Predstavy, ktoré sa objavujú v našej mysli, keď spíme, odjakživa ľudí fascinovali. Zaoberajú sa nimi spisovatelia, básnici, maliari i hudobní skladatelia. Čo je vlastne spánok? Čo je sen? Takéto a podobné otázky sme položili žilinskej klinickej psychologičke Emílii Kollárovej.
Prečo je spánok pre človeka nevyhnutný?
Hoci niektorí ľudia považujú spánok za nepríjemné prerušenie príjemných činností, táto fáza nášho života je pre nás nesmierne užitočná. Počas spánku sa regenerujú telesné i duševné sily človeka a triedia sa informácie v našom mozgu. Zatiaľ, čo bez jedla vydržíme aj niekoľko týždňov a bez vody aj niekoľko dní, nedostatok spánku môže naše zdravie vážne ohroziť. Znižuje sa naša imunita, máme pomalšie reakcie, neskôr človek omdlieva, máva trvalé zdravotné následky a zomiera. Ak sme nedostatočne vyspatí za volantom, stačí zlomok sekundy a nešťastie je hotové. Dá sa povedať, že spánok je akýsi druhý život organizmu.
Ako dlho by sme mali spať?
To je individuálne, u každého človeka ináč. Niekomu stačí päť – šesť hodín, iný potrebuje deväť. Dospelému človeku obyčajne postačí spať denne priemerne osem hodín kvalitného spánku. Starší ľudia zvyčajne spávajú okolo šesť hodín, zatiaľ čo novorodenec prespí prakticky celý deň aj noc. Dlhší spánok je potrebný pri telesnom alebo duševnom zaťažení, či po oslabení chorobou. Nedostatok spánku spôsobí bolesť hlavy, neschopnosť sústrediť sa, či podráždenosť. Nedá sa však „naspať“ do zásoby. Ak spíme dlhšie ako je potrebné, tiež môžeme získať pocit únavy.
Aké je najvhodnejšie prostredie na spánok?
Miestnosť by sme mali pred spaním vyvetrať. Teplota v spálni by nemala byť vysoká. Dôležitý je tiež pevný matrac. Pred spaním by sme nemali jesť ťažké jedlá a pozerať dramatické programy v televízií. Je to tiež odlišné – niekoho zobudí aj bzučiaca mucha, inému prekáža prílišné ticho a ďalší zaspí najspoľahlivejšie práve pri pozeraní televízie. Ak však nemôžeme zaspať, lieky na spanie by sme mali užívať až vtedy, ak je to naozaj nevyhnutné.
Čo je to vlastne sen?
Na túto otázku asi ešte dlho nebudeme vedieť uspokojivo odpovedať. Isté je len to, že zatiaľ, čo naše telo počas spánku pokojne leží, náš mozog pracuje na plné obrátky a my snívame. Aj keď si po prebudení každý nepamätá, čo sa mu snívalo, snívame všetci. V spánku prežívame znova to, čo sme prežili, i keď nie vždy práve v ten deň. Niekedy sa dej odohráva na neznámych miestach, kde sme nikdy neboli a robíme činnosti, ktoré sme predtým nerobili a o ktorých si myslíme, že ich nie sme ani schopní. Naše snové zážitky sú často nelogické, zmätené, niekedy nádherné, erotické, inokedy nás vydesia alebo naplnia radosťou. Na naše sny môžu pôsobiť aj vonkajšie a vnútorné vplyvy, a preto ak máme smäd, môže sa nám snívať o dúškoch studenej vody, alebo ak niekde pri nás niečo zazvoní, premietne sa nám to do sna. Vo fascinujúcich zážitkoch môžeme vidieť aj sami seba ako nezávislá osoba a výnimočne si uprostred sna zrazu dokonca uvedomiť, že len snívame. Stáva sa, že ak sa na okamih prebudíme, o chvíľu pokračujeme v pôvodnom deji a niektorých géniov údajne napadlo riešenie nejakého problému práve vo sne. Sú aj také sny, ktoré sa ľuďom opakujú celý život.
A kedy nás ťažia povestné nočné mory?
Občas v snoch prežívame stavy úzkosti, napätia, strachu. Padáme z útesov, naháňajú nás zlí ľudia, chceme ujsť a nedá sa, lebo nám „zdreveneli“ nohy. Stretávame ľudí, ktorí už dávno nežijú, zápasíme s netvormi, topíme sa, plačeme, niekedy aj zo sna kričíme a rozhadzujeme rukami, až sa konečne prebudíme celí spotení, roztrasení a vydesení. Tieto hrozné vidiny môžeme mať napríklad po požití väčšieho množstva alkoholu. Alebo sme si predtým pozreli nejaký horor, prípadne televízne noviny. Alebo žijeme príliš intenzívne, z čoho vzniká stres. Alebo sme plní potlačených problémov, konfliktov, prianí a tie sa nám v spánku uvoľňujú z podvedomia. Môže na to byť viacero vysvetlení.
Dokážu nás sny varovať pred nebezpečím?
Ťažko povedať, či majú sny nejaký hlbší zmysel. Snármi a výkladom snov sa nezaoberám. I keď u všetkých národov za všetkých čias si ľudia kládli otázky, čo sú sny a čo znamenajú. Niektorí ľudia si sny po prebudení zaznamenávajú a snažia sa z nich predpovedať budúcnosť alebo nejaké závery pre život v bdelom stave. Ak tomu výkladu silne uveria, môžu si všeličo vsugerovať, ale zatiaľ nikto nedokázal presne vysvetliť, čo sny znamenajú. Pri mojej práci ma skôr zaujíma celková osobnosť človeka, životný štýl pacienta, jeho myslenie, problémy. Ľudský mozog je totiž úžasne zložitý útvar a oblasť podvedomia je ešte neprebádaná. Preto veľa otázok o podstate spánku, jeho význame a priebehu zostáva stále nezodpovedaných. Každý z nás je iný a táto oblasť sa ťažko vedecky skúma a dokazuje. Možno sa raz začneme snami viac zaoberať, zatiaľ vieme len to, že ak si dá človek do poriadku svoj život, aj jeho spánok sa upraví. A všetky fantastické zážitky snov prehluší príjemná realita.