Spomenuli sme aj prefíkaný ťah hrdinského Odysea súvisiaci s dobytím Troje. S Parisom, ktorý krásnu Helenu do Tróje uniesol (nevie sa, či s jej súhlasom alebo proti jej vôli), súvisí zase spor troch bohýň – Héry, Atény a Artemis – o zlaté jablko krásy.
My však pri predstavovaní trójskych hrdinov začneme Achillom, synom pozemského Peleusa a bohyne Thetis. Pri sobáši Achillových rodičov dostal Peleus do daru božskú výzbroj, ktorú pred Trójskou vojnou daroval Achillovi. Jeho matka bohyňa Thetis ho nechcela pustiť do vojny a preoblečeného za dievča ho schovala na dvore kráľa Lykomeda medzi jeho dcérami. Odyseus ho však napriek tomu našiel a spolu s Achillom sa vrátil k vojsku kráľa Agamemnóna.
Trójania sa nesmierne báli Achilla a jeho božskej výzbroje, ktorá ho robila nebezpečným. Raz, keď sa Achilles povadil s kráľom Agamemnónom kvôli obľúbenej Achillovej otrokyni Briseide, odmietol ísť bojovať. Jeho výzbroj si preto obliekol najlepší priateľ Patrokles. Trójan Hektor ho však usmrtil a výzbroj mu vzal. Achilles skormútený priateľovou smrťou sa znovu vrátil na bojisko, predtým mu však jeho matka zaobstarala novú výzbroj od božského kováča Hefaistosa.
Nakoniec Achilles pomstil priateľovu smrť a Hektora v boji zabil. Neprežil ho však dlho. V jednom z ďalších bojov ho zasiahla Paridova kopia do päty... To bolo jediné smrteľné miesto na jeho tele, pretože, keď ho božská matka ponorila do rieky Styx v ríši mŕtvych, aby sa stal nezraniteľný, držala ho za pätu, ktorá nebola do vody namočená.
Autor: sz