Strana primátora Jána Slotu tu totiž utrpela prehru nielen od víťazného SMER-u, ale predstihla ju ešte aj SDKÚ premiéra Mikuláša Dzurindu.
V meste Žilina totiž SMER-SD získal 10 910 hlasov, čo predstavuje 27,66 percenta. Druhé miesto obsadila SDKÚ-DS, ktorú volilo 9 731 voličov (24,67%). Až tretia bola SNS, ktorej svoj hlas odovzdalo 19,2 percenta občanov. Kontroverzného primátora Slotu a jeho stranu tak v týchto parlamentných voľbách podporilo iba 7 575 obyvateľov mesta Žilina a nie tých 30-tisíc, ktorými sa zvykne „chvastať“ a ktorí ho volili v ostatných komunálnych voľbách. Obrovským prekvapením v tejto súvislosti je vysoký počet hlasov, ktoré obyvatelia Žiliny odovzdali strane SDKÚ-DS. V žilinskom mestskom zastupiteľstve totiž hŕstka poslancov tejto strany zoskupených v opozícií už takmer celé štyri roky ostro vystupuje proti praktikám primátora. Zväčša sa však dočkali len výsmechu a opovrhovania zo strany Jána Slotu a jemu oddanej väčšiny. Pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami, ktoré budú začiatkom decembra, musí byť pre Slotu smutné poznanie, že v meste Žilina utrpel porážku práve od SDKÚ-DS, konkrétne utŕžil porážku od jeho opozičných poslancov na čele so sympatizantom SDKÚ-DS Petrom Ničíkom a členom SDKÚ-DS Petrom Fiabáne. Zdá sa, akoby si už aj väčšina obyvateľov Žiliny urobila obraz o „vládnutí“ Slotu a jeho verných. Naopak, SDKÚ slávi v meste nečakaný triumf a v jej radoch môže pred blížiacimi sa komunálkami začať vládnuť opatrný optimizmus. „Odovzdaných 9 731 hlasov pre SDKÚ-DS a tým druhá pozícia v meste Žilina, je prejavom veľkej dôvery, ktorú Žilinčania venovali programu, predstaviteľom, ale aj konkrétnym reformným krokom, ktoré strana presadila v predchádzajúcom období. No rovnako sme presvedčení, že dôvera, ktorú získala SDKÚ-DS má svoju oporu aj v politickom pôsobení strany v Žiline, kde je jedinou vážnou a dôslednou opozičnou silou. Poslanci zastupiteľstva za SDKÚ-DS hovoria pravdivo a poctivo pomenúvajú prešľapy pri riadení mesta. Výsledky parlamentných volieb v Žiline nás napĺňajú optimizmom aj pred komunálnymi voľbami, ktoré budú koncom tohto roka,“ uviedol Ivan Harman. Hovorca SNS Rafael Rafaj vo volebnom výsledku strany v Žiline žiadny veľký problém nevidí. „SNS patrí do silnej žilinskej trojky a týmto výsledkom potvrdila svoju relatívnu dominanciu v Žiline. Hneď za SDKÚ, ktorá aj v rámci Slovenska dosiahla druhý najlepší výsledok, sme skončili tretí,“ povedal Rafaj. Ten o Žiline, ako o bašte SNS, v spojitosti s veľkými voľbami neuvažuje. „O Žiline ako o bašte SNS môžeme hovoriť len v súvislosti s komunálnymi voľbami, v ktorých primátor Slota už dlho dominuje a predpokladám, že to potvrdí aj v nadchádzajúcich voľbách. Malé voľby sú totiž všade vo svete odlišné od tých veľkých,“ uzavrel Rafaj.
Odlišná je ale situácia v rámci okresu Žilina. Aj tu síce s veľkým náskokom zvíťazil SMER (30,51%). Na druhé miesto sa však prepracovala SNS (20,94%). Až tretia skončila SDKÚ, ktorú volilo 17,92% oprávnených voličov. V bytčianskom okrese po víťaznom SMER-e (30,87%) nasledovala SNS (28,80%), HZDS (12,98%), KDH (9,69%) a až štvrtá skončila SDKÚ so ziskom 8,42%. V meste Bytča vyhral SMER, pred SNS. Na tretie miesto sa pred HZDS dostala SDKÚ. V okrese Kysucké Nové Mesto vyhral SMER (36,44%), pred SNS (24,67%), HZDS (13,78%) a SDKÚ (7,77%). V meste Kysucké Nové Mesto získal SMER 38,6%, druhá skončila SNS (22,82%) a tretie HZDS (11,72%), štvrtá SDKÚ získala len 10,12%.