Pondelok, 16. máj, 2022 | Meniny má Svetozár

Dnes na návšteve v MZŠ Lipová ulica Rajec

Mestská základná škola na Lipovej ulici je situovaná na okraji severozápadnej časti mesta Rajec. Jej výhodou je, že sa nachádza v pokojnom prostredí, kde sú negatívne vplyvy životného prostredia minimálne. Množstvo zelene v okolí vytvára skôr dojem školy

v prírode. „Aké má škola nevýhody?“ na to sme sa opýtali jej riaditeľa Mariana Paprskára.Škola je prvý odrazový mostík


Ploché strechy, veľké presklené priestory, ktoré sa nedajú vykúriť a s tým súvisiace vysoké platby za energiu a splaškovú vodu.


Ako to chcete vyriešiť?
Už sme opravili strechy na oboch telocvičniach, tento týždeň začíname s ostatnými budovami. Dohromady je to viac ako 2 500 metrov štvorcových. Čo sa týka tej druhej záležitosti, máme pripravený projekt na oplášťovanie celej budovy a výmenu okien. Potrebovali by sme na to takých 40 miliónov korún, keď sa však zoberie do úvahy, že vo vykurovacom období platíme mesačné zálohové platby za plyn asi 300-tisíc korún, myslím, že je to investícia, ktorá by sa nám rýchlo vrátila. Za rekonštrukciu osvetlenia v telocvičniach sme zaplatili 200-tisíc korún, potrebovali by sme však financie aj na opravu prístupovej cesty. Tá však bude musieť počkať.
Zmeňme trochu tému. Priblížte vašu školu našim čitateľom.
Svoju históriu začala písať v roku 1973, ako vtedy moderný typ školy s jedným podlažím, dvoma telocvičňami, jedálňou a kuchyňou. Odvtedy prešla niekoľkými rekonštrukciami, najmä v interiéri. V apríli 2002 sme získali právnu subjektivitu a jej zriaďovateľom sa stalo mesto Rajec. V tomto školskom roku máme 28 tried, ktoré navštevuje 753 žiakov z Rajca, ale aj z bližšieho či vzdialenejšieho okolia. Spolu máme 50 zamestnancov. Máme aj špecializované učebne chémie, fyziky, jazykov, počítačovú učebňu, dielňu a školský pozemok.
A čo spolupráca školy a rodičov?
Tú musím jednoznačne hodnotiť pozitívne. Je na výbornej úrovni. Presvedčil nás o tom aj tradičný spoločný ples, ktorý sa uskutočnil 22. januára. Tu patrí veľké poďakovanie celému výboru ZRŠ pod vedením Márie Škorvánkovej, ktorá celé podujatie koordinovala a dotiahla úspešne do skorého mrazivého rána. Združenie rodičov nám aktívne pomáha aj v oblasti financovania a organizovania rôznych akcií. Musím spomenúť aj to, že spolupracujeme s mnohými ďalšími subjektami a inštitúciami, ktoré sú v meste, ale i mimo neho. Vysoká detská politika


Poslancami parlamentu sú od decembra minulého roka aj traja žiaci MZŠ na Lipovej ulici v Rajci. Miroslava Turancová, Jakub Bôtoš a Jakub Bajzath. Nie toho naozajstného, slovenského, hovoríme samozrejme o Parlamente mladých mesta Rajec, ktorý pracuje pod vedením riaditeľky Mestského kultúrneho strediska v Rajci Dagmar Lasokovej. „V tomto detskom parlamente je nás štrnásť. Každá základná a stredná škola v Rajci tam má niekoľkých zástupcov. Za predsedníčku sme si zvolili Janu Murárikovú z Gymnázia Rajec,“ dozvedeli sme sa od Mirky Turancovej. Povedala nám aj to, že sa stretávajú raz za mesiac a spoločne i individuálne pripravujú rôzne projekty, ktoré by zaujali a pritiahli ich rovesníkov. Na zasadnutiach ich rozoberajú a posudzujú, ale už rozmýšľajú aj o ďalších.
Naozaj to nie je len taký obyčajný parlament. Prednedávnom  absolvovali aj prvý medzinárodný výjazd. „V utorok 2. mája sme boli v Zlíne, kde pracuje podobný detský parlament ako u nás. Pozvali nás, aby sme sa navzájom informovali o tom, ako to kde funguje. Možno pripavíme aj nejaké spoločné podujatie. Ale boli sme už aj na zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Rajci a zoznámili sme sa s jeho poslancami a stretli sme sa aj s primátorom mesta Jánom Rybárikom,“ to bola ďalšia informácia od Mirky Turancovej. Na svete je už aj realizácia prvého projektu Parlamentu mladých. V priestoroch Materskej školy na Ulici obrancov mieru sa začína robiť nová posilňovňa, ktorú bude financovať mesto a bude slúžiť všetkým, ktorí budú chcieť cvičiť. Deťom aj dospelým. 


