Práve Hudák je z minulosti známy tým, že bol aktívnym oponentom predchádzajúceho ministra Daniela Lipšica. Ten ho chcel dokonca v októbri 2004 a potom aj na jeseň 2005 zbaviť funkcie sudcu. Lipšic navrhol disciplinárnemu súdu uznať Hudáka vinným zo spáchania závažného disciplinárneho previnenia a žiadal ho odvolať z funkcie. Oba prípady sa týkali kauzy trojnásobného vraha dôchodcov Lazovského, ktorého Hudák odsúdil na doživotie. Lipšic mu dával za vinu, že sa Lazovský dostal z väzby. Disciplinárny senát však Hudáka oslobodil.
„Pán Lipšic mal na to právo z titulu svojej funkcie. To mu nemožno uprieť. Svoje meno a pravdu som si obhájil pred disciplinárnym senátom. Bol som právoplatne v plnom rozsahu oslobodený, preto si dnes dovolím povedať, že od samého začiatku bolo moje stíhanie buď účelové, alebo niekto nepozná zákony a právo. Ja sa z toho nemusím ísť vyspovedať,“ hovorí dnes štátny tajomník Hudák.
Daniel Hudák začiatkom 90-tych rokov pôsobil ako predseda Okresného súdu v Žiline a po založení Krajského súdu mu predsedal do roku 1999. Vtedy ho totiž bývalý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, spolu s jeho podpredsedom Pavlom Polkom odvolal. Hudák to komentoval tak, že za odvolaním stoja „politické hyeny zo Združenia sudcov Slovenska (ZSS)“. Následne v januári založil Slovenskú úniu nezávislého súdnictva, ktorej doteraz predsedá. Dnes, ako štátny tajomník, si však už spoluprácu so ZSS predstaviť vie: „ZSS rešpektujem, nakoľko združuje niekoľko stoviek sudcov, z ktorých viacero poznám a vážim si ich. Treba si uvedomiť, že vo vedení ZSS došlo k zmenám. A čo sa týka odborných otázok a riešení problémov v justícii nemám problém diskutovať a spolupracovať na odbornej úrovni s nikým. Ani so ZSS, naopak spoluprácu privítam.“
V apríli roku 1998, kedy bol predsedom Krajského súdu v Žiline, podpísal Daniel Hudák petíciu za trest smrti. Petíciu iniciovala Slovenská národná strana (SNS). Jej predseda Ján Slota teraz Hudáka nominoval do funkcie. Okrem toho je Daniel Hudák dlhoročným priateľ ministra spravodlivosti Štefana Harabína. Dnes je vzhľadom na dohody, ktoré SR podpísala, otázka trestu smrti podľa Hudáka neaktuálna. Pokiaľ ide o spoluprácu so šéfom SNS, nevidí v tom žiadny problém. „S pánom Slotom nemám žiadny konflikt, ako sudca som nikdy neriešil žiadnu jeho kauzu. Ako primátora ho považujem za jedného z najschopnejších primátorov na Slovensku vzhľadom na výsledky jeho práce pre mesto Žilina. Podotýkam, že mňa na post nominovala SNS ako nestraníka, člena Súdnej rady a odborníka za súhlasu ostatných koaličných partnerov,“ vyjadril sa štátny tajomník.
Daniel Hudák patrí aj v Žiline k vplyvným mužom. Podľa majetkového priznania spoločne s manželkou vlastní dva domy a je aj majiteľom jednej štvrtiny ďalšieho. Minimálne jeden dom v centre Žiliny prenajíma. V týchto priestoroch sa nachádza napríklad obchod s textilom, ale sídli tu aj niekoľko advokátov. Okrem toho si Hudák s manželkou postavili rekreačnú i záhradnú chatu, kúpili garáž a stavebný pozemok a tiež zdedil ornú pôdu a trávnatý porast. Hudák v podiele jedna polovica vlastí aj ďalšiu chatu o výmere 1 227 metrov štvorcových, ktorú kúpil v roku 1996. Jeho manželka v rokoch 2003 a 2005 zdedila rôzne podiely rodinného domu, niekoľko parciel ornej pôdy, trvalého trávnatého porastu a pasienkov. Okrem toho vraj Hudák jazdí na drahom aute značky Volvo.
Hudák aj prostredníctvom majetkového priznania udáva, že je bohatý človek. Jeho finančný majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov predstavoval dohromady 778 000 korún, ktoré nadobudol z platu a prenájmu. Priznáva tiež majetkové právo 868 700 korún, čo pravdepodobne znamená jeho ročný príjem z nájmu nehnuteľností.
Hudák do svojho vymenovania za štátneho tajomníka pôsobil ako sudca Krajského súdu v Žiline. Podľa predsedu súdu Róberta Urbana má však od dátumu, kedy bol vymenovaný za štátneho tajomníka rezortu spravodlivosti, zastavený výkon funkcie sudcu. Okrem toho je Hudák aj veľkým fanúšikom žilinského futbalu. Podľa PR manažérky MŠK Žilina Márie Benedekovej chodí takmer na každý zápas. Dokonca aj na tie, ktoré hrajú Žilinčania na ihriskách súperov alebo v zahraničí.
Sudcovia očakávajú, ako sa smer v justícii vyvinie. Šéf rezortu Štefan Harabín už avizoval, že pravdepodobne dôjde k niekoľkým výmenám na postoch predsedov a podpredsedov krajských a okresných súdov. „V podstate sme už zmierení s tým, že príde k viacerým zmenám,“ uviedol zdroj blízky vedeniu jedného žilinského súdu. Pravdepodobne sa výmeny budú týkať aj predsedov Krajského a Okresného súdu v Žiline. Tých totiž do funkcie vymenoval minister Čarnogurský po tom, čo z týchto postov odvolal Hudáka a Polku. Urbanovi a Hrnčiarovi sa končí funkčné obdobie v marci. V súvislosti s uvoľneným miestom šéfa Krajského súdu sa za najpravdepodobnejšieho kandidáta považuje práve Pavol Polka. Daniel Hudák o svojich prioritách na poste štátneho tajomníka hovorí, že sa bude snažiť svojou prácou a vedomosťami prispievať k naplneniu programového vyhlásenia vlády. „Ide o to, že tentokrát rezort spravodlivosti nevedie politik. Je to veľká šanca pre justíciu na skutočné zlepšenie vymožiteľnosti práva pre občanov a zvýšenia ochrany sudcov,“ hovorí.