Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Mediácia ako prostriedok k riešeniu konfliktov

Rozprávali sme sa s Františkom Skokanom, klinickým psychológom, mediátorom, grafológom

František Skokan, prezident sekčnej komory psychológov Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov, asistentov, technikov a laborantov. (SKIZPALT) Ženatý, 49 rokov, šťastný otec jedného dospelého dieťaťa...
Túžil študovať na drevárskej škole vo Zvolene, ale nevyšlo to, tak vyštudoval psychológiu. S mediáciou sa stretol v roku 1992 počas absolvovania psychoterapeutického výcviku. Ako sám hovorí: „Mediáciu sme si vtedy mýlili s meditáciou. Mediácia je alternatívne riešenie konfliktov medzi dvoma spornými stranami tak, aby tieto strany mali aktívnu účasť na riešení konfliktu, s cieľom dosiahnuť spokojnosť obidvoch strán s riešením sporu.“


Ako ste sa dostali k psychológii?
Robiť psychológa nebola moja detská túžba, chcel som byť lesníkom, no na Vysokú lesnícku do Zvolena som sa nedostal. Po strednej škole som začal robiť sociálneho kurátora, kde som k práci potreboval psychológiu. Popri zamestnaní sa mi neskôr podarilo psychológiu doštudovať na Filozofickej fakulte v Bratislave.
V čom spočívala vaša práca sociálneho kurátora?
Pomáhať ľuďom, ktorí sa vrátili z výkonu trestu odňatia slobody, pomôcť im zaradiť sa do bežného života. Hľadať im zamestnanie, spolupôsobiť na ich rodinný život. Toto bola hlavná náplň mojej práce. Bola to práca terénna, často sme vyrážali k týmto ľuďom, pretože táto činnosť sa nedá robiť od kancelárskeho stola.
Aký je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom?
Je to zdravotnícke povolanie, ale nie medicínske. Nemôžem predpisovať lieky, je to skôr o komunikácii a hľadaní príčin.
V kresťanských krajinách môže podať pomocnú ruku aj kňaz...
Sú ľudia, ktorí idú za kňazom a ten samozrejme môže pomôcť. Tak ako v psychoterapii, i tu je dôležitý vzťah. A ja vrelo odporučam i tento spôsob. Kňazi počas štúdia absolvujú pomerne veľa aj z psychológie. Pri akejkoľvek liečbe je viera dôležitá. Mám veľmi dobu skúsenosť s jedným evanjelickým kňazom, ktorý je aj absolventom psychoterapeutického výcviku. Tieto sú často náročnejšie ako celé štúdium vysokej školy. Niekedy pri našich hlbších problémoch je potrebné ísť hlbšie do prežívania i do vzťahov a často i do vzdialenej minulosti.
Koľko percent problémov si spôsobujeme sami a koľko je zapríčinených okolnosťami napríklad v detstve?
Závisí to od individuálnych problémov. Často nie je potrebné odkrývať minulosť, pretože to môže spôsobiť ďalšie problémy. Žiaľ, nie sme naučení hovoriť o svojich emóciách a pocitoch. Často máme strach, aby sme sa priveľmi neotvárali a neukazovali druhým svoje slabé stránky. Nemáme to naučené ani v rodinách. Málo komunikujeme a náš dialóg s deťmi sa často mení na púhe zákazy a príkazy. Zabúdame, že malé dieťa do takých troch rokov vlastne nerozumie záporom. Dieťa často nerozumie pojmu nerob to, rozumie len pojmu rob to a vo svojej hlave si ešte nevie preklopiť zápor. I tento fakt je často zdrojom rôznych nedorozumení. Napríklad ľudia, ktorí idú do hypnózy, tiež strácajú schopnosť vnímať zápory.
Predčasom bolo módne ísť až do tzv. minulých životov pomocou hypnózy alebo iných regresných techník. Aký máte na to názor a kam sa tí ľudia vlastne dostávajú?
Doktor Moody (autor knihy Život po živote) sa tejto oblasti venoval značnú časť svojho života. Nedošiel ku konečnému záveru, či ide o informácie z minulých životov alebo si transformujeme zážitky z bežných situácií, prípadne sa napájame na tzv. informačné pole. Osobne odmietam robiť regresné pokusy s pacientmi pred obdobie zrodu.
V čom môže byť hypnóza nebezpečná?
Hypnóza by nemala uškodiť, pokiaľ ju robí skúsený odborník. Treba dávať pozor, aby sa nepoužívala pri niektorých chorobách, ako je schizofrénia a podobne. V žiadnom prípade by sa nemala hypnóza používať proti vôli pacienta.
Je vôbec možné zhypnotizovať niekoho proti jeho vôli?
Dá sa. V podstate skoro každý je zhypnotizovateľný. Niekto viac, iný menej.
Z niektorých filmov poznáme, že je možné v hypnotickom stave dať pokyn k nejakému zločinu. Je to reálne možné?
Toto nebolo nikdy potvrdené. Človek vo svojej podstate nie je pripravený ničiť. Homo sapiens neurobí ani v hypnóze niečo, čo by neurobil aj v stave nezmeneného vedomia.
Ako uvádzate do hypnózy?
Zásadne slovne. Dnes sa už rôzne kyvadlá a iné pomôcky ani nepoužívajú.
Nemali ste niekedy problém zobudiť pacienta?
Nie. Počul som o takých prípadoch, ale mne sa to ešte nestalo. Je dôležité dodržať časový postup tak pri vstupe, ako aj pri výstupe zo zmeneného stavu vedomia a eliminovať všetky možné rušivé prvky.
S akými problémami sa najčastejšie stretávate vo svojej praxi?
Psychológia je potrebná v akejkoľvek oblasti ľudského života. Často vidím dlhodobé potláčanie rôznych problémov. O to ťažšie je potom uskutočnenie akejkoľvek zmeny. Napríklad alkoholici, ktorí všetkým vadia a rodina robí všetko pre to, aby ich dostala na liečenie. Pri ich návrate z liečenia práve rodina často zlyhá, pretože sa nevie vyrovnať s realitou, že zrazu má doma iného človeka. Tu je pomoc psychológa veľmi dôležitá a dôležité je tiež, aby liečba bola dobrovoľná.
A čo v prípade manželskej krízy?
Tu je práve vhodná mediácia. Je to prvý krok k riešeniu krízy, keď obaja partneri chcú s problémom niečo robiť a vyhľadajú služby tohto typu. Pri mediácií obaja partneri hľadajú sami riešenie, mediátor riadi iba proces, ktorý by mal byť ukončený dohodou.
A keď chce len jeden a druhému je to, povedané obrazne „šumafuk“ ?
Tu to nemôže priniesť výrazný efekt a sú to vyhodené peniaze. Tu je možné snáď len dodatočne poskytnúť pomoc zranenému partnerovi. Niekedy hovorím: „Nebudem vám radiť, ale nastavím zrkadlo“.
Spomínali ste vyhodené peniaze. Ako je to vlastne s platením za tieto služby a ako sa k tomu stavajú zdravotné poisťovne?
Dobrá otázka. Niečo sa dá hradiť cez poisťovne, keď to súvisí so zdravotným stavom toho človeka, iné nie. Partnerské vzťahy sú skôr otázkou poradenstva a nejde to cez poisťovne. Často i toto je však práve k úžitku, pretože, čo je zadarmo, to si často nevážime.
Ako by ste bližšie vysvetlili mediáciu?
Táto bola u nás stanovená zákonom 420 z roku 2004 o mediácii. Môže byť použitá pri akomkoľvek spore. Ja ju najviac aplikujem v oblasti partnerských vzťahov. Napríklad, keď sa manželia nevedia dohodnúť, či pôjdu na dovolenku do Tatier alebo k moru a začne hádka. Častý je spor o tom, či už mať a prípadne koľko detí. Pri mediácií hľadáme skôr konsenzus ako kompromis. Riešenie, ktoré bude vyhovovať obom stranám. Mediačné riešenie často ušetrí mnoho financií obom stranám sporu, najmä v prípade, keď sa vyhne súdnemu sporu.
Čo nasleduje po úspešnom mediačnom riešení?
Mediácia končí spravidla písomnou dohodou, kde sa zaznamená, na čom sa obe stránky sporu dohodli. Môže byť ukončená aj notárskou zápisnicou, ale spravidla to nie je potrebné, pretože dohoda dosiahnutá pred mediátorom je právne vymožiteľná. Samozrejme, pokiaľ je v súlade s právom. Preto je žiaduce, aby mediátor mal aspoň základné právne vedomie.
Ako je to v pracovnoprávnych sporoch?
Mediácia je aj v tomto prípade vhodná, či už ide o spory so zamestnávateľom alebo medzi zamestnancami. Napríklad pri uzatváraní kolektívnych zmlúv je odporučený postup, ak sa strany nedohodli.
Pri vašej práci nielen ako mediátora, ale aj psychológa, prichádzate do styku s rôznymi – i ťažkými osudmi ľudí. Ako sa bránite syndrómu vyhorenia, ako relaxujete a kde naberáte silu?
Často je to veľmi náročné, ale snažím sa neprenášať tieto problémy za prah svojho bytu. Nie vždy sa mi to darí. Často chodím na supervízne sedenia, kde rozoberáme jednotlivé ťažšie prípady, aby sme v tom neboli sami.
Kde máte ten tajný kľúčik, ktorým sa prepnete, aby ste problémy nenosili v hlave?
Mám relaxačné cvičenia a koníčky, ktoré mi ľahšie umožňujú vypnúť. Súvisí to aj s mojím detstvom a lesníctvom, ktoré som chcel študovať. Chodím do prírody. Osvedčilo sa mi rúbanie dreva. Chôdza je výborná, ale nie vždy sa pri nej podarí odpútať od problémov.
Ale nehrozí odseknutie palca...
To nie, ale môžem zakopnúť.
Váš pohľad do budúcnosti je optimistický?
Pozrite sa, ľudia si zvykli dávať do materiálnych záležitostí značné prostriedky. Kategóriu zdravia sme však – i pod vplyvom socializmu, nepovažovali za dostatočnú hodnotu. Osobne pociťujem, že sa situácia pomaly stabilizuje. Bude treba dávať väčší dôraz na prevenciu, nepodceňovať pravidelné prehliadky u lekára a podobne. Budeme zrejme viac dávať do seba a nie na seba. Budeme odolnejší, zdravší a budeme sa lepšie cítiť.
Sledujete politické dianie?
Politiku sledujem, ale snažím sa do nej nezapájať. Politika niekedy tak intenzívne vtiahne, že už neostáva priestor na základné záležitosti. Veci verejné však sledujem, aj sa niekedy verejne vyjadrím, s čím nesúhlasím. Aktívnu politiku, ale neprosím.
Pán Skokan, ďakujem vám za rozhovor pre My Žilinské noviny a dovoľujem si našich čitateľov pozvať i vo vašom mene na Mediačný život Žiliny, ktorý organizuje Nadácia 21. storočia v rámci cyklu 100 farieb života Žiliny v utorok 23. mája 2006 o 17.00 h.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 2. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 8. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 9. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 10. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 7 002
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 565
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 126
 4. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 703
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 570
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 911
 7. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 484
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 289
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 215
 10. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 127

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Pár
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 3. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 4. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 5. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 6. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 7. Stanislav Pánis: Normalizácia volatility pri pokračovaní rely
 8. Rudolfa Vallová: Zamerané na verejnú správu
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 809
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 193
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 037
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 418
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 601
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 928
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 809
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Obyvatelia rodinných domov majú povinnosť prevziať si kompostér.


9 h

Vodič nafúkal takmer tri promile.


10 h

V Žiline zrealizovali viac ako 19-tisíc operácií.


14 h

Nezamestnanosť v ŽSK stúpla v decembri o 0,11 percenta.


TASR 18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Orave sú len dve dediny, v ktorých za minulý týždeň nezaznamenali covid. Tri dediny Bielej Oravy mali spolu o takmer tretinu viac infikovaných ako celý Dolnokubínsky okres.


25. jan

Kúpalisko splnilo poslednú podmienku na prevádzku bazénov s termálnou vodou.


10 h

Nadnárodný reťazec plánoval otvoriť už vlani.


25. jan

Na miesto boli privolaní hasiči.


4 h

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Pár
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: Epilóg – Zbohom, Anglicko
 3. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 4. Natália Šepitková: Pandémia v Dánsku už možno čoskoro skončí
 5. Anna Milanová: Šťastie 1,2 ... 2022
 6. Lucia Žárska: Investovať do PayPal práve teraz?
 7. Stanislav Pánis: Normalizácia volatility pri pokračovaní rely
 8. Rudolfa Vallová: Zamerané na verejnú správu
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 809
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 9 193
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 037
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 418
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 601
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 063
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 928
 8. Martin Sústrik: Lesk a bieda vedy 3 809
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu