Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Čo o sebe prezradili žilinskí hovorcovia

Podľa profesora žurnalistiky Andreja Tušera z Univerzity Komenského v Bratislave je tlačový tajomník alebo hovorca ten pracovník, ktorý sa stará o všestranné styky s prostriedkami masovej komunikácie.

Hovorcu nemá len prezident, vláda či jednotliví ministri, hovorcovia pôsobia aj vo veľkých firmách a ďalších regionálnych inštitúciách. V Žiline sme ich napočítali šesť, ďalší dvaja pôsobia ako hovorcovia na ministerstvách v Bratislave. Akí sú a čo nám o sebe prezradili?


Janka Balogová
Zástupkyňa hovorcu KR Policajného zboru Žilina
Vek:
tridsiatnička
Rodáčka: z Kysúc
Stav: vydatá
Deti: dve
Najvyššie ukončené vzdelanie: vysoká škola
Čo sa vám na práci páči? V každom prípade je to zaujímavá práca, nie je jednotvárna. Som rada, že máme možnosť do určitej miery pozitívne ovplyvniť verejnú mienku o práci polície.
Čo sa vám nepáči? Neviem, či máte na mysli prácu alebo všeobecne. S prácou som relatívne spokojná, i keď sú veci, ktoré by som vylepšila, ale to závisí od množstva faktorov. Všeobecne môžem uviesť, že veľmi dôležité sú vzťahy medzi ľuďmi, a to nielen medzi tými, ktorí túto prácu vykonávajú. Od nich závisí aj úspech, či neúspech pri prezentovaní správ a následnom hodnotení našej práce.
Je rozdiel medzi klasickou novinárčinou a prácou hovorcu? Keďže som tú klasickú novinárčinu poriadne neokúsila, neviem sa presne vyjadriť, ale myslím si, že určite.
Čo by ste radšej robili? V polícii pracujem už takmer pätnásť rokov a prešla som viacerými útvarmi. Je tu vždy možnosť realizovať sa, takže zatiaľ nemám dôvod meniť.
Ktoré tri vlastnosti vás najviac charakterizujú? To musia posúdiť iní.
Aký je váš najpozitívnejší zážitok z práce hovorcu? Ak moja práca pozitívne ovplyvní verejnú mienku o polícii, prípadne, ak poskytnutie konkrétnej informácie pomôže konkrétnemu človeku alebo osobe vyriešiť jej problém.
A najnegatívnejší? Strata súkromia. Vtedy by som prácu menila.
Aké krédo vo svojej práci vyznávate? Informovať objektívne a pravdivo.


Miroslav Bátovský
Hovorca ministra výstavby a regionálneho rozvoja SR
Vek:
31
Rodák: rodený v Leviciach, dlhšie pôsobí v Žiline
Stav: ženatý
Deti: tri
Najvyššie ukončené vzdelanie: stredoškolské, VŠ nedokončené
Čo sa vám na práci páči? Neustále dianie.
Čo sa vám nepáči? Prílišné neustále dianie.
Je rozdiel medzi klasickou novinárčinou a prácou hovorcu? V podstate nie, len je to opačná strana „barikády“ a namiesto otázok hovorca tvorí odpovede, ale základ je rovnaký.
Čo by ste robili radšej? Obhospodaroval vinicu.
Ktoré tri vlastnosti vás najviac charakterizujú? Dobrá nálada, pracovitosť, zodpovednosť.
Aký je váš najpozitívnejší zážitok z práce hovorcu? Spoznal som mnoho podobných ľudí ako som ja.
A najnegatívnejší?
Potvrdil som si heslo: Kto chce psa biť – palicu si nájde!
Aké krédo vo svojej práci vyznávate?
Urobiť vždy maximum, čo sa dá urobiť...


Mária Benedeková
Hovorkyňa MŠK Žilina
Vek:
39
Rodáčka: Žilina
Stav: vydatá
Deti: dcéra Andrea
Najvyššie ukončené vzdelanie: Filozofická fakulta UK


Čo sa vám na práci páči? Komunikácia, neustále sa niečo deje a samozrejme „moji“ chlapci, futbalisti.
Čo sa vám nepáči? Mne sa moja práca páči, nepociťujem nejaké negatíva.
Je rozdiel medzi klasickou novinárčinou a prácou hovorcu? Určite áno, u hovorcu je vždy prvoradý záujem konať v prospech spoločnosti.
Čo by ste robili radšej? Športovú moderátorku.
Ktoré tri vlastnosti vás najviac charakterizujú? To by mali povedať iní, ale asi to, že som ctižiadostivá, dôsledná v práci a vždy pozitívne naladená.
Váš najpozitívnejší zážitok z práce hovorcu? Moje zážitky sú väčšinou len pozitívne, lebo toto povolanie mi dáva možnosť stretávať sa s ľuďmi, či už vplyvnými alebo jednoduchými a všetky stretnutia ma obohacujú. Snáď taký najsugestívnejší zážitok bol, keď sme hrali predkolo Ligy majstrov na Stamford Bridge s Chelsea Londýn.
A najnegatívnejší? Nemám negatívne zážitky, snažím sa im vyhýbať a ani ich nevyvolávať.
Aké krédo vo svojej práci vyznávate? Nielen v práci , ale aj v živote - Nikdy nerob iným to, čo nechceš, aby robili tebe a aj s úsmevom ide všetko ľahšie.


