Turo + Tri dvory = Turie

Oslavy 620. výročia prvej písomnej zmienky o obci Turie sú dôvodom na krátke zastavenie a obzretie sa za minulosťou.

Aká je však táto obec dnes, aká ju čaká budúcnosť? Ako žije Turie a jej obyvatelia na začiatku 21. storočia? Presne na to sme sa opýtali starostu Miroslava Chovanca.


Súčasnú podobu a hlavne budúcnosť Turia vidím veľmi optimisticky. Po vzniku Slovenskej republiky a vzniku obecných úradov si obec riadi život sama a väčšinou aj z vlastných peňazí. Investuje sa do rozvoja obce. V minulosti sme už mali všetky miestne komunikácie vyasfaltované, teraz prišla akcia „kanalizácia“, ktorá je, dúfajme, jednou z posledných veľkých akcií, ktorá nám rozbije dedinu. Pre ďalší život obce je to však vec nevyhnutná. Potom už budeme mať celkovú občiansku vybavenosť. Máme vodu, plyn, elektrinu a budeme mať aj kanalizáciu.
Máme funkčnú materskú i základnú školu a po prechode kompetencií v oblasti školstva, dostávame na obe zariadenia aj peniaze. Väčšinu z nich investujeme do ďalšieho rozvoja, zveľadenia, do opráv. Minulý rok sme v škole urobili novú kotolňu, dali sme tam kondenzačné kotly a ušetrili sme takmer 30 percent plynu. To je nejakých 100-tisíc korún. Za dva roky bude kotolňa splatená. Cez jarné prázdniny sme v škole vymenili okná na hornom poschodí za plastové, do konca roku chceme vymeniť okná aj dole. Urobil sa nový vstup do školy, nové asfaltové ihrisko, ktoré celú zimu fungovalo ako klzisko. Pozornosť sme venovali aj materskej škole. Kompletne sme ju zrenovovali. Urobili sme nové vonkajšie obklady, nové hygienické zariadenia, teraz cez prázdniny urobíme dlažbu do chodby i do jedálne.
Rekonštruuje sa aj budova obecného úradu. I tu sú nové hygienické zariadenia, z balkóna sály, ktorý sa vôbec nevyužíval, máme novú zasadačku pre poslancov. Aj tu budeme vymieňať okná na čelnej strane, rovnako aj vstupné dvere do budovy i do sály. Urobili sme tu nový klub pre dôchodcov, ešte tam treba dať jednu vstavanú skriňu a bude to hotové.
Aj kvôli oslavám robíme nové sociálne a hygienické zariadenia aj na futbalovom ihrisku, pri šatniach. A aby som úplne naplnil svoj volebný program, treba nám ešte dorobiť chodníky.
Čo sa týka ďalšej budúcnosti obce, máme pripravenú jednu zónu na zástavbu, kde je šesť pozemkov. Teraz robíme projektovú dokumentáciu na inžinierske siete, potom pozemky odpredáme. Už štvrtý rok robíme pre celú obec pozemkové úpravy, komasáciu a na budúci rok by sa mali pozemky reálne rozdeliť medzi vlastníkov. Verím, že potom sa začne trh s pozemkami a aj výstavba. Doteraz sa tu nedalo stavať, pretože na jeden pozemok bolo veľa vlastníkov. S výstavbou nájomných bytov sa zatiaľ nepočíta. Podľa môjho názoru je to dabovanie politiky štátu. Uvidíme, ako sa pohnú ľady teraz, po nástupe novej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Aby sme nezabudli...
