Letecká zdravotná záchranná služba (LZZS) je od začiatku tohto roka aj v Žiline neštátnym zdravotníckym zariadením a jej pracovníci sú zamestnancami firmy Regional Heli Service (RHS), ktorá túto službu prevádzkuje. „Máme asi 30 zamestnancov na plný i polovičný úväzok, ktorí sa striedajú v nepretržitej, 24-hodinovej prevádzke. Lieta sa takmer za každého počasia, vo dne i v noci,“ priblížila nám túto prácu riaditeľka RHS Katarína Michulková. My sme však chceli predovšetkým vedieť, ako je to s spoplatnením tejto služby, vzhľadom na to, že od 1. júla sa platí za zásahy Horskej záchrannej služby (HZS) a pri tých je často aj záchranársky vrtuľník. Naposledy v sobotu 22. júla v Malej Fatre, kde blesk zasiahol poľských turistov. „Zákroky LZZS, pri ktorých ide o záchranu života, sú platené poisťovňou pacienta. Ten o finančnej čiastke vlastne ani nič nevie, je to zmluvná vec našej záchrannej služby a príslušnej zdravotnej poisťovne. Hovoríme o primárnych zásahoch, pri dopravných nehodách, pracovných úrazoch v nedostupnom teréne. Iná vec sú technické zásahy, napríklad, keď na miesto nehody či úrazu musíme doviezť pracovníkov HZS. Takéto zákroky si finančne vyrovnáme s HZS, ale tá túto sumu naúčtuje klientovi, pokiaľ nebol pripoistený na zákrok HZS,“ vysvetlila nám Katarína Michulková. Je presvedčená, že pripoistenie je dobrá vec, len sa ešte akosi nedostalo do povedomia ľudí. Nešťastie chodí hlavne po horách a tých pár korún, ktoré sa za pripoistenie dopláca, skutočne nestojí za to. Sú to len desiatky korún za deň, respektíve za týždeň. „Ak má zranený pripoistenie zaplatené, vlastne sa ani nedozvie, koľko zásah stál. Naším cieľom je poskytovať tie najlepšie a najkvalitnejšie služby,“ dodala Katarína Michulková.
Čo na to poisťovne?
S otázkou, ako je to s poistením na hory, sme sa obrátili na tri slovenské poisťovne. V Allianz - Slovenská poisťovňa nám na našu otázku odpovedala hovorkyňa Lucia Muthová: „Základná sadzba je 20 korún na deň, v prípade, že sa na horách budete venovať rizikových športom, sa poplatok zvyšuje. Úplnou novinkou je výhodné poistenie pre deti v letných táboroch, ktoré sú v horských oblastiach. Skupiny, v ktorých je viac ako desať detí vo veku do 15 rokov, platia len 10 korún na deň.“ Poistiť sa môžete dať aj v deň, keď sa rozhodnete, že vyrazíte na túru. Dá sa to aj cez infolinku, internet, u reprezentantov popisťovne, vo vybraných cestovných kanceláriách a na ďalších miestach (napríklad v hoteloch), ktoré sú označené nálepkou s modrým vrtuľníkom v kruhu a označením „Poistenie záchranných akcií“.
Takýto produkt má aj Generali Poisťovňa a nazýva sa Out&Active. Aj tu je základný poplatok na osobu a deň 20 korún, pre milovníkov hôr a turistiky sa viac oplatí zaplatiť 500 korún na osobu a rok. Poplatky sa zdvojnásobujú pri extrémnych športoch ako je lyžovanie a snowboarding vo voľnom teréne, paragliding, horolezectvo, jazda na horskom bicykli, lezenie na cvičných skalách, jaskyniarstvo či jazda na cvičných vozidlách. Aj toto poistenie sa dá uzavrieť v deň výletu na vybraných miestach, ktoré sú označené nálepkou s hnedou bagandžou.
Na webovej stránke Union poisťovne sme pre vás získali informáciu, že má tri typy poistenia pre hory a poistka sa dá najjednoduchšie, za pár minút, uzavrieť cez internet.