Radoslava Gbelská
Hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky, a. s., Žilina
Vek:
47
Rodáčka: Bratislava
Stav: vydatá
Deti: dva kusy
Najvyššie ukončené vzdelanie: Strojnícka fakulta SVŠT Bratislava
Čo sa vás na práci páči? Komunikácia s ľuďmi.
Čo sa vám nepáči? Že deň má len 24 hodín
Je rozdiel medzi klasickou novinárčinou a prácou hovorcu? Predpokladám, že áno, ale prácu novinára som nikdy aktívne nerobila.
Čo by ste radšej robili? Som spokojná s aktuálnym stavom.
Ktoré tri vlastnosti vás najviac charakterizujú? Humor, nedochvíľnosť, workoholizmus.
Aký je váš najpozitívnejší zážitok z práce hovorcu? Vždy, keď oznamujem, že sme pripojili aj posledného zákazníka postihnutého kalamitou.
A najnegatívnejší? Nespomínam si.
Aké krédo vo svojej práci vyznávate? Najprv počúvaj, potom hovor.Peter Kubica
Hovorca Žilinského samosprávneho kraja
Vek:
30
Rodák: Čadca
Stav: ženatý
Deti: jedenapolročná Barborka
Najvyššie ukončené vzdelanie: vysokoškolské
Čo sa vám na práci páči? To neustále tvorivé pnutie, stretávanie zaujímavých ľudí a možnosť mnohému sa naučiť. Každý deň, každá situácia totiž dokáže človeku niečo dať, treba iba správne počúvať, vnímať, sledovať...
Čo sa vám na nej nepáči? Že deň má iba 24 hodín, hodina 60 minút a minúta 60 sekúnd.
Je rozdiel medzi klasickou novinárčinou a prácou hovorcu? Určite áno. Hoci využívam novinárske postupy, často stojím na opačnej strane ako novinári. Avšak nie ako ich nepriateľ, ale ako ten, kto odpovedá na ich novinárske otázky.
Čo by ste robili radšej? Patrím medzi tých šťastlivcov, ktorí robia to, čo ich baví.
Ktoré tri vlastnosti vás najviac charakterizujú? Ťažko sa mi odpovedá na takúto zdanlivo jednoduchú otázku. Myslím si, že by ma mal charakterizovať prístup k práci a tá by mala o mne prezradiť oveľa viac, ako iba tri vlastnosti.
Aký je váš najpozitívnejší zážitok z práce hovorcu? Bolo ich určite viac, a to práve vďaka spolupráci s úžasnými ľuďmi, od župana a riaditeľa úradu počnúc, cez svojich kolegov z odboru informácií až po novinárov z regionálnych i celoslovenských médií.
A najnegatívnejší? Na všetko zlé rýchlo zabúdam, naopak aj na negatívnych zážitkoch sa snažím nájsť niečo pozitívne.
Aké krédo vo svojej práci vyznávate? Nemám rád kréda, či mottá, lebo väčšinou sa v nich človek zamot(t)á.