O pôvode samotnej obce Turie neexistujú presné dátumy, isté však je, že pod severozápadnými svahmi Martinských holí, v krásnej Turskej doline, ležala a žila svoj život už v 14. storočí. Vznikla zlúčením dvoch osád – Tura a Troch dvorov. Osada Turo sa prvýkrát spomína v Žilinskej knihe Václava Chalupeckého. Na 84. strane z roku 1386 sa píše: „Záznam, že Štefan z Tura platil Jánovi advokátovi dvadsať zlatých v zlate.“ Druhý záznam je v tom istom diele na strane 89 a pochádza z roku 1416. Ten pojednáva o vene dcéry richtára z Tura, keď sa vydávala za syna Mikuláša Wernera z Petrovíc. V tomto zápise sa spomínali už aj „tri dvory“, tri zemianske kúrie, podľa ktorých sa až do roku 1930 volala obec Turo Tri dvory.
To všetko, ale i veľa ďalších zaujímavých vecí, sme sa dočítali v kópii Pamätnej knihy obce Turo, ktorú na základe vládneho výnosu začal v roku 1937 viesť Albert Zachar, učiteľ Štátnej ľudovej školy v Ture. Ten medzi občanmi zisťoval, z čoho je odvodený názov obce. „Ešte dodnes tu koluje, že meno obce je odvodené od slova tur – divokí turi, ktorí sa mali údajne v tunajších horách zdržovať. Ovšem tento výklad neni ničím podložený, ba mohol tento výklad vzniknúť len v novšej dobe mýlnym vysvetľovaním, teda odvodzovaním z mena Turo na slovo tur,“ toľko Pamätná kniha obce Turo. Turo, to bol dnešný dolný koniec Turia a táto osada striedavo patrila Lietavskému a Strečnianskemu panstvu. Tri dvory, horná časť obce, patrili zasa zemianskym rodinám, do roku 1438 Hranostajovcom, potom Szeghyovcom. Život obce sa sústreďoval práve okolo Troch dvorov. Poslednými zemanmi Tura pred zrušením poddanstva boli Turskí, posledným zemanom, ktorý vlastnil Tri dvory bol Szeghy, ktorý ich v roku 1809 predal Jánovi Milcovi, advokátovi zo Žiliny. Ten časť z nich predal v roku 1901 rodine Verešových. Druhý dvor kúpil židovský hostinský Herz, tretí si nechal Ján Milec. Po jeho smrti ho získal jeho zať, Andrej Bacher, riaditeľ banky v Žiline. Z tohto dvora sa zachoval bývalý panský poľovnícky kaštieľ. Nevie sa presne, kedy v Turí založili prvú školu, ale už v roku 1828 bola v obci „zimná škola“, v malom domčeku pri kostole. Až o šesťdesiat rokov neskôr tu založili jednotriedku, ktorú navštevovalo asi 30 žiakov. Prerobili ju z krčmy a postúpili do vlastníctva štátu. Žiaci sa tu učili náboženstvo, čítanie, písanie a počty, učilo sa po slovensky. Neskôr tu urobili dvojtriedku, v roku 1900 však škola vyhorela. Výstavbu novej školy ukončili o tri roky neskôr, v roku 1938. Mala osem tried a viac ako 350 žiakov. Dominantou obce je starobylý rímsko-katolícky kostol sv. Michala Archanjela z konca 16. storočia. Chráni ho mohutná lipa, ktorá má obvod kmeňa 450 cm. Od roku 1720, keď sa robila veľká renovácia kostola, je jeho ozdobou dvojposchodový barokový oltár sv. Michala Archanjela s precíznou olejomaľbou tohto patróna od neznámeho autora. V prvej svetovej vojne museli aj v Turí odovzdať dva kostolné zvony na výrobu kanónov. Urobili tak s veľmi ťažkým srdcom, ale proti rozkazu úradov sa nemohli priečiť. Hneď po vojne začali usilovne zháňať prostriedky na nové zvony. Najväčšiu zásluhu na úspechu mal dekan Ľ. Blažek a Pavel Lonc, roľník a dlhoročný richtár obce. Sám na zvony venoval 500 korún, zbieral milodary v Turí, ale aj v okolitých obciach a v Žiline. Podarilo sa mu vyzbierať 12-tisíc korún, čo bola presne hodnota dvoch zvonov, ktoré v Turí vysvätili 16. februára 1924.


Pozvánka na oslavy 620. výročia prvej písomnej zmienky o obci Turie. Uskutočnia sa v sobotu 15. júla popoludní na miestnom futbalovom ihrisku.
9.00 h – slávnostná svätá omša v kostole sv. Michala Archanjela, celebruje vdp. Bagin, správca farnosti Višňové
13.00 h – príhovor starostu obce Miroslava Chovanca
13.15 h – vystúpenie speváckej skupiny Turianka
13.25 h – vystúpenie žiakov ZŠ a detí z materskej školy
13.50 h – vystúpenie skupiny Senzi Senzus a imitátora
Štefana Hruštinca
15.30 h – vystúpenie tanečnej country skupiny Coloredo (Žilina)
16.00 h – Turianka
16.30 h – vystúpenie Mira Jaroša
17.00 h - Coloredo
17.15 h – Turianka
17.30 h – Miro Jaroš
Diskotéka: DJ Rišo Romančík
Kolotoče pre deti
O občerstvenie a dobrú zábavu je postarané
VSTUP VOĽNÝ


Čo je nové v Turí
• Obec Turie zdobia aj dve kaplnky. „Za obrazom“, ktorú obnovili v roku 1720, kedy postavili aj kaplnku sv. Róchusa na znak vďaky, že v obci prestal strašný mor.
Dom smútku na cintoríne si postavili obyvatelia obce v roku 1980.
• Nad Turím stojí Domov sociálnych služieb, v ktorom sa o mentálne postihnuté ženy starajú sestry kongregácie Dcér. Sv. Františka z Assisi.
• Kultúrny život obce sa sústreďuje v budove obecného úradu.
• Obec je vlastníkom ďalšej budovy, kde je obchod s potravinami, mäsiarstvo a obecná knižnica.
• V Turí úspešne pracuje viacero záujmových organizácií a spoločenstiev. Spomenieme spevácky zbor Turianka, cirkevný spevácky zbor, združenie chovateľov poštových holubov, už viac ako 80-ročný Dobrovoľný hasičský zbor, Rádioklub Turie, z ktorého v roku 2001 vyšla majsterka Európy v rádioorientačnom behu Katarína Chovanová, šachový klub Turie, futbalový oddiel, Klub slovenských turistov, Klub dôchodcov, hokejbalový klub, Poľovnícke združenie a Urbár Turie.
• Bohatá je aj činnosť kultúrnej komisie pri obecnom zastupiteľstve. Svoje miesto tu majú každoročne podujatia, akými sú vítanie detí do života, oslavy oslobodenia obce, Deň matiek, oslavy výročia Slovenského národného povstania s pálením vatry a pietnym aktom kladenia vencov na hroby partizánov a Michalské hody. Nezabúda sa ani na tých skôr narodených, ani na deti.
• Okolie Turia so svojou krásnou okolitou prírodou poskytuje príjemný oddych nielen pre obyvateľov obce. Práve tu začínajú známe turistické trasy na Martinské hole, Čipčie a Minčol, ktoré ponúkajú prekrásne zážitky pre turistov zo širokého okolia a dokonca aj zo zahraničia.






SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 292
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 364
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 881
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 798
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 779
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 514
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 541
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 508
  1. Martin Škopec Antal: Zbytočná rétorická nadpráca Michala Šimečku
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  6. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  7. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  8. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 252
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 782
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 483
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 311
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 896
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 860
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 443
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 637
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Polícia spracovala podnet na jeho väzobné stíhanie.


Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


Vlak STADLER KISS Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.


Ilustračné foto.

Vybrali sme ideálnu jedenástku 21. kola regionálnych a oblastných súťaží.


  1. Martin Škopec Antal: Zbytočná rétorická nadpráca Michala Šimečku
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  6. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  7. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  8. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 252
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 782
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 483
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 311
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 896
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 860
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 443
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 637
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu