Na použitie majetku v bezpodielovm spoluvlastníctve manželov potrebuje podnikateľ pri začatí podnikania súhlas druhého manžela. Tento súhlas možno dať písomne, ústne ale i konkludentne – mlčky. K ďalším právnym úkonom súvisiacimi s podnikaním sa už súhlas druhého manžela nevyžaduje.
Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.
Podanie návrhu nie je obmedzené žiadnou premlčacou alebo prekluzívnou lehotou a v konaní začatom na návrh súd zisťuje len to, či v prejednávanej veci jeden z manželov získal oprávnenie vykonávať podnikateľskú činnosť a či návrh podala na to oprávnená osoba. V prípade, keď sú tieto formálne predpoklady splnené, súd musí bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zrušiť. Po zrušení bezpodielového spoluvlastníctva je potrebné ho vyporiadať, pričom predmetom vyporiadania bude všetok spoločný majetok, ktorý bol nadobudnutý do právoplatnosti rozhodnutia o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva.
Ak podnikateľskú činnosť po zrušení bezpodielového spoluvlastníctva manželov vykonáva podnikateľ spoločne alebo s pomocou manžela, ktorý nie je podnikateľom, rozdielia sa medzi nich príjmy z podnikania v pomere určenom písomnou zmluvou, ak taká zmluva nebola uzavretá, rozdelia sa príjmy rovným dielom.