Ivana Strelcová
Hovorkyňa SIRS, a. s., Žilina (SAD Žilina, a. s., SAD Trenčín, a. s., Žilinská parkovacia spoločnosť, ale aj Letisko Žilina)
Vek:
37
Rodáčka: Žilina
Stav: rozvedená
Deti: 2 (Saška a Samko)
Najvyššie ukončené vzdelanie: maturita v odbore odevníctvo
Čo sa vám na práci páči? Rozmanitosť a ľudia, s ktorými môžem pracovať.
Čo sa vám nepáči? Ani po piatich minútach som na nič neprišla.
Je rozdiel medzi klasickou novinárčinou a prácou hovorcu? Nikdy som klasickú písanú novinárčinu nerobila, teda neviem posúdiť.
Čo by ste radšej robili? Milujem, čo robím. O takejto práci som tajne snívala.
Ktoré tri vlastnosti vás najviac charakterizujú? Komunikatívnosť, lojálnosť, organizačné schopnosti.
Aký je váš najpozitívnejší zážitok z práce hovorcu? Keď som zistila, že sú na mňa pyšní moji rodičia a moje deti.
A najnegatívnejší? Deň, keď kúsok od letiska Žilina padlo lietadlo so štyrmi ľuďmi, ktorí boli na mieste mŕtvi a ja som to musela povedať na kamery a mikrofóny. Vtedy som mala celý čas slzy na krajíčku...
Aké krédo vo svojej práci vyznávate? Nič nerieš s horúcou hlavou.Ján Štofko
Hovorca Mestského úradu v Žiline
Vek:
52
Rodák: Žilina
Deti: syn 22 rokov, dcéra 17 rokov
Najvyššie ukončené vzdelanie: Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Čo sa vám na práci páči? Už predtým som sa cítil čiastočne ako novinár. Píšem kroniku mesta Žiliny, uverejnil som mnoho článkov o rôznych aktivitách Žiliny. Rád píšem o kultúre, hlavne o hudbe. Fotografujem, filmujem. Každú sobotu moderujeme s kamarátom reláciu o „oldies“ hudbe v jednom žilinskom rádiu. Medzi novinármi (a hudobníkmi) sa cítim výborne. Často sme na rovnakej vlne. Myslím, že moja práca je tiež tvorivá a treba reagovať operatívne. Takmer každý deň prinesie niečo nové.
Čo sa vám nepáči? Vadí mi, keď z rozhovoru novinár vytiahne len jednu vetu, tú čo sa mu hodí do článku. A podstata zavše unikne... Ja ako hovorca potom nevyzerám bohvieako. Niekedy mi vadí, keď chce niekto odpoveď hneď. To sa naozaj vždy nedá.
Je rozdiel medzi klasickou novinárčinou a prácou hovorcu? Určite. Otázky nekladiem ja, ale ich dostávam. Niekedy však otázky preformulujem sám, aby to nebol monológ, ale rozhovor. Samozrejme, niektoré otázky musím konzultovať s vedúcimi oddelení, nakoľko jeden človek nemôže obsiahnuť celú agendu mestského úradu.
Čo by ste robili radšej? Niekedy by som si rád s novinárom vymenil ten mikrofón a pýtal sa ja jeho.
Ktoré tri vlastnosti vás najviac charakterizujú? To sa treba opýtať iných. V zásade vyjdem s každým človekom, okrem toho, čo ma evidentne chce napáliť (hovorí sa tomu asertivita). Napríklad improvizácia mi nerobí problém, rád riešim veci za pochodu.
Aký je váš najpozitívnejší zážitok z práce hovorcu? Ťažko povedať. Ale určite najradšej hovorím o pozitívnych záležitostiach a keď vidím, že novinár má skutočný záujem. Každoročne si viem vychutnať rozhovory o Staromestských slávnostiach, pri organizácii ktorých som od samého začiatku.
A najnegatívnejší? Keď si novinári mysleli, že som vrátnik a mám kľúče od akéhosi depozitu... Ináč je mi vždy jasné, čo sa novinári pýtajú, ale niekedy nechápem, PREČO sa to pýtajú.
Aké krédo vo svojej práci vyznávate? Mestský úrad je pre všetkých Žilinčanov a tí by mali vedieť, na čom mesto Žilina pracuje, aké sú v meste problémy, ako sa riešia, aké sú plány do budúcnosti, čím chceme obyvateľovi vyjsť v ústrety. Pozornosť celoslovenských médií (je takmer jedno v akej problematike) ma tiež vždy osobne poteší. Hlavne, ak môžem o našom meste povedať niečo zaujímavé.


Viera Trpišová
Hovorkyňa ministra školstva SR (do funkcie nastupuje v pondelok 21. augusta)
Vek:
27
Rodáčka: Žilina
Stav: slobodná
Deti: zatiaľ žiadne
Najvyššie ukončené vzdelanie: Filozofická fakulta UK Bratislava, dejepis - nemčina
Čo vás na práci páči? Zatiaľ bez komentára.
Čo sa vám nepáči? Detto.
Je rozdiel medzi klasickou novinárčinou a prácou hovorcu? To zatiaľ nemôžem posúdiť, ale určite áno. Doteraz som stála na opačnej strane barikády.
Čo by ste radšej robili? Je to pre mňa výzva. Vždy som v kútiku duše chcela robiť hovorcu.
Ktoré tri vlastnosti vás najviac charakterizujú? Komunikatívnosť, lojálnosť a precíznosť.
Váš najpozitívnejší zážitok z práce hovorcu? Opýtajte sa o rok.
A najnegatívnejší? Tá istá odpoveď.
Aké krédo vo svojej práci vyznávate? Žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa uvarí.
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 3. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 4. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 10. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 154
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 16 036
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 305
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 435
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 242
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 042
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 404
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 225
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 091
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 850
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Dali by ste dieťaťu cigaretu? Mnohí áno

Dali by ste dieťaťu cigaretu, ak by si ju vypýtalo? Väčšina z nás áno. Dokumentuje to sociálny experiment a mystery shopping, ktoré zastrešila vzdelávacia iniciatíva NA VEKU ZÁLEŽÍ.

Hokejisti Žiliny na ilustračnom zábere.

KUNERAD: Nielen zámok, ale aj park. Noví majitelia chystajú údržbu zelene

Plánujú tiež vytvoriť architektonickú štúdiu parku.

Zámok Kunerád po zakonzervovaní

SHMÚ: Na severe Slovenska môže byť v nedeľu v noci až mínus 25 stupňov Celzia

Výstraha druhého stupňa platí pre celý Žilinský kraj.

Ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Už ste čítali?