Fajčiarska závislosť na nikotíne sa radí medzi závislosti heroínového typu. Zbaviť sa tohto zlozvyku pomôže vyhnúť sa zdravotným komplikáciám, dokonca zachrániť život.
Na Svetový deň proti tabaku sme navštívili oddelenie tuberkulózy a pľúcnych chorôb v žilinskej nemocnici. Jedným z najčastejších ochorení, ktoré postihuje práve fajčiarov, je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). „V lekárskych kruhoch sa hovorí, že CHOCHP-ka je chorobou tretieho tisícročia,“ povedala primárka pľúcneho oddelenia žilinskej nemocnice Anna Tatarková. Podľa jej slov na Slovensku veľmi veľa ľudí fajčí: muži, ženy aj mládež. Stúpa počet fajčiacich žien. Myslí si, že je to v dôsledku preťaženia žien v pracovnom procese. Práve ony sú vysoko rizikovou skupinou, najľahšie podliehajú nikotínovej závislosti a najskôr sa u nich prejavujú rôzne ochorenia, dokonca až rakovina pľúc, varuje odborníčka.
„Postihnutí ľudia sú dýchaviční najskôr pri pohybe, neskôr aj v pokoji, kašlú, vykašliavajú hlienové pľuvance,“ opisuje príznaky primárka Tatarková. K tomu sa pridružujú choroby srdca, vysoký tlak, s fajčením súvisí rakovina pľúc. CHOCHP je nevyliečiteľná, je druhým najčastejším neinfekčným ochorením na svete a ročne naň zomrie asi tri milióny ľudí. Príznaky sa dajú rozpoznať väčšinou až po štyridsiatom roku života. Do istej miery môže byť choroba ovplyvnená genetickou predispozíciou a ak sa k tomu pridruží fajčenie, je takmer zaručené, že ochorenie sa objaví. Pri včasnom zachytení postihnutých pacientov sa dá stav zlepšiť. Preventívne vyšetrenie sa robí spirometrickým prístrojom. Využili sme príležitosť a toto vyšetrenie sme absolvovali. „Ide o neinvazívnu metódu, ktorá je založená na odmeraní množstva nadýchnutého a vydýchnutého objemu vzduchu v pľúcach,“ vysvetlila nám primárka Tatarová a doložila, že na základe výsledku testu sa dá oveľa skôr odhaliť začiatok choroby. V rámci dňa proti tabaku mohli ľudia navštíviť ktoréhokoľvek pľúcneho lekára, ktorý im bezplatne vykonal uvedené spirometrické vyšetrenie.