktoré deti pripravia výstavku svojich ručných prác, ktoré na trhoch potom predávajú svojim rodičom, ale aj ďalším záujemcom, ktorí sa prídu na trhy zo zvedavosti pozrieť,“ chváli svojich zverencov riaditeľka Viola Guttenová. Vianočné trhy sa už stali tradičným podujatím, vlani takto získali do školskej pokladne ďalších 4 431 korún. Peniažky, ktoré deti svojou usilovnosťou takto zarobia, sa potom použijú na nákup učebných pomôcok do školy.


Robia obci radosť
Evka ČERŇANSKÁ,
1. miesto vo výtvarnej súťaži Čas radosti, veselosti (CVČ Spektrum Žilina)
Miško MIČÚCH,
uverejnené výtvarné práce v časopise Vrabček
Jakub KŠIŇAN,
úspešný riešiteľ matematickej Pytagoriády
Adamko VEREŠ,
úspešný riešiteľ matematickej Pytagoriády


Mirka DOLINAJOVÁ,
uverejnené výtvarné práce v časopise Vrabček
Mirka HUDECOVÁ,
účasť v okresnom kole Hviezdoslavovho Kubína
Deniska DOLNÍKOVÁ (MŠ),
3. miesto vo výtvarnej súťaži Jesenné čarbičky (CVČ Spektrum Žilina)
Danielka ČERŇAŇNSKÁ (MŠ),
3. miesto vo výtvarnej súťaži Usmejte sa, prosím (CVČ Spektrum Žilina)Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 2. S jazykom vám pomôže elektronický prekladač Vasco Translator M3
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 2. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 3. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 4. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 5. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 689
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 10 935
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 5 946
 4. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 4 502
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 179
 6. Manuál k výsadbe priesad 2 065
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 1 979
 8. Unikátna kniha vás naučí zvládať nástrahy internetu 1 936

Blogy SME

 1. Milan Buno: 7 knižných tipov: Dve slovenské katedrály tak, ako ste ich ešte nevideli!
 2. Michael Achberger: Takto si vyberiete jedlo v reštaurácií a nepriberiete
 3. Viera Spišáková: Trapas zubársky II
 4. Elena Antalová: Jeden prieser za druhým...A je to dôležité?
 5. Jaroslav Polaček: Leto v Košiciach bude krásne, zelené a rozkvitnuté
 6. Karol Bujaček: Trestný poriadok a lehoty
 7. Irena Šimuneková: Trávny Ždiar
 8. Martin Minarovič: Je duchovný s nadváhou problém?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 17 454
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 9 331
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 155
 4. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 7 082
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 5 508
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 984
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 2 976
 8. Tomáš Jacko: Mám si šetriť na súkromného psychiatra vo Viedni? 2 532
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 3. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 4. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Členovia Karate Klubu AC UNIZA Žilina opäť zbierali medaily.


13 h

Výsledkový servis žilinských atlétov.


13. máj
Alexandra Hučeková

Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize.


13. máj

Kostol Obrátenia svätého Pavla do niekoľkých týždňov odhalia do pôvodnej podoby.


TASR 13. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V okrese Rimavská Sobota došlo k dopravnej nehode dvoch osobných áut.


14. máj

Trenčiansky samosprávny kraj pripravuje výstavbu dvoch nových rozhľadní, vieme kde.


SITA 18 h

Príprava na prvý lisovňu platí na Slovensku trvala asi päť rokov.


14. máj

Pavol Vajdečka robí vlasové protézy ako prvý na Slovensku.


9. máj

Blogy SME

 1. Milan Buno: 7 knižných tipov: Dve slovenské katedrály tak, ako ste ich ešte nevideli!
 2. Michael Achberger: Takto si vyberiete jedlo v reštaurácií a nepriberiete
 3. Viera Spišáková: Trapas zubársky II
 4. Elena Antalová: Jeden prieser za druhým...A je to dôležité?
 5. Jaroslav Polaček: Leto v Košiciach bude krásne, zelené a rozkvitnuté
 6. Karol Bujaček: Trestný poriadok a lehoty
 7. Irena Šimuneková: Trávny Ždiar
 8. Martin Minarovič: Je duchovný s nadváhou problém?
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 17 454
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 9 331
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 155
 4. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 7 082
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 5 508
 6. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 984
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 2 976
 8. Tomáš Jacko: Mám si šetriť na súkromného psychiatra vo Viedni? 2 532
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 3. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 4. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu