Putovanie stredovekým Nemeckom

Spolková republika Nemecko – krajina plná kontrastov, bohatá na prírodné krásy, pamiatky a kultúrne dedičstvo, rozprestierajúca sa medzi morom a vysokými horami. Takto stručne by sa na úvod dal charakterizovať 82 miliónový štát, ktorý patrí k najhustejši

Spolková republika Nemecko – krajina plná kontrastov, bohatá na prírodné krásy, pamiatky a kultúrne dedičstvo,  rozprestierajúca sa medzi morom a vysokými horami. Takto stručne by sa na úvod dal charakterizovať 82 miliónový štát, ktorý patrí k najhustejšie osídleným krajinám Európy. Nemci sú známi ako veľkí cestovatelia a rozmanitosť tejto obrovskej krajiny nenecháva nikoho na pochybách,  že aj na ich „vlastnej pôde“ je dostatok priestoru na celoročnú aktivitu všetkých vekových skupín v segmente cestovného ruchu.  Presvedčila sa o tom Ivana Labudová z Martina (na snímke), ktorá sa rozhodla navštíviť stredoveké mestá a hrady v nemeckom Bavorsku. Zo štvordňovej cesty prišla nadšená a s nami sa podelila o svoje zážitky.


ÚŽASNÝ NORIMBERG
Ivana pôsobí v cestovnej agentúre Kainar, ktorá má ambície rozvinúť aktívny cestovný ruch s Nemeckom, najmä v regióne Žilinského samosprávneho kraja. Pracuje ako vysokoškolská učiteľka na Fakulte prírodných vied Žilinskej univerzity, kde vyučuje tradičné média. Hovorí plynule po nemecky a má rada históriu. „Nemecko charakterizujú aj kultúrne pamiatky, pulzujúce metropoly so svetovo preslávenými stavbami, honosné zámky a rezidencie, romantické hrady a monumentálne kostoly, či mestečká so zachovaným stredovekým „outfitom“ a príznačné svojou naturálnosťou. Málokto to o Nemecku vie, ale hlavne z tohto dôvodu ho znovu a znovu rada navštevujem,“ hovorí Ivana. Do Nemecka ju pozvala Nemecká centrála pre turistiku. Išlo o cestu s lákavým názvom „Burgenstrasse“, v preklade „hradná cesta“, na ktorej mala možnosť vidieť stredoveké nemecké hrady a mestá. „Ako obdivovateľku všetkého „historického“ ma zaujímalo viacero oblastí. Napríklad, ako sa tento národ stará o svoje kultúrne dedičstvo, alebo či dbajú Nemci o záchranu a sanáciu stredovekých centier a sídiel. Zaujímalo ma tiež, či bavorská vláda podporuje svojich obyvateľov v tomto smere. Počas tejto cesty som dostala odpoveď na tieto moje otázky,“ rozpráva Ivana.
Do Viedne cestovala vlakom. Odtiaľ ďalších päť hodín vlakom do Norimbergu. „Bolo zaujímavé si všimnúť, že osadenstvo vlaku tvorili z 95 percent dôchodcovia s obrovskými kuframi, ktorí prežívajú jeseň života aktívnym cestovaním a presúvali sa z Hamburgu až po Passau,“ opisuje svoju skúsenosť Ivana a dodáva: „Turistu prichádzajúceho do Norimbergu vlakom očarí už pred stanicou veľkolepé stredoveké mestské opevnenie, ktoré bolo kompletne zrekonštruované po druhej svetovej vojne a slúži ako majestátny vstup do starého mesta. V historickom centre bolo cítiť prípravy na Majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré zachádzali miestami až do extrému. Jeden príklad za všetky - krásnu barokovú studňu na námestí pri kostole Panny Márie (Frauenkirche - každoročne sa tam konajú preslávené norimberské vianočné trhy) obložil istý mníchovský umelec použitými stoličkami z futbalového štadiónu, upevnenými na lešení. Krása devätnásť metrov vysokej kamennej nádhery zostala predo mnou dokonale skrytá. Páčilo sa mi, že Nemci proti tomu demonštrovali, dokonca toto umelecké dielo musela strážiť bezpečnostná služba. Práve aj v čase, keď som tam bola,“ živo opisuje norimberskú atmosféru. Medzinárodná futbalová federácia FIFA sa vraj rozhodla dať priestor aj modernému umeniu, aby Norimberg „dýchal“ futbalom na každom kroku. Umenie? Gýč? Podľa Ivaniných slov 450-tisíc euro z „kasy“ FIFA mohli využiť aj účelnejšie. Na našu otázku, či sa Norimberčanov nespýtala na našich slávnych futbalistov Mareka Mintála a Róberta Vitteka, odpovedá s úsmevom: „Ale áno, poznajú ich veľmi dobre. Pýtala som sa na nich a hneď reagovali, že vedia, že sú zo Slovenska.“
Pýtali sme sa jej ďalej, čo ju v jednom z najbohatších miest vo Franskej ríši najviac oslovilo. „Vysoko nad mestom tróni symbol a dominanta Norimbergu – cisársky hrad. Svoju rezidenciu tu mali od roku 1050 do roku 1571 všetci cisári Svätej ríše rímskej. Staré mesto má atmosféru, ktorá vás, chcete či nechcete, dokonale pohltí. Kostol svätého Sebalda, Lorencov kostol ako aj honosné domy mešťanov svedčia o veľkolepej minulosti tohto slobodného cisárskeho mesta. Hospodársky a kultúrny rozvoj zažilo mesto najmä v 15. a 16. storočí, kedy tu žil a pôsobil najslávnejší norimberský rodák maliar Albrecht Dürer. Jeho rodný dom pochádza zo 16. storočia, našli by ste ho priamo pod cisárskym hradom, doteraz slúži návštevníkom ako interaktívne múzeum,“ hovorí Ivana.
Norimberg má však aj smutnú históriu. Adolf Hitler ho zneužil na organizovanie ríšskych snemov a zjazdov „Áno, Norimberčania o tom neradi rozprávajú. V každom prípade sú to však ľudia, ktorí milujú život, ich krásne mesto a pivo, ktoré varia v mestskom pivovare. Známe sú aj ich len ako prst veľké klobásky, ktoré servírujú s kyslou kapustou. Je to vychýrená norimberská špecialita a o ich veľkosti kolujú rozličné legendy,“ opisuje Ivana. Podľa jej slov pečú tiež Norimberčania vychýrené perníky, ktoré patria ku kulinárskym lahôdkam a tie najkvalitnejšie nesmú obsahovať viac ako 10 percent múky.
ROZPRÁVKOVÝ ROTHENBURG
Ďalšou Ivaninou zastávkou na hradnej ceste bolo romantické mesto Rothenburg ob der Tauber. Mesto oplývajúce krásou minulých storočí, ktoré môže slúžiť ako učebnicový príklad oživenia stredovekej pamiatky. „Mala som pocit, akoby sa tu zastavil čas a spoza rohu každú chvíľu vybehol konský povoz, ťahajúci koč s miestnou „VIP“. Mesto sa týči vysoko nad údolím rieky Tauber a pripomína svojou malebnosťou Český Krumlov. Hradby, veže i domy tu prežili všetky búrky času, vojny i stredoveké drancovanie,“ počúvame so zatajeným dychom Ivanin opis stredovekého nemeckého mestečka. „Po tridsaťročnej vojne sa na Rothenburg zabudlo a stal sa bezvýznamným mestečkom. A to bolo jeho šťastie. V období, kedy sa na iných miestach modernizovalo a strácali sa svedkovia stredoveku, nemohol sa Rothenburg svojich starých stavieb zbaviť. Čoskoro objavili toto zapadnuté miesto maliari, básnici, rozprávali o ňom svetu a mesto zažilo odvtedy nebývalú renesanciu. Počas druhej svetovej vojny sa stalo obeťou bombového náletu spojencov. Vnútorné jadro mesta však zostalo do značnej miery ušetrené,“ rozpráva. Ivana nám tiež prezradila, že v súčasnosti má mesto asi 25 000 obyvateľov, približne tretina z nich žije v starom meste v domoch zo 14. a 16. storočia. Mesto ročne navštívi 2,5 milióna turistov z celého sveta, najmä Japoncov. V meste je tiež Vianočné múzeum, ktoré je otvorené celý rok a Ivana hovorí, že je jediné svojho druhu v Európe. „Ubytovaná som bola priamo v historickom centre, v dome z 15. storočia. Išlo o nádhernú pamiatku, ktorá však vo vnútri bola zariadená moderne a komfortne. Z Rothenburgu som ráno odchádzala do mestečka v strednom Fransku s názvom Wolframs- Eschenbach,“ živo opisuje cestovanie mladá Martinčanka. Pútavo nám porozprávala aj o jej treťom dni v Nemecku.
ĎALŠÍ NEODOLATEĽNÝ KÚT
„Po príchode do tohto mestečka v strednom Fransku som sa neubránila pocitu, že sme v inom časopriestore. Cesty boli vydláždené dlažbou z kameňa. Napriek tomu pred každým domom parkovalo auto a radnica to toleruje, pretože chce, aby jeho obyvatelia mali maximálne pohodlie.“ Počas prehliadky mestečkom, ktoré má asi 3 000 obyvateľov, videla Ivana veľa domov v súkromnom vlastníctve zo 14. – 15. storočia. „Bavorská vláda prispieva každému majiteľovi domu na rekonštrukciu a sanáciu historických objektov vo výške asi 60 percent všetkých výdavkov, zvyšok hradí majiteľ z vlastných zdrojov. Mesto má záujem na zachovaní koloritu a rázu historickej časti, obyvatelia sú zainteresovaní a spolupráca je obojstranne prospešná,“ rozpráva o tom, čo sa dozvedela priamo na radnici mesta. V tomto mestečku Ivana obedovala v penzióne s reštauráciou zo 14. storočia. Dozvedela sa, že majiteľ hostinca zamestnáva každý rok cez leto študentov z Hotelovej akadémie v Piešťanoch. A podľa jej slov je s nimi spokojný a Slovákov má rád. „Aj pre takéto zážitky som mala z výletu výborný pocit,“ ukončila zaujímavé rozprávanie. A verte, že všetky tie zážitky a popisy krásnych nemeckých miest, o ktorých nám rozprávala, sa nám na stránky našich novín nezmestili.


UŽITOČNÉ ADRESY: www.nuernberg.de www.rothenburg.de www.wohlfahrt.com www.wolframs-eschenbach.de


Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 808
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 010
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 960
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 634
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 605
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 761
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 520
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 384
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 256
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 373
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 128
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Vodič odišiel z miesta nehody.

Zachytiť ste ho mohli v pondelok poobede.


Ilustračné foto.

Plánujú kroky na likvidáciu predaja.


  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 761
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 520
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 384
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 256
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 373
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 128
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu