Jedno z tradičných bocianích hniezd je už dlhé roky v Malej Bytči pri požiarnej zbrojnici. Ľudia si naň zvykli. Považujú ho za neodmysliteľnú súčasť obce. Už druhý rok sa v ňom však bociany neuhniezdili, a tak Malá Bytča akoby osirela. „Je to škoda. Veľmi dlho sme tu bocianov mali a teraz už dva roky nie. Minulý rok vôbec. Tohto roku tu asi tri dni jeden býval, ale sa pravdepodobne nedočkal samice, a tak odletel,“ hovoria miestni. Okres Bytča patrí do Správy Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy (CHKO). Podľa zoológa Martina Kostru sa nedá presne povedať, prečo sa bociany v Malej Bytči nezahniezdili. „Minulý rok bol však veľmi zlý na bociany. Prichádzali veľmi neskoro a navyše bolo zlé počasie a dažde. Niekedy príčinu nevieme zistiť. Pár jednoducho z nevysvetliteľných príčin nehniezdi,“ uviedol Kostra. V okrese Bytča evidujú zoológovia štyri bocianie hniezda. V minulom roku bociany hniezdili len v Predmieri. Hniezda v Malej Bytči a Bytči boli neobsadené. V Kotešovej už evidovali len podložku. „Obsadzuje ju väčšinou len agresívny samec, ktorý tam nepustí iný pár, a tak zostáva hniezdo neobsadené,“ dodáva Kostra. Tento rok sa „svojich“ bocianov po troch rokoch konečne dočkali aspoň obyvatelia Veľkej Bytče. Na známom hniezde týčiacom sa nad mestom pri futbalovom štadióne hniezdili bociany naposledy v roku 2002 a rodičovský pár vtedy vychoval dve mláďatá. Až v tomto roku sa tu bociany zahniezdili opäť. Práve v týchto dňoch sedia na vajíčkach a v priebehu pár dní by sa mali dočkať mláďat.
Žilinský okres spadá do teritória Národného parku Malá Fatra (NP MF). „Na našom teritóriu monitorujeme 12 hniezd bociana bieleho,“ hovorí zoológ Jozef Galčík zo Správy NP MF. Podľa jeho slov ale NP MF nie je práve ideálne prostredie pre hniezdenie bocianov. „Sú tu totiž veľké lesné a skalné komplexy. Bocian potrebuje najmä podmáčané lúky, pasienky a polia, kde žijú obojživelníky, drobné hlodavce, či mláďatá vtákov,“ dodal Galčík.
Podľa posledných údajov žije na Slovensku asi 1 300 párov bociana bieleho. U nás sa zdržujú od konca marca do augusta. Potom odlietajú do južnej Afriky. Na svojej ceste preletia úctyhodných
1 300 kilometrov. V súčasnosti práve sedia na vajciach. „Znášajú 3 až 5 vajec. Liahnu sa asi 35 dní a ďalšie 2 mesiace vychovávajú mláďatá,“ hovorí Jozef Galčík. V okrese Žilina evidujú bocianie hniezda len v Gbeľanoch, Mojši, Hôrkach, Turí, Rajci a Dolnom Hričove. Minulý rok v NP MF dospelí jedinci vychovali dohromady 18 mláďat. V týchto dňoch by sme sa mohli dozvedieť, koľko to bude teraz.