Neodolateľné a skvelé
Prvý významný úspech si MZŠ na Lipovej ulici v Rajci pripísala na svoje konto už v prvej polovici septembra tohto školského roka. Od 9. do 11. septembra boli v poľskom meste Opole Majstrovstvá Európy v mažoretkovom športe. Po úspešnej niminácii na Majstrovstvách Slovenska vo Veľkom Krtíši a v Prievidzi si účasť na tomto prestížnom európskom podujatí vybojovali aj Rajecké kordovánky pod vedením Zuzany Rizmanovej. „Sme pyšní na naše dievčence, ktoré v Poľsku veľmi úspešne reprezentovali nielen mesto Rajec, ale aj našu školu,“ tak zhodnotil ich vystúpenie riaditeľ školy Marian Paprskár. V silnej konkurencii a pri účasti viac ako
1 000 mažoretiek z Poľska, Českla, Chorvátska, Maďarska a Slovenska zvíťazili dievčatá z Rajca v dvoch kategóriách. Majsterkami Európy v kategórii kadetiek v duoformáciách v cvičení s paličkami sa stali Katarína Majerčiaková (5. A)
a Alexandra Hanusová (6. A). Tituly majsteriek Európy v kategórii kadetiek v miniformáciách v cvičení s paličkami zasa získali Silvia Pialová (5. A), Kristína Cesneková, Katarína Cibulková, Silvia Divková, Alexandra Hanusová (všetky 6. A) a Eva Ondrejková (ZCŠ). Nezabudnuteľné chvíle im budú ešte dlho pripomínať diplomy a zlaté medaily.


Nájdu pokračovateľov?


Školský časopis Aktuality vychádza v Rajci už piaty rok. Vedie ho redakčná rada, v ktorej je päť deviatakov z „áčky“. Hlavným šéfom je Maroš Knapec. „Zatiaľ posledné číslo vyšlo tento mesiac, ale už máme pripravené aj špeciálne vydanie pre deti, ktoré v septembri prídu do našej školy do prvej triedy. Myslím, že sa im bude páčiť,“ je presvedčený Maroš Knapec. Najväčší problém je v tom, že zatiaľ nemajú nasledovníkov, ktorí by vo vydávaní školského časopisu pokračovali. Veria však, že sa nájdu. „Do konca školského roka chceme ešte vydať jedno číslo. Privítame pomoc mladších žiakov, aby videli, ako sa taký časopis robí. Poradíme im a pomôžeme, aby v tejto tradícii pokračovali, keď my už na škole nebudeme,“ vyzýva svojich mladších spolužiakov Maroš a s ním aj ostatní členovia redakčnej rady školského časopisu Aktuality.


Jedno zo stovky


Do konca roka 2010 sa pri slovenských školách vybuduje sto futbalových miniihrísk s umelou trávou. To, ktoré 4. novembra slávnostne otvorili v areáli MZŠ na Lipovej ulici v Rajci, má poradové číslo 44. „Je to projekt Slovenského futbalového zväzu, ministerstva školstva a asociácie UEFA. Treba však pripomenúť aj podiel mesta, našej školy a sponzorov,“ zoznámil nás s projektom riaditeľ Marian Paprskár. Ihrisko má rozmery 33 a 18 metrov, je pokryté umelým trávnikom, ktorý pokrýva kremičitý piesok. Krstným otcom rajeckého ihriska je bývalý futbalista Jozef Ďurajka st. „Toto miniihrisko nie je určené len školákom, ale aj širokej verejnosti. Veríme, že ich vôľa športovať bude väčšia ako chuť ihrisko zdevastovať,“ vyslovil želanie Marian Paprskár.Sme naozaj úspešní
Starý mudrc dávno povedal, že úspech je 99 percent driny a percento talentu. Škola je rozhodne miestom, kde sa talent podporuje a rozvíja. To ostatné vychádza zo žiakov samých. „Naša škola má takýchto žiakov dostatok. Sú tvoriví, iniciatívni, aktívni a majú predovšetkým chuť bojovať na tom svojom poli. A potom prichádza úspech, radosť a určite aj obdiv,“ hodnotí svojich žiakov riaditeľ MZŠ v Rajci na Lipovej ulici Marián Paprskár. Niekoľko takýchto úspešných žiakov vám teraz predstavíme.
•V okresnom kole matematickej olympiády získal 1. miesto Štefan Kavec zo 7. A, štvrtý bol Filip Súkeník (5. A).
•Z okresného kola geografickej olympiády si 2. miesto odniesol Lukáš Knapec (7. A), postúpil do krajského kola, kde skončil na 5. mieste.
•V celoslovenskej výtvarnej súťaži DÚHA boli ocenení Miroslav Jakubes (4. A), Michal Baláž (6. D) a Dominika Hamová.
•Dekanátne kolo biblickej olympiády absolvovalo družstvo v zložení Jozef Kozárik, Štefan Kavec a Michaela Hodasová (všetci 7. A) a obsadili pekné
4. miesto.
•V súťažnej prehliadke detských skupín moderného a scénického tanca Žilinský kryštál obsadila skupina Čučoriedky 1. mies-
to. O úspech sa zaslúžili Patrícia a Michaela Smolkové (3. B),
Andrea Koledová, Zuzana Mihalcová, Júlia Pakošová (všetky 4. A), Dominika Horníková
(6. C) a Adriana Pavlíková (6. D).
V tanečnej súťaži Let´s dance získali tieto dievčatá 2. miesto. Na tejto súťaži zabodovali vo voľnej tvorbe, v mladšej vekovej kategórii aj s chlapcami s choreografiou Rock and roll, takže treba pochváliť aj Mareka Fapšu, Martina Rybára, Juraja Žovinca a Michala Šimeka zo 4. A. Ako sólo tanečníci postúpili do finále Julia Hančíková (5. A) a Juraj Žovinec.Beh na dlhé trate
„Historický úspech dosiahla naša škola v októbri 2004, keď sa naši žiaci, vtedy deviataci, stali majstrami Slovenska v cezpoľnom behu,“ pochválil svojich žiakov riaditeľ Marian Paprskár. Hovoril o Jaroslavovi Jarinovi a Ladislavovi Personovi, úspešných reprezentantoch školy. Hoci obaja už navštevujú iné školy, tradícia bežcov v škole ostáva. Deviatak Tomáš Jančovič a ôsmačka Barborka Žideková sú majstrami Žilinského okresu v tej istej disciplíne. Tu bola s 3. miestom úspešná i deviatačka Petra Harčárová, rovnako aj družstvo dievčat, ktoré obsadilo 1. miesto, chlapci boli len druhí. Tomáš sa stal aj majstrom Žilinského kraja a na majstrovstvách Slovenska v Brezne získal pekné 9. miesto. 

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. S jazykom vám pomôže elektronický prekladač Vasco Translator M3
 2. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 2. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 3. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 4. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 5. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 689
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 10 965
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 5 961
 4. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 4 360
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 194
 6. Manuál k výsadbe priesad 2 037
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 1 988
 8. Unikátna kniha vás naučí zvládať nástrahy internetu 1 907

Blogy SME

 1. Milan Buno: 7 knižných tipov: Dve slovenské katedrály tak, ako ste ich ešte nevideli!
 2. Elena Antalová: Jeden prieser za druhým...A je to dôležité?
 3. Michael Achberger: Takto si vyberiete jedlo v reštaurácií a nepriberiete
 4. Karol Bujaček: Trestný poriadok a lehoty
 5. Viera Spišáková: Trapas zubársky II
 6. Martin Minarovič: Je duchovný s nadváhou problém?
 7. Jaroslav Polaček: Leto v Košiciach bude krásne, zelené a rozkvitnuté
 8. Štefan Vidlár: Uš su celkom zblbnutý, prach chudoby pohnutý...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 17 781
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 9 401
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 155
 4. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 7 094
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 5 547
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 2 988
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 979
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 432
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Ilustračná foto.

Cez víkend sa odohralo 21. kolo oblastných futbalových súťaží.


12m

Členovia Karate Klubu AC UNIZA Žilina opäť zbierali medaily.


14 h

Výsledkový servis žilinských atlétov.


13. máj
Alexandra Hučeková

Učiteľ Slovenska je národná cena licencovaná prestížnym medzinárodným ocenením Global Teacher Prize.


13. máj

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V okrese Rimavská Sobota došlo k dopravnej nehode dvoch osobných áut.


14. máj

Trenčiansky samosprávny kraj pripravuje výstavbu dvoch nových rozhľadní, vieme kde.


SITA 19 h

Príprava na prvý lisovňu platí na Slovensku trvala asi päť rokov.


14. máj

Medveď sa zatúlal ku kostolu uprostred dediny.


13. máj

Blogy SME

 1. Milan Buno: 7 knižných tipov: Dve slovenské katedrály tak, ako ste ich ešte nevideli!
 2. Elena Antalová: Jeden prieser za druhým...A je to dôležité?
 3. Michael Achberger: Takto si vyberiete jedlo v reštaurácií a nepriberiete
 4. Karol Bujaček: Trestný poriadok a lehoty
 5. Viera Spišáková: Trapas zubársky II
 6. Martin Minarovič: Je duchovný s nadváhou problém?
 7. Jaroslav Polaček: Leto v Košiciach bude krásne, zelené a rozkvitnuté
 8. Štefan Vidlár: Uš su celkom zblbnutý, prach chudoby pohnutý...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 17 781
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 9 401
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 155
 4. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 7 094
 5. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 5 547
 6. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 2 988
 7. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 979
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 2 432
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 3. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 4. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 5. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 6. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu