Skutočne bizarná situácia vznikla minulý týždeň v Bytči. V minulom čísle sme uverejnili článok o tom, že v pondelok urobila obyvateľom mesta tesne po šiestej hodine ráno budíček šesťminútová siréna a následný oznam: „Pozor, ohrozenie vodou“. Niektorí sa preľakli, nikto však nevedel, čo sa vlastne stalo. Viac informácií totiž nedostali. Odborný radca pre informačný systém civilnej ochrany Krajského úradu v Žiline Miroslav Ftorek nám povedal, že siréna zaznela preto, že vodná stavba v Hričove prepúšťala viac vody do starého koryta Váhu. Podľa jeho slov však mal pracovník použiť namiesto sirény úplne iný signál, ktorý obsahuje aj informáciu o tom, čo sa vlastne stalo a upozornenie, že ľudia majú opustiť koryto Váhu. Nič také sa však nestalo a nikto z občanov nevedel, ako má na výstražnú sirénu reagovať. Podľa Ftorekových slov v tomto prípade pochybil aj Mestský úrad v Bytči (MsÚ), pretože dispečérovi stavby nenahlásili číslo, na ktorom mal byť zastihnutý zodpovedný pracovník, ktorý mal potom obyvateľov mesta o vzniknutej situácii informovať. Podľa prednostu MsÚ však úrad žiadnu chybu neurobil. „Máme dobre vypracovaný povodňový plán mesta Bytča. Ten sme zaslali hasičom a rovnako ho dostala aj predsedníčka Obvodnej povodňovej komisie Angelika Letková z Obvodného úradu a tiež Povodie Váhu. V ňom sú uvedené všetky dôležité čísla aj na mobilné telefóny,“ povedal Guniš. Podľa pracovníka MsÚ Bohuslava Tisa, ktorý je v prípade ohrozenia zodpovednou osobou, mesto Bytča nielenže nepochybilo, ale dokonca si urobilo prácu naviac. „Okamžite po zaznení sirény som išiel na úrad a snažil som sa zistiť, čo sa stalo. Keď sa mi to konečne podarilo, informáciu som odovzdal pracovníčke úradu, ktorá ju vyhlásila do rozhlasu,“ uviedol Tiso.
Podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva má konkrétnu povinnosť vykonávať varovanie obyvateľstva a vyrozumenie osôb aj mesto vždy na svojom území. Podľa rovnakého zákona varovať obyvateľstvo a vyro-zumievať osoby v prípade vzniku ohrozenia sú súčasne povinné právnické osoby, ktoré svojou činnosťou môžu ohroziť život, zdravie alebo majetok svojich zamestnancov alebo iných osôb. Podľa našich informácií tak ale mesto Bytča nemohlo urobiť, keďže príslušnú informáciu nemalo. Ani ju mať nemohlo. Keď sme sa totiž snažili dispečéra na vodnej stavbe v Hričove spýtať, či má mobilné číslo na pracovníka MsÚ v Bytči, povedal, že nie a na otázku, na aké číslo teda volal, odpovedal, že volal inžinierovi Bačíkovi na Okresný úrad v Bytči. Okresný úrad v Bytči však už od roku 2002 neexistuje. Kto teda v tomto prípade zlyhal?
Podľa našich informácií ide o zásadnú chybu prevádzkovateľa, pretože ten je zo zákona povinný zoznamy aktualizovať. Kontaktné čísla na vodnej stavbe mali mať, keďže Povodie Váhu sa dokonca priamo podieľalo na tvorbe povodňového plánu a následne ho aj s kontaktnými číslami dostalo k dispozícii. Ako je možné, že ich nemali? To zatiaľ zostáva záhadou. Keď sme sa snažili overiť si túto informáciu na Povodí stredného Váhu v Púchove, Pavol Filadelfi nám povedal, že oni vraj vôbec neboli povinní mestské a obecné úrady oboznámiť, čo sa stalo a prečo ľudí vystrašili šesťminútovou sirénou. Všetko by sa malo ukázať už v pondelok po stretnutí a školení všetkých zainteresovaných strán na vodnej stavbe v Hričove. „Niekde sa stala chyba a v pondelok zistíme, kde. Zároveň budeme chcieť, aby sa všetko napravilo a aby všetko fungovalo tak, ako má,“ uviedol vedúci odboru krízového riadenia Krajského úradu Dušan Bartko. V tejto chvíli to však vyzerá tak, že Mestský úrad v Bytči žiadnu chybu neurobil.