nie. Jedným z nich je aj 35-ročný Anton Labant z Kubíkovej (na snímke), ktorý maturoval minulý týždeň na Strednom odbornom učilišti (SOU) stavebnom v Žiline na Bôriku.
„Učilište som skončil v roku 1987, vtedy sa maturite neprikladal až taký veľký význam, tak som šiel na vojnu. Plánoval som, že keď sa vrátim, tak si maturitu dorobím. Ubehli však dva, tri roky a nebolo z toho nič. Až pred pár rokmi našiel som si priateľku, ktorá študuje na vysokej škole a vďaka nej som aj ja išiel doštudovať. Dá sa povedať, že ma tam dotlačila. Hovorila, aby som to vyskúšal a ak to nepôjde, že môžem kedykoľvek odísť. Študoval som študijný odbor „Strojárstvo - výroba, montáž, oprava prístrojov, strojov a zariadení“. Podobný odbor som mal, aj keď som chodil na učilište. Vtedy to bol „Mechanik a opravár strojov a zariadení“, takže to na seba nadväzovalo,“ hovorí Anton Labant. V školských laviciach strávil tri roky. V práci mu vychádzali v ústrety, dokonca mu zaplatili aj dni, ktoré strávil v škole. „Kedysi trvalo toto štúdium dva roky, ale vtedy som zaváhal, takže som musel študovať dlhšie. Beriem to tak, že ten jeden rok je daň za to, že som nešiel do školy skôr. Je toho viac, keď musí človek chodiť aj do práce aj učiť sa a tých otázok je dosť, ale keď už som sa na to dal, tak to musím dotiahnuť do konca.“ Anton Labant maturoval zo štyroch predmetov. Časťou skúšky zo slovenského jazyka bola aj písomná práca. „Z praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky, som mal tému „Prevody ozubenými kolesami, kde som musel vypracovať dvadsať až tridsať strán, priložiť obrázky, dať to zviazať, aby to malo formu. K tomu sme ešte museli mať pripravený model. Rozobral som nejaké prevodovky a na ten model som namontoval súkolesia, ktoré som potom popísal. Túto prácu som obhájil. Už som si dal aj prihlášku na vysokú školu. Či nastúpim, to ešte uvidíme. Zmestil som sa do priemeru z matematiky, takže by ma mali zobrať bez prijímacích skúšok,“ dodáva Anton Labant. Podľa informácií zástupcu riaditeľa SOU stavebného v Žiline na Bôriku Josefa Ilčíka prebieha program večerného a externého štúdia popri zamestnaní už viac ako štvrťstoročie.
V poslednej dobe však už začínajú absolventi stavebného učilišťa preferovať dvojročné denné nadstavbové štúdium. „To znamená, že okamžite po vyučení u nás pokračujú a za dva roky sú schopní urobiť si maturitu. Spomínanému Antonovi Labantovi, vzhľadom k tomu, že mal určitý časový odstup od ukončenia učilišťa a bol zamestnaný, sme umožnili študovať v rámci nadstavbového trojročného večerného štúdia. O toto štúdium však už v súčasnosti je menší záujem. V posledných rokoch u nás študovali študenti, ktorí potrebujú pre výkon svojej činnosti aj úplné stredoškolské vzdelanie, ako napríklad vojaci, policajti, mestská polícia.“ Dnes sú už motívy na štúdium skôr také, že záujemcovia o maturitu si chcú doplniť vzdelanie, aby mohli pracovať ako majstri alebo stavbyvedúci, prípadne pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Aj SOU stavebné v Žiline na Bôriku sa môže pochváliť úspešnými inžiniermi a bakalármi. „Nadstavbové dvojročné denné štúdium ponúkame v dvoch študijných odboroch - stavebníctvo a strojárstvo. Tento a budúci rok ešte dobieha večerné štúdium „Prevádzka miestneho hospodárstva“ so zameraním na výrobu a služby,“ dodáva Josef Ilčík.
Reštaurácia Daniela Hradište
Hradište 166
Hradište (Partizánske)