O čo vlastne išlo?
Na slávnosti v Ostrihome si slovenskí a maďarskí biskupi vymenili listy porozumenia, v ktorých vyjadrili vôľu katolíckych biskupov prekonať historické národnostné rozpory medzi Slovákmi a Maďarmi. Je to prvé takéto gesto za tisíc rokov spolužitia našich dvoch národov v tomto priestore.
Ako by sa dal vyjadriť postoj katolíckej cirkvi k nacionalizmu?
Spomínam si, ako pápež Ján Pavol II. na stretnutí s mládežou Slovenska v Nitre v júni 1995 dôrazne hovoril: „Patriotizmus áno, nacionalizmus nie!“ Zopakoval to dvakrát a silným hlasom. Stál som tam pár metrov od neho, keď to hovoril a keď vysvetľoval, že rozdielnosť kultúr je bohatstvo, ktoré treba spravovať vo veľkej vzájomnej úcte a v opravdivej spolupráci. To je jasné slovo Svätého Otca pre všetkých, ktorí ho chcú rešpektovať.
Kde je podľa vás hranica medzi patriotizmom a nacionalizmom?
Patriotizmus je hrdosť na príslušnosť k svojmu národu, teda vyjadruje môj zdravý citový vzťah k tomu, že som Slovák. Pri rešpektovaní práv a záujmov iných národov. Naproti tomu nacionalizmus v sebe obsahuje aj nepriateľstvo k iným, a to je nezlučiteľné s kresťanostvom, lebo je to proti evanjeliu. Toto nám vtedy v Nitre Sv. Otec pripomenul. Nacionalizmus je chorá láska k svojmu národu, ktorá potrebuje uzdravenie.
Kde sú korene nášho nacionalizmu?
Kto pozná naše dejiny vidí, že historický príbeh Slovákov je obdivuhodný. Je to niečo výnimočné, ako sa utváralo naše národne povedomie. Koľko v tom bolo húževnatosti, odolnosti voči odnárodňovaniu, veď ináč by sme tu dnes neboli. Ale aj koľko zmierlivosti a pokojamilovnosti v tom bolo. Iné národy majú na svojej dejinnej ceste veľa preliatej krvi, my nie. Musím si chrániť národné hodnoty a cirkev chce byť pri tom. Ale na pocitoch krivdy nevytvoríme nič dobré. Nacionalizmus v sebe obsahuje strach, preto je útočný. Pravá láska k národu sa prejavuje silou pokoja. Pre mňa je cestou, po ktorej by sme mali ísť. Pán kardinál Korec napísal knihu Tisíc rokov Slovenska s Cirkvou. Mali by sme pozornejšie popremýšľať o tomto jeho posolstve.