„Vo všeobecnosti platí, že lekári vykonávajú svoju prax do vysokého veku – častokrát sú už prestárli. Chýbajú tu najmä zubní lekári,“ uviedol hovorca ŽSK Peter Kubica (na snímke). Najhoršia situácia na území samosprávneho kraja je v Nemocnici s poliklinikou Čadca. Tam už dokonca v najbližších dňoch vznikne problém s obsadením miest neurológov z dôvodu plynutia výpovednej lehoty primára a jeho zástupcu. Ďalšou chýbajúcou profesiou v Čadci sú gynekológovia. „Väčšia migrácia lekárov na Čadčiansku, oproti iným regiónom, súvisí s geografickým situovaním Čadce, ktorá sa nachádza v blízkosti českých hraníc. Tam majú slovenskí lekári možnosť lepších pracovných podmienok a finančného ohodnotenia. Radi to využijú a zamestnajú sa v českých zdravotníckych zariadeniach,“ uviedol Kubica. V ostatných regiónoch si odborní lekári radšej otvárajú súkromnú prax, pretože tak majú možnosť väčšieho príjmu, ako môžu dosiahnuť v štátnych alebo samosprávnych nemocniciach.
V polovici mája predstavovali záväzky zdravotníckych zariadení v pôsobnosti ŽSK 148 miliónov korún, z toho 11 miliónov má vyrovnať spoločnosť Veriteľ.
Podľa vlastných slov Juraj Blanár je proti akejkoľvek privatizácii nemocníc s poliklinikami. „Práve naopak, budem presadzovať technickú obnovu zdravotníckej infraštruktúry jestvujúcich nemocníc nielen z vlastných zdrojov, ale aj z prostriedkov EÚ s cieľom skvalitnenia služieb v zdravotníckych zariadeniach,“ povedal župan, ktorý tvrdí, že úrad ŽSK tiež pripravuje zmenu riadenia a fungovania polikliník. „Dnešný stav je taký, že sme takmer čistým prenajímateľom priestorov v našich poliklinikách pre neštátnych lekárov. Cieľ je úspora finančných prostriedkov na správu týchto budov a vytvorenie podmienok na zlepšenie ich technického stavu,“ uviedol Blanár. ŽSK má v pôsobnosti sedem polikliník, pričom náklady na ich prevádzku v roku 2005 predstavovali viac ako 108 miliónov korún. Napríklad len náklady na polikliniku v Bytči predstavovali 7 435 000 Sk.
Samosprávny kraj má pritom minimálny dosah na lekárov. „Čo sa týka lekárov, ŽSK má dosah iba na súkromných, nakoľko im vydáva povolenia na poskytovanie zdravotnej starostlivosti na základe pridelenej licencie od stavovských komôr. Sledovanie a kontrola úrovne poskytovania zdravotnej starostlivosti lekármi je v kompetencii Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ dodal Kubica. ŽSK je okrem toho povinný kontrolovať materiálno-technické vybavenie lekárov, vedenie zdravotnej dokumentácie, dodržiavanie právnych noriem a predpisov, schvaľuje tiež ordinačné hodiny lekárov a kontroluje všetko, čo súvisí s prednostným poskytovaním ambulantnej starostlivosti (dodržiavanie prednostného ošetrenia pacienta, či výšky poplatku zaň). ŽSK je tiež oprávnený udeľovať pokuty za porušenie povinností zdravotníckeho pracovníka na základe podnetu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Náklady na prevádzku NsP
Náklady predstavujú: náklady na lieky, špeciálny zdravotnícky materiál, potraviny, energie, mzdové náklady a odvody.
Nemocnica s poliklinikou (NsP) Náklady za rok 2005
NsP Trstená 18 700 545
NsP Dolný Kubín 25 224 422
NsP Liptovský Mikuláš 27 132 332
NsP Čadca 28 817 869
SPOLU 99 875 168
Náklady na prevádzku polikliník
Náklady predstavujú: náklady na elektrickú energiu, vodu, paru, tuhé palivo, pohonné hmoty.
Polikliniky Náklady za rok 2005
Turčianske Teplice 15 955 000
Bytča 7 435 000
Martin 11 959 000
Námestovo 40 014 000
Turzovka 8 952 000
Kysucké Nové Mesto 9 214 000
Liptovský Hrádok 15 224 000
SPOLU 108 